Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

36 λεπτά πριν, gsaraf said:

Σε κάθε περίπτωση, δηλώνονται όλοι οι ιδιοκτήτες.

Τα ποσοστά επικαρπωτών κ' ψιλών κυρίων δηλώνονται μισά.

Τα ποσοστά επικαρπωτών κ' ψιλών κυρίων δηλώνονται μισά.Μισά όταν αναφέρεις ,μπορείς να το εξηγήσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

48 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Στην πρωτη περίπτωση θα δηλωθεί :

100% ψιλή με το ΑΤΑΚ και το ΑΦΜ του ψιλού κυρίου & 100% επικαρπία με το ΑΤΑΚ και το ΑΦΜ του επικαρπωτή 

 

Στην δευτερη περίπτωση θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω πως γίνεται ... εγω εχω περίπτωση 3 συνιδιοκτητες : 

Μητερα : 62,50%  επικαρπία 

Κόρη 1 : 18,75 % πλήρης και 31,25%  ψιλή 

Κόρη 2 : 18,75 % πλήρης και 31,25%  ψιλή 

 

Δηλαδή με 3 συνιδιοκτητες πρεπει να περασω 5 δικαιώματα και 5 ΑΤΑΚ και πραγματι τόσα εχει και το Ε9 

Εγω το εκανα οπως ειναι στο Ε9 γιατι με αυτό ελέγχει δηλαδή  : 

1) Μητερα --> επικαρπία 62,50 (με το ΑΤΑΚ της )

2) Κόρη 1 --> 18,75 % πλήρης (με το ΑΤΑΚ της )

3) Κόρη 1 -->31,25%  ψιλή (με το ΑΤΑΚ της )

4) Κόρη 2 --> 18,75 % πλήρης (με το ΑΤΑΚ της )

5) Κόρη 2 -->31,25%  ψιλή (με το ΑΤΑΚ της )

Ελπίζω να είναι σωστή σαν σκέψη ... 

Ακριβώς έτσι. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσωπική διευκρίνηση!

Link to comment
Share on other sites

@MAR_PAX κ' @dimpinak, δεν είναι έτσι.

Στην 1η περίπτωση, θα πρέπει να δηλωθεί ο επικαρπωτής με 100%/2=50% κ' ο ψιλός κύριος ομοίως.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, gsaraf said:

@MAR_PAX κ' @dimpinak, δεν είναι έτσι.

Στην 1η περίπτωση, θα πρέπει να δηλωθεί ο επικαρπωτής με 100%/2=50% κ' ο ψιλός κύριος ομοίως.

Προσωπικά διαφωνώ. Έτσι δεν θα υπάρχει ΚΑΜΙΑ συσχέτιση με τα δηλωθέντα στα ε9 των ιδιοκτητών. Επικαρπία και ψιλή κυριότητα δεν σημαίνει εξ'ημισείας. Το σύστημα αναζητά το 100% σε περίπτωση Πλήρους Κυριότητας, και το 100% σε συσχέτιση Επικαρπωτή-Ψιλού Κυρίου.

Παρακολουθώ την συνέχεια της συζήτησης..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εχω περάσει αίτηση με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω στο εξοικονομώ ΙΙ β κύκλος (φαντάζομαι δε θα έχει αλλάξει κάτι ) . Επίσης με 50 τοις εκατό εάν δηλωθεί το κάθε δικαίωμα  ΔΕ θα ταυτίζεται με το Ε9 που έχει 100 τοις εκατό στην επικαρπία και 100 τοις εκατό στην ψιλή 

Ακόμη ταιριάζει και με τον τύπο του συστήματος 1/2 επικαρπία + 1/2 ψιλή = 100% πλήρης

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει το Ε9. Αυτούσιο.

Εάν σε δύο ιδιοκτήτες αναφέρει δικαίωμα 3 και 50 δίπλα βάζετε ΑΦΜ, ΑΤΑΚ, Επικαρπία και 50 στον καθένα στο πληροφοριακό

Εάν σε τρίτο ιδιοκτήτη αναφέρει δικαίωμα 2 και 100 βάζετε ΑΦΜ, ΑΤΑΚ, ψιλη κυριότητα και 10 στο πληροφοριακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο.

Συγγνώμη για την αναστάτωση.

Το μπέρδεψα με κάτι άλλο που είχα υπόψη μου.

Edited by gsaraf
Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 5.5 του οδηγού ρυθμίζεται πως:  

Παρεμβάσεις  για  την  ενεργειακή  αναβάθμιση  υφιστάμενου  ανελκυστήρα,  που  έχει εγκατασταθεί  πριν  την  01-07-1999,  προκειμένου  να  επιτυγχάνεται  μείωση  του
ενεργειακού  τους  αποτυπώματος,  χωρίς  να  μειώνεται  η  ασφάλεια  χρήσης  και  η
λειτουργικότητά τους. 
 
Με τι είδους δικαιολογητικό οφείλει να τεκμηριώνει την εγκατάσταση πριν την 01-07-1999 ο πολίτης; 
 
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε.

Οικοδομική άδεια και σχέδια από την άδεια νοείται ως τεκμηρίωση κατασκευής θεωρώ. Εάν το έχεις στην άδεια είχες υποχρέωση και δικαίωμα κατασκευής. Η φωτογραφία ζητείται ότι υπάρχει η καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

@nzerman @Sw0rdf1sh Μήπως άδεια εγκατάστασης και λειτουργείας ανελκυστήρα από τη νομαρχία; Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι απαιτείται με την ολοκλήρωση της κατασκευής…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.