Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

31 λεπτά πριν, iks said:

Συνάδελφοι,

έχω καταχωρήσει προκαταβολές στις 12/8. Προκαταβολές όμως δεν έχουν εκταμιευθεί ακόμη (Δάνειο Εθνική). Συμβαίνει σε κάποιον συνάδελφο κάτι ανάλογο??

Εθνική ; 

Καταχώρηση προκαταβολών 8/7/21.....έγκριση προκαταβολών 6/8/21...εκταμίευση προκαταβολών 25/8/21

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 26/8/2021 at 12:31 ΜΜ, getsakna said:

Το κτίρο αναφοράς είναι διαφορετικό στα δύο ΠΕΑ. Αν ήταν τα ίδια, συμφωνώ.. Αφού όμως αλλάζει τότε δεν ισχύει το επιχείρημα αυτό..

Το ότι συγκρίνουμε με το αρχικό κτίριο αναφοράς για να βγεί το ποσοστό εξοικονόμησης είναι λάθος εξ ορισμού..το ξέρουν και οι ίδιοι..

Το πρόγραμμα σου δίνει επιδότηση να μειώσεις το ενεργειακό του αποτύπωμα. Δεν υπάρχει λογική να μην σε επιδοτήσει (ή να σε μπλοκάρει) αν κάνεις περαιτέρω δομικές και ενεργειακές αλλαγές. 

Το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά..

Συμφωνώ απόλυτα, όταν έχει προκύψει ειδικά όλο αυτό το θέμα με τα Β ΠΕΑ και τις αντλίες θερμότητας και το πως συγκρίνονται με τον Α ΠΕΑ. Έχω την εντύπωση πάντως ότι έχω διαβάσει σε γκρουπ παλιότερα, ότι υπάρχει κόσμος που έχει κάνει τροποποίηση παραθύρου και έβαλε την αλλαγή αυτή μέσα στη μικρής κλίμακας μαζί με τη θερμοπρόσοψη. 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Συμφωνώ απόλυτα, όταν έχει προκύψει ειδικά όλο αυτό το θέμα με τα Β ΠΕΑ και τις αντλίες θερμότητας και το πως συγκρίνονται με τον Α ΠΕΑ. Έχω την εντύπωση πάντως ότι έχω διαβάσει σε γκρουπ παλιότερα, ότι υπάρχει κόσμος που έχει κάνει τροποποίηση παραθύρου και έβαλε την αλλαγή αυτή μέσα στη μικρής κλίμακας μαζί με τη θερμοπρόσοψη. 

Αν ο ελεγκτης κολλήσει εκεί ποιος πληρώνει τη νύφη;

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής θα είναι ενας απο εμάς..Σ' επόμενη φάση μπορεί να είναι και ελεγχόμενος..Δεν θα κατέβει απο τον Άρη..

Link to comment
Share on other sites

Μικροαλλαγές προκύπτουν πάντοτε. Δε θα μονώσεις τους λαμπάδες ή το κατωκάσι αν κάνεις και θερμοπρόσοψη ή αν βάλεις νέα μαρμαροποδιά;

Το κτίριο αναφοράς αλλάζει πάντοτε ότι και να κάνεις. Αλλού λίγο αλλού πολύ. Παραδείγματα:

  1. Θερμοπρόσοψη και offset στο εμβαδό στο 2ο ΠΕΑ (που την αναφέρει και η εγκύκλιος)
  2. Μικρές αλλαγές σε ανοίγματα
  3. Άλλο σύστημα θέρμανσης

Άποψή μου είναι ότι όπου δεν έχεις αντικατάσταση σε υφιστάμενο κούφωμα σίγουρα δεν το ζητάς για πληρωμή αφού το πρόγραμμα επιδοτεί μόνο αντικατάσταση.

Μετά το 2ο ΠΕΑ τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης άγνωστο ακόμα. Προσοχή στη διατήρηση του έργου για 3 ή 10 έτη και εξηγώ:  Μετά το 2ο ΠΕΑ και την ολοκλήρωση εάν έχεις μονώσει ένα τοίχο και τον έχεις επιδοτηθεί και τοποθετήσεις άνοιγμα προφανώς η μόνωση - που την επιδοτήθηκες - αφαιρέθηκε στο εμβαδόν του ανοίγματος. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε μια προσθήκη κατ' επέκταση μετά, στον εξωτερικό τοίχο που γίνεται μεσοτοιχία.

