Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, zio7 said:

Καλημέρα. Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ στο πεδίο που ελέγχουμε την ισχύ του συστήματος θέρμανσης (για ονομαστική θερμικής ισχύς άνω των 20kW) γράφει ότι "Συμπληρώνεται μόνο για επιθεώρηση κτηρίου, όχι κτηριακής μονάδας". Σε κτίριο με 5 μεζονέτες κολλημένες (οπότε έχω τμήμα κτιρίου) κάνουμε τον παραπάνω έλεγχο ή μπορώ να βάλω λέβητα pellet 30KW χωρίς να το αιτιολογήσω?

 

Δε χρειάζεται αιτιολόγηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο όρος βρίσκεται θεωρώ εκεί για να προλάβουμε υπερδιαστασιολογήσεις στα συστήματα και συνεπακόλουθα και στην τιμή.

Μια υπερδιαστασιολόγηση δε μας βολεύει και στο 2ο ΠΕΑ. Αλλιώς είναι ένας λέβητας Φ.Α. με 0.93-0.95 όπου στην ΤΟΤΕΕ φτάνει το n 1.01-1.03 και αλλιώς υπερδιαστασιολογημένος.

Προφανώς και σε κτιριακή μονάδα προτείνουμε συστήματα κοντά στα θερμικά φορτία. Απλά σε κτιριακή μονάδα επειδή δεν υπολογίζονται Um κ.λπ. κατά ΤΟΤΕΕ-20701-1 δεν ελέγχεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σημερινή αναβολή για τις υπόλοιπες περιοχές ξέρει κανένας τίποτα παραπάνω;

Edited by jordank
Link to comment
Share on other sites

Με αυτούς που είχαμε συμφωνήσει να μας βοηθήσουν στις αιτήσεις δε θα τους βολεύει η νέα ημερομηνία και θα προλάβουν να ετοιμαστούν λίγες εκατοντάδες ή χιλιάδες αιτήσεις ακόμα, για να κολλήσει καλύτερα το σύστημα την ημέρα της υποβολής.

Εγώ αυτά ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

πολύ πιθανό να έχει γίνει ερώτηση ξανά γι' αυτό, κατά τη διάρκεια της αίτησης, στην καρτέλα (Συν)Ιδιοκτητών, σε περίπτωση που έχουμε Επικαρπωτή-Ψιλό Κύριο σε αναλογία 100%-100% βάζουμε μόνο τα στοιχεία του Επικαρπωτή έτσι; Αναγνωρίζει το σύνολο 100%. Σε περίπτωση που υπάρχει σε ακίνητο πχ, ιδιοκτησία τριών ατόμων με 1) Πλήρη Κυριότητα 50%, 2) Επικαρπία 50% και 3) Ψιλή Κυριότητα 50%, πάλι βάζουμε στοιχεία των ιδιοκτητών 1+2 για να συμπληρωθεί το 100%. Σωστά; Ή θα πρέπει να μπαίνουν όλοι οι συγκύριοι ανεξαρτήτως είδους δικαιώματος;

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη περίπτωση θα δηλωθεί :

100% ψιλή με το ΑΤΑΚ και το ΑΦΜ του ψιλού κυρίου & 100% επικαρπία με το ΑΤΑΚ και το ΑΦΜ του επικαρπωτή 

 

Στην δευτερη περίπτωση θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω πως γίνεται ... εγω εχω περίπτωση 3 συνιδιοκτητες : 

Μητερα : 62,50%  επικαρπία 

Κόρη 1 : 18,75 % πλήρης και 31,25%  ψιλή 

Κόρη 2 : 18,75 % πλήρης και 31,25%  ψιλή 

 

Δηλαδή με 3 συνιδιοκτητες πρεπει να περασω 5 δικαιώματα και 5 ΑΤΑΚ και πραγματι τόσα εχει και το Ε9 

Εγω το εκανα οπως ειναι στο Ε9 γιατι με αυτό ελέγχει δηλαδή  : 

1) Μητερα --> επικαρπία 62,50 (με το ΑΤΑΚ της )

2) Κόρη 1 --> 18,75 % πλήρης (με το ΑΤΑΚ της )

3) Κόρη 1 -->31,25%  ψιλή (με το ΑΤΑΚ της )

4) Κόρη 2 --> 18,75 % πλήρης (με το ΑΤΑΚ της )

5) Κόρη 2 -->31,25%  ψιλή (με το ΑΤΑΚ της )

Ελπίζω να είναι σωστή σαν σκέψη ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, δηλώνονται όλοι οι ιδιοκτήτες.

Τα ποσοστά επικαρπωτών κ' ψιλών κυρίων δηλώνονται μισά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.