Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

10 λεπτά πριν, andygr said:

επειδη τωρα δεν βλεπω να ξεκολας, αν λεω, πηγαινες και εκανες τροποποιηση προυπολογισμου, και αφαιρουσες παντελως οτι θες να πληρωθεις τα ενσημα (να χαθει ρε παιδι μου αυτο το κονδυλιο οτι υπαρχει και οτι το ζητας), δεν θα μπορουσε να προχωρησει μετα το προγραμμα? ΚΑι παραλληλα πες τον υπεργολαβο ισοποσα να αυξησει το τιμολογιο του αν μπορει, ή στην τελικη χασε το ποσο που ζητας για τα ενσημα.

 

ΕΠΙΣΗΣ μια ερωτηση προς τους υπολοιπους συναδελφους. Εχετε αντιμετωπισει περιπτωσεις οπου εχετε κανει παρεμβασεις απο μη στεγασμενα (π.χ. θερμοπροσοψη - δωμα), εχετε υποβαλλει παραστατικο υπεργολαβου χωρις ΑΠΔ, και μετα ο ελεγχος πριν την εκταμιευση να σας εχει ζητησει να προσκομισετε επιπλεον την ΑΠΔ και την εξοφληση της για τις παραπανω εργασιες (Ασχετα αν εσεις δεν τη ζητατε την ΑΠΔ στις προς επιδοτηση δαπανες)?

Το θέμα είναι οτι δεν ζητάω χρήματα για τις εισφορές ... ανέβασα τα παραστατικά απλά οτι πληρώθηκαν για τις εργασίες.. έτσι έκανα και στα προηγούμενα εξοικονομώ και δεν υπήρχε πρόβλημα... 

Για την ερώτηση σου στο εξοικονομώ ΙΙ μετά από έλεγχο πριν την εκταμίευση ναι μου έχουν ζητήσει ΑΠΔ και από τότε τα ανεβάζω όλα και προκαταβολές και εξόφληση και ΑΠΔ.... 

Edited by teomyle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στα μισα εξοικονομω, οι ιδιοκτητες δεν υποβαλουν καν ΑΠΔ, στα αλλα μισα υποβαλλουν ΑΠΔ. Ειναι ας πουμε αυτοι που λενε σιγα μην κολλησω και οι αλλοι που φοβουνται οταν τους λεω οτι η ΕΕΔΜΚ παει απευθειας και ενημερωνεται το πρωην ΙΚΑ.

Παντως, εμενα ποτε δεν μου τη ζητησαν σε ελεγχο, ουτε την αιτηθηκε ποτε καποιος δικος μου ιδιοκτητης για επιδοτηση, οποτε δεν τις περναω.

Αναρωτιεμαι τι θα γινει, αν ζητηθει σε καποια προταση πριν την εκταμιευση η ΑΠΔ, και ο ιδιοκτητης δεν εχει κανει καν αναγγελια. Υποθετω θα παει να τα κανει ολα αυτα μετα. Το οτι η δαπανη της μελλοντικης ΑΠΔ θα πληρωθει μετα το 2ο ΠΕΑ, δεν νομιζω να παιζει ρολο, δεδομενου οτι δεν την ζηταει προς επιδοτηση. Απλα θα πρεπει να προσεξει να την πληρωσει απο λογαριασμο του και οχι οπως την περιπτωση σου που τα πληρωσε ο υπεργολαβος. Βεβαια θα περιμενει και 1 - 2 μηνες για να γινουν οι διαδικασιες και να κλεισει μετα με τις ΑΠΔ. Αν καποιος του χει τυχει κατι αντιστοιχο, δηλ να ζηταει ελεγχος ΑΠΔ ενω δεν εχει γινει ουτε καν αναγγελια, ας μας πει τελικα πως το αντιμετωπισε.

Πολυ περιεργο ομως αυτο που σου ετυχε. Αν την αφαιρεσεις παντελως απο τα δικαιολογητικα θα στην ξαναζητησουν? Ας πουμε οτι δεν υπαρχει καν σαν δικαιολογητικο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, andygr said:

στα μισα εξοικονομω, οι ιδιοκτητες δεν υποβαλουν καν ΑΠΔ, στα αλλα μισα υποβαλλουν ΑΠΔ. Ειναι ας πουμε αυτοι που λενε σιγα μην κολλησω και οι αλλοι που φοβουνται οταν τους λεω οτι η ΕΕΔΜΚ παει απευθειας και ενημερωνεται το πρωην ΙΚΑ.

Παντως, εμενα ποτε δεν μου τη ζητησαν σε ελεγχο, ουτε την αιτηθηκε ποτε καποιος δικος μου ιδιοκτητης για επιδοτηση, οποτε δεν τις περναω.

