Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

@Ena paidi koitaei t astra όπως και να έχει, έστω και με ΥΔ συντήρησης που λέτε, θα πρέπει να ξεκαθαριστεί από το Υπουργείο ΠΡΙΝ κάποιος προβεί σε εργασίες (κανονικά ΠΡΙΝ την υποβολή της αίτησης) προκειμένου να είναι καλυμένοι οι ιδιοκτήτες. Όταν απευθύνεται κάποιος σε Ενεργειακό Επιθεωρητή και τον ρωτά αν επιδοτείται αναβάθμιση ανελκυστήρα κ.λπ., φανταστείτε να πει ναι, να προχωρήσει σε ΠΕΑ κ.λπ., να πληρωθεί και μετά στην πορεία να ανακαλύψετε μαζί ότι δεν υπάρχουν τα απαραίτητα έντυπα που αποδεικνύουν αυτά που χρειάζονται... Τι θα πει τότε στους ιδιοκτήτες; Προσωπικά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση δεν αναλαμβάνω ή αναλαμβάνω αλλά έχοντας ενημερώσει πλήρως πριν ότι θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο να αποδειχθεί η ύπαρξη προ του 1999 :) Από το helpdesk μου είπαν ότι θα εκδοθούν διευκρινίσεις αλλά σίγουρα στην εξέλιξη του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

@Ena paidi koitaei t astra όπως και να έχει, έστω και με ΥΔ συντήρησης που λέτε, θα πρέπει να ξεκαθαριστεί από το Υπουργείο ΠΡΙΝ κάποιος προβεί σε εργασίες (κανονικά ΠΡΙΝ την υποβολή της αίτησης) προκειμένου να είναι καλυμένοι οι ιδιοκτήτες. Όταν απευθύνεται κάποιος σε Ενεργειακό Επιθεωρητή και τον ρωτά αν επιδοτείται αναβάθμιση ανελκυστήρα κ.λπ., φανταστείτε να πει ναι, να προχωρήσει σε ΠΕΑ κ.λπ., να πληρωθεί και μετά στην πορεία να ανακαλύψετε μαζί ότι δεν υπάρχουν τα απαραίτητα έντυπα που αποδεικνύουν αυτά που χρειάζονται... Τι θα πει τότε στους ιδιοκτήτες; Προσωπικά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση δεν αναλαμβάνω ή αναλαμβάνω αλλά έχοντας ενημερώσει πλήρως πριν ότι θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο να αποδειχθεί η ύπαρξη προ του 1999 :) Από το helpdesk μου είπαν ότι θα εκδοθούν διευκρινίσεις αλλά σίγουρα στην εξέλιξη του προγράμματος.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα έπρεπε να υπάρχουν σαφείς οδηγίες για τα δικαιολογητικά που ενδεχομένως ζητηθούν πολύ καιρό πριν, ώστε και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να προετοιμαστούν εκ των προτέρων και οι μηχανικοί να μην σπαταλούν αδίκως ώρες σε περιπτώσεις που δεν θα μπορέσουν να ενταχθούν. 

Και φυσικά όλα αυτά θα έπρεπε να είναι γνωστά πολύ πριν την πραγματοποίηση της παρέμβασης ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος κολλήματος στην εκταμίευση. Δυστυχώς όλα αυτά μπορεί να γίνονται από κάποιο άλλο ΥΠΕΝ σε κάποια άλλη χώρα. . . ΄Οχι εδώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σας. Έχω περίπτωση κατοικίας κατασκευής 1968 σε στάσιμο οικισμο. Τι έγγραφο θα ανεβάσω στο εξοικονομώ για τη νομιμότητα του; Να εκδώσω μήπως βεβαίωση νομιμότητας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ανεβάζεις το ΦΕΚ χαρακτηρισμού.

edit

Δες την επόμενη διόρθωση απο  ChristinaK

Edited by Pavlos33
Συμπλήρωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,στον Οδηγό του Προγράμματος (Παράρτημα Δικαιολογητικών Αίτησης),για την περίπτωση σου αναφέρει:

 

- Έγγραφο από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης από το οποίο να προκύπτει ότι έχει 
ανασταλεί η κατεδάφιση βάσει των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του Ν.1337/1983 
(έχει περαιωθεί η α΄ και β΄ φάση, έχει αποπληρωθεί το σύνολο του προστίμου και 
δεν έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση 
για την εξαίρεση από την κατεδάφιση).

 

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είχαμε πληρωθεί ΠΕΑ σε προηγούμενο εξοικονομώ, κόψαμε απόδειξη αλλά δεν καταφέραμε να περάσουμε, τώρα θα κόψουμε τη διαφορά και στο τέλος θα ανεβάσουμε μαζί τα δυο παραστατικά;

Προβλέπεται μήπως κάποια άλλη διαδικασία;

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση θανάτου του ωφελούμενου πριν την υπαγωγή, απλά χάνεται το πρόγραμμα; Είχε κάποιος παρόμοια περίπτωση σε παλιότερο κύκλο; 

Κάποιος μου είπε ότι στη φάση που είμαστε στο τρέχον πρόγραμμα, αν έχω θάνατο ωφελούμενου, δεν υπάρχει δυνατότητα μεταβίβασης του προγράμματος στους κληρονόμους, εφόσον δεν έχει γίνει ακόμα υπαγωγή. Ξέρει κάποιος; Και αν ισχύει που πάνε αυτά τα χρήματα που δεσμεύτηκαν;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.