Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ειδική περίπτωση, στάδιο 03.α λόγω βραχυχρόνιας μίσθωσης. Θα χρειαστεί να αναρτηθεί Υ.Δ. XI περί de minimis.

ο οφελούμενος που είναι κατ επάγγελμα αγρότης, λαμβάνει σε ετήσια βάση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ ενισχύσεις, από τις δηλώσεις καλλιέργειας που υποβάλλει.

Απαιτείται να αναφέρει το ποσό των ενισχύσεων αυτών στην ΥΔ περί de minimis του εξοικονομώ, ή οι ενισχύσεις αυτές δεν προσμετρούνται στο de minimis?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχει κάποιος ειδική κατηγορία στο εξοικονομώ αυτονομώ? Σε μια αίτηση όταν την ολοκλήρωσα την έβαλαν στην ειδική κατηγορία 3α, ενοικιαζομενη κατοικία χωρίς να είναι ή να έχει δηλωθεί κάτι αντίστοιχο στη δήλωση. Και τώρα ζητάνε μια δήλωση για τον κανόνα deminis. Τι μπορεί να έχει γίνει?

Link to comment
Share on other sites

 

On 5/4/2021 at 7:18 ΜΜ, kostasaig said:

Καλησπέρα.

Έχει κάποιος ειδική κατηγορία στο εξοικονομώ αυτονομώ? Σε μια αίτηση όταν την ολοκλήρωσα την έβαλαν στην ειδική κατηγορία 3α, ενοικιαζομενη κατοικία χωρίς να είναι ή να έχει δηλωθεί κάτι αντίστοιχο στη δήλωση. Και τώρα ζητάνε μια δήλωση για τον κανόνα deminis. Τι μπορεί να έχει γίνει?

Δεν υπαρχει  πρόβλημα .   Κανεις  την  ΥΔ  δηλωση  DeMInimis και ολα  καλα.

Υπαρχει καποιος που  να  εχει ερθει  μειλ  οτι  μπηκε στην Υπαγωγή ?  Η  να του  έχει προχωρήσει η  δήλωση ??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δηλώσει ΝΑΙ στη βραχυχρόνια μίσθωση.

Όπως μου είπαν σήμερα στο help desk, στην ΥΔ De minimis, προσθέτετε στο κείμενο το εξής:

"Γ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ"

Όπως μου ανέφεραν, αυτές είναι οι οδηγίες του Υπουργείο γι' αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο υπήρχαν αυθαιρετα τα οποία έχουν τακτοποιηθεί. Κατά την φάση υποβολής της αίτησης δηλώθηκαν εκ παραδρομής από τον αιτούντα λανθασμένα η επιφάνεια κυρίων χώρων βάσει Ο.Α.  και η επιφάνεια αυθαιρέτων για την οποία έχει γίνει νομιμοποίηση, χωρίς όμως να επηρεάζεται το συνολικό άθροισμα της δηλωθεισας επιφάνειας κυρίων χώρων βάσει νομιμοποιητικών εγγράφων, το οποίο είναι και σωστό. Αποτελεί το ανωτέρω θέμα πρόβλημα για την υπαγωγή του ακινήτου στο πρόγραμμα και συνεπώς στην επιδότησή του;
 
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε δήλωση που βρίσκεται σε στάδιο 4.γ και έχω κάνει αίτηση δανείου, στην Εθνική, θέλω να αλλάξω τράπεζα και να πάω στην Eurobank, γιατί η η Εθνική για ποσό δανείου 3800 ευρώ μου ζητάει εγγυητή, ενώ ο πελάτης μου έχει δανειοληπτική ικανότητα και δεν έχει μεγάλο όριο ηλικίας.

Απλά προχωράω σε ακύρωση αίτησης δανείου, δηλώνω αιτιολογία αλλαγή τραπεζικού οργανισμού και μετά ξανά κάνω αίτηση για δάνειο στην Eurobank?

Δεν θέλω να μου κλειδώσει η επιλογή σε ιδίους πόρους και για αυτό ρωτάω να είμαι σίγουρος.

 

υγ πρώτη φορά θα κάνω αλλαγή τράπεζας και έχω χρονικό περιθώριο ως 22/7 χωρίς την νέα παράταση των 45 ημερών.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έτσι ακριβώς γίνεται. Ακυρώνεις με την αιτιολογία που λες και κάνεις νέα αίτηση στην άλλη τράπεζα. Προχωράει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει σχετικά με τις αιτήσεις ειδικών περιπτώσεων; Έχουν ανεβει τα απαιτούμενα δικαιολογητικα, τί χρονικό διάστημα να αναμένουμε εξέλιξη των αιτήσεων αυτών;;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στο στάδιο που ετοιμάζω την αίτηση για δάνειο. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, στο πεδίο  " Ποσό οφειλής δανείου" συμπληρώνουμε το συνολικό ποσό του δανείου μαζί με τον τόκο ή χωρίς τον τόκο? 

Με βάση τη λογική, πρέπει να αναγράψω το ποσό που περιλαμβάνει και τον τόκο, απλά η απορία προέκυψε γιατί στη σύμβαση τυπικά ως ποσό δανείου αναφέρεται το ποσό χωρίς τον τόκο.

Κατ' επέκταση στο πεδίο  'τρέχον υπόλοιπο' αναγράφω το υπόλοιπο της οφειλής με ή χωρίς τον τόκο και στο πεδίο 'μηνιαία δόση' σημειώνω το ποσό της δόσης με ή χωρίς τον τόκο?

 

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.