Αναρωτιεμαι τι θα γινει, αν ζητηθει σε καποια προταση πριν την εκταμιευση η ΑΠΔ, και ο ιδιοκτητης δεν εχει κανει καν αναγγελια. Υποθετω θα παει να τα κανει ολα αυτα μετα. Το οτι η δαπανη της μελλοντικης ΑΠΔ θα πληρωθει μετα το 2ο ΠΕΑ, δεν νομιζω να παιζει ρολο, δεδομενου οτι δεν την ζηταει προς επιδοτηση. Απλα θα πρεπει να προσεξει να την πληρωσει απο λογαριασμο του και οχι οπως την περιπτωση σου που τα πληρωσε ο υπεργολαβος. Βεβαια θα περιμενει και 1 - 2 μηνες για να γινουν οι διαδικασιες και να κλεισει μετα με τις ΑΠΔ. Αν καποιος του χει τυχει κατι αντιστοιχο, δηλ να ζηταει ελεγχος ΑΠΔ ενω δεν εχει γινει ουτε καν αναγγελια, ας μας πει τελικα πως το αντιμετωπισε.

Πολυ περιεργο ομως αυτο που σου ετυχε. Αν την αφαιρεσεις παντελως απο τα δικαιολογητικα θα στην ξαναζητησουν? Ας πουμε οτι δεν υπαρχει καν σαν δικαιολογητικο.

Η υποχρέωση για ΑΠΔ και γενικά για άνοιμα καρτέλας στο ΙΚΑ κατόπιν παρεμβάσεων μέσω ΕΚΟ ισχύει εδώ και 3-4 χρόνια. Κάθε μηχανικός το γνωρίζει αυτό και ενημερώνει τους πελάτες του. Απο κει και πέρα ο καθένας πράττει σύμφωνα με την δική του λογική...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

μαζι σου getsakna κ συμφωνω.

το προβλημα για μενα ειναι οτι αν δεν ολοκληρωθει επιτυχως το προγραμμα του πελατη, θα την φαω και γω απο το συμβουλο και την ΕΕΔΜΚ που θα πανε τιμολογημενα κ απληρωτα. Ασε που παιζει να φτασει να μου γκρινιαζει και για τα ΠΕΑ που πληρωσε (καλα να μην πιασω περιπτωσεις που εγινε και τακτοποιηση).

Θα μου πεις τι φταιω γω αν καποιος δεν θελει να κανει αναγγελια και να βαλει ενσημα. Εγω εσφαλα καπου ή μηπως δεν ενημερωσα? Τιποτα δεν φταιω, αλλα επειδη μαζι με τον αλλον παιζει να χω προβλημα και γω (μιας και δεν θα πληρωθω για τις υπηρεσιες μου κ θα φαω κ γκρινια), αναρωτιεμαι πως γινεται να αντιμετωπισει καποιος αυτο αν βγει σαν παρατηρηση σε ελεγχο, μιας και ουδεποτε μου εχει τυχει αυτη η περιπτωση στο εξοικονομω ιι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επειδή έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο έχω την εξής περίπτωση:

Ενδιαφέρεται πελάτης μου να ενταχθεί στο Νέο Εξοικονομώ. Πρόκειται για μονοκατοικία με τίτλους ιδιοκτησίας και οικοδομική άδεια του 1967. Στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο  υπάρχει κτηματολόγιο.Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ο πελάτης βρίσκεται σε δικαστική διαμάχη με το κτηματολόγιο επειδή διαπιστωσε (τα τελευταία χρόνια) ότι δεν έχει το σωστό ΚΑΕΚ η ιδιοκτησία του και φαίνεται ότι του ανήκει γειτονικό ακίνητο ,ενώ το ακίνητο που του ανήκει εμφανίζεται ως αγνώστου ιδιοκτήτη.

Μπορεί να ενταχθεί στο Νέο Εξοικονομώ ή επειδή υπάρχει αυτή η εκκρεμότητα πρέπει πρώτα να έχει βγει κάποια δικαστική απόφαση.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 
Link to comment
Share on other sites

Για την εκταμίευση των φωτοβολταϊκών χρειάζεται αποδοχή του ΔΕΔΗΕ για σύνδεση net metering, ή τουλάχιστον έτσι μου είχε απαντήσει το helpdesk πριν από κάτι μήνες.

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι επ' αυτού; 

Δε μπορώ να βγάλω γραμμή...

Τουλάχιστον μπορούμε τα ποσά των φωτοβολταϊκών να τα βάλουμε σε άλλες παρεμβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σήμερα κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί τους μετά από προσπάθειες πολλών ημερών και αφού μου επιβεβαίωσαν ξανά ότι χρειάζομαι σύνδεση για την επιδότηση των φωτοβολταϊκών, μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το ποσό τους για άλλες παρεμβάσεις, αρκεί να έχω πιάσει το Β+ στο 1ο ΠΕΑ και να δικαιούμαι τα χρήματα.

 

Παράθεση

όχι τα ποσα φ/β δεν μπαίνουν αλλού

Το έχεις λάβει ως απάντηση σε ερώτηση συνάδελφε αυτό; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.