Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο σπίτι σου κάνει ότι θέλεις. το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπεται να επιδοτηθείς για οτιδήποτε άλλο πέραν όσων δήλωσες στο 1ο πεα..και φυσικά όλες οι αλλαγές μετράνε στην ενεργειακή αναβάθμιση του, αυξάνοντάς το ενεργειακή κατηγορία..είτε επιδοτούμενες είτε αυτοχρηματοδοτούμενες..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

αποψη μου οτι ναι μεν κανεις οτι αλλαγες θελεις, αλλα οχι αλλαγες που να  μην επιτρεπουν να συγκριθει το σπιτι. Οταν αλλαξεις τη θεση ή γεωμετρια των κουφωματων, δεν μπορουμε να εχουμε συγκριση του αρχικου κτηριου με το τελικο. Αρα θα το θεωρουσα προβληματικη περιπτωση και θα την απεφευγα.

Προφανως αν θες να βαλεις π.χ. θερμομονωση στο δωμα, και να μην την ζητησεις να επιδοτηθει (πχ επειδη τελειωσε ο διαθεσιμος προυπολογισμος), θα μπει αυτη στο ΠΕΑ νο2 στους ενεργειακους στοχους, αλλα δεν θα μπει στις δαπανες για επιδοτηση. Η για να μην τα μπερδεψεις, τελειωνε παντελως με το προγραμμα, βγαλε το ΠΕΑ, και για να μην μπερδευεται το πραμα, ας κανει μετα τις μη επιδοτουμενες παρεμβασεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε andygr, εάν εγώ θέλω να αλλάξω τα κουφώματα μου (τις διαστάσεις) και βγάλω άδεια μικρής κλίμακας μου λες ότι δεν θα μπορέσω γιατί δεν θα είναι άμεση η σύγκριση? 

Κατ εμέ, είναι λάθος.. Ας κοιτάμε τον στόχο.. Όχι την επιδότηση. Ο στόχος είναι να βελτιωθεί το κτίριο και το ενεργειακό του αποτύπωμα και όχι να μπορεί ο κάθε τυχαίος ελεγκτής του εξοικονομω να κάνει εύκολα την σύγκριση! 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, getsakna said:

Δηλαδή συνάδελφε andygr, εάν εγώ θέλω να αλλάξω τα κουφώματα μου (τις διαστάσεις) και βγάλω άδεια μικρής κλίμακας μου λες ότι δεν θα μπορέσω γιατί δεν θα είναι άμεση η σύγκριση? 

Κατ εμέ, είναι λάθος.. Ας κοιτάμε τον στόχο.. Όχι την επιδότηση. Ο στόχος είναι να βελτιωθεί το κτίριο και το ενεργειακό του αποτύπωμα και όχι να μπορεί ο κάθε τυχαίος ελεγκτής του εξοικονομω να κάνει εύκολα την σύγκριση! 

Η χοντροκομμένη δημοσιουπαλληλική λογική του προγραμματος είναι ότι έχεις το αρχικό ΠΕΑ, κάνεις κάποιες παρεμβάσεις και με το δεύτερο ΠΕΑ συγκρίνεις το αποτέλεσμα των παρεμβάσεων σε σχεση με το αρχικο κτίριο αναφοράς. Αν εσύ στο αρχικό κτίριο αναφοράς έχεις ένα άνοιγμα 3 μέτρα και μετά το κανεις 4 ή 2 , αλλάζεις το κτίριο αναφοράς. Στο πρώτο ΠΕΑ είχες μήλα και στο δεύτερο πορτοκάλια , επομένως δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την αποψη του Ena paidi koitaei t astra

Σε μια περιπτωση ανακαινισης, ναι ειναι απολυτα λογικο να το κανεις αυτο που λες (getsakna). Στο προγραμμα νομιζω οχι.

 

κανε μια προσπαθεια να το λαβεις και γραπτως απο αυτους αν θες, πριν το κανεις. Και αν το λαβεις γραπτως οτι δεν εχουν προβλημα οταν αλλαζει το κτηριο αναφορας, μετα κανε το (και κοινοποιησε το μας να το μαθουμε και μεις γιατι οντως ειναι πολυ συνηθισμενη περιπτωση). Πριν ομως, εγω δεν θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Η χοντροκομμένη δημοσιουπαλληλική λογική του προγραμματος είναι ότι έχεις το αρχικό ΠΕΑ, κάνεις κάποιες παρεμβάσεις και με το δεύτερο ΠΕΑ συγκρίνεις το αποτέλεσμα των παρεμβάσεων σε σχεση με το αρχικο κτίριο αναφοράς. Αν εσύ στο αρχικό κτίριο αναφοράς έχεις ένα άνοιγμα 3 μέτρα και μετά το κανεις 4 ή 2 , αλλάζεις το κτίριο αναφοράς. Στο πρώτο ΠΕΑ είχες μήλα και στο δεύτερο πορτοκάλια , επομένως δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση.

Το κτίρο αναφοράς είναι διαφορετικό στα δύο ΠΕΑ. Αν ήταν τα ίδια, συμφωνώ.. Αφού όμως αλλάζει τότε δεν ισχύει το επιχείρημα αυτό..

Το ότι συγκρίνουμε με το αρχικό κτίριο αναφοράς για να βγεί το ποσοστό εξοικονόμησης είναι λάθος εξ ορισμού..το ξέρουν και οι ίδιοι..

Το πρόγραμμα σου δίνει επιδότηση να μειώσεις το ενεργειακό του αποτύπωμα. Δεν υπάρχει λογική να μην σε επιδοτήσει (ή να σε μπλοκάρει) αν κάνεις περαιτέρω δομικές και ενεργειακές αλλαγές. 

Το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά..

Edited by getsakna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ακολουθείς την κοινή λογική και εγώ την λογική του προγράμματος. Συμφωνω επι της αρχής μαζί σου ότι εφόσον μειώνεις το ενεργειακό αποτύπωμα, γούστο και καπέλο σου να το μειώσεις , να το αυξήσεις ή να το κάνεις ότι άλλο θες. Ακολουθώντας βέβαια πάντα τους κανονισμούς και τις υφιστάμενες διαδικασίες. 

Τα ξεφτέρια στο υπουργείο όμως δεν σκέφτονται έτσι. Η λογική τους (χοντροκομμένη και δημοσιουπαλληλική) είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/08/Σχέδιο-Οδηγου-Προγράμματος-2021_20210826_final.pdf

εδιτ : συγνώμη ας διορθωθεί το παρόν, υπάρχει θέμα εδω.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έχω καταχωρήσει προκαταβολές στις 12/8. Προκαταβολές όμως δεν έχουν εκταμιευθεί ακόμη (Δάνειο Εθνική). Συμβαίνει σε κάποιον συνάδελφο κάτι ανάλογο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.