EDIT: To θέμα είναι να μη μιλάμε για τελείως διαφορετικό σπίτι μετά τις παρεμβάσεις. πχ Στις ερωτοαπαντήσεις δείτε ότι προσθήκες κατ' επέκταση κ.λπ. απαγορεύονται ενδιάμεσα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κούφωμα που δεν αντικαθίσταται δεν πρέπει να επιδοτείται. Ωστόσο, θεωρώ ότι αλλαγή διαστάσεως ανοίγματος θα έπρεπε να επιτρέπεται καθώς είναι μικρής κλίμακας παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.. την βοήθεια σας παρακαλώ αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει το παρακάτω:
Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Ψηφιοποιημένα Παραστατικά
Εργοδοτικές εισφορές , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε όπως αναρτήσετε την 1η σελίδα του τραπεζικού σας βιβλιαρίου στο οποίο αποτυπώνονται οι δικαιούχοι του λογαριασμού, προκειμένου να διασφαλιστεί η εξόφληση των ασφαλιστικών εισφορών από ίδιους πόρους.

Να σας ενημερώσω ότι οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν πληρωθεί από λογαριασμό του εργολάβου και όχι του ιδιοκτήτη..
Σε επικοινωνία με το help desk μου είπαν ότι έχω κάνει " παρατυπία" σε σχέση με αυτό που λέει ο οδηγός του προγράμματος (ότι οι ασφαλιστικές εισφορές βαραίνουν το ιδιοκτήτη), χωρίς να μου δίνει λύση στο πρόβλημα...

Τι λύσεις υπάρχουν???
Ξαναπήρα τηλέφωνο μετά από σκέψεις να ρωτήσω μήπως μπορώ να βάλω Υ/Δ ιδιοκτήτη ότι έγιναν οι πληρωμές για λογαριασμό του, αλλά έπεσα στην ίδια και μου είπε πάλι τα ίδια (διαβάστε τον οδηγό.. ο οδηγός λέει ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις εισφορές και ότι έκανα άλλα πράγματα από αυτά που λέει ο οδηγός)

Δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει να κάνω...
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω αντιμετωπίσει αλλά εγώ θα έκανα ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπεργολαβιας  (με ημερομηνία έναρξης παλιά δηλαδή πριν την έναρξη των εργασιων ) και θα έβαζα μέσα ορο ότι οι ασφαλιστικές εισφορές βαραίνουν τον υπεργολαβο 

Καλή επιτυχία

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, MAR_PAX said:

Δε το έχω αντιμετωπίσει αλλά εγώ θα έκανα ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπεργολαβιας  (με ημερομηνία έναρξης παλιά δηλαδή πριν την έναρξη των εργασιων ) και θα έβαζα μέσα ορο ότι οι ασφαλιστικές εισφορές βαραίνουν τον υπεργολαβο 

Καλή επιτυχία

 

Υπάρχει αυτό ... πάντα το έκανα έτσι.. και σε κανένα προηγούμενο εξοικονομώ δεν είχα πρόβλημα..

Πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει... και δεν γίνεται να αναπληρώσω το ΊΚΑ γιατί μετά θα φαίνεται σημερινή ημερομηνία..

ευχαριστώ για την απάντηση όμως...

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, teomyle said:

Υπάρχει αυτό ... πάντα το έκανα έτσι.. και σε κανένα προηγούμενο εξοικονομώ δεν είχα πρόβλημα..

Πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει... και δεν γίνεται να αναπληρώσω το ΊΚΑ γιατί μετά θα φαίνεται σημερινή ημερομηνία..

ευχαριστώ για την απάντηση όμως...

επειδη τωρα δεν βλεπω να ξεκολας, αν λεω, πηγαινες και εκανες τροποποιηση προυπολογισμου, και αφαιρουσες παντελως οτι θες να πληρωθεις τα ενσημα (να χαθει ρε παιδι μου αυτο το κονδυλιο οτι υπαρχει και οτι το ζητας), δεν θα μπορουσε να προχωρησει μετα το προγραμμα? ΚΑι παραλληλα πες τον υπεργολαβο ισοποσα να αυξησει το τιμολογιο του αν μπορει, ή στην τελικη χασε το ποσο που ζητας για τα ενσημα.

 

ΕΠΙΣΗΣ μια ερωτηση προς τους υπολοιπους συναδελφους. Εχετε αντιμετωπισει περιπτωσεις οπου εχετε κανει παρεμβασεις απο μη στεγασμενα (π.χ. θερμοπροσοψη - δωμα), εχετε υποβαλλει παραστατικο υπεργολαβου χωρις ΑΠΔ, και μετα ο ελεγχος πριν την εκταμιευση να σας εχει ζητησει να προσκομισετε επιπλεον την ΑΠΔ και την εξοφληση της για τις παραπανω εργασιες (Ασχετα αν εσεις δεν τη ζητατε την ΑΠΔ στις προς επιδοτηση δαπανες)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.