Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

2 ώρες πριν, yian said:

 

Πρόγραμμα "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ" :

Σύμβουλος : 350€

Άδεια/Μελέτη : 250€/μελέτη και 350€ συνολικά

Ποσά με ΦΠΑ.

Πίνακας 4.3.1. παράγραφος 4.3. σελ. 50 οδηγού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν το έχω κάνει σωστά.

Με συγχωρείτε εκ τον προτέρων.

Θα ήθελα σε όποιον γνωρίζει να μου προσφέρει την βοήθεια του.

Τα ερωτήματα μου ειναι 2 και ειναι τα εξής.

Εχω περίπτωση μονοκατοικίας χωρίς συνιδιοκτήτες καθαρό από πολεοδομικής άποψης.

και επίσης ως σύστημα θέρμανσης είχε σόμπα πετρελαίου.

1: Σε περίπτωση Θερμοπροσοψης στο προγραμμα Εξοικονομώ αυτονομω για την ΕΕΜΚ δηλώνουμε την εργασία για τον πίνακα 3 του ΙΚΑ για τα ένσημα ως θερμομονωτικές πλάκες + επιχρίσματα + χρωματισμοί;

Και αναγκαστικά θα χρειαστεί να δηλωθούν ικρίωματα και χωρίς να χρειάζονται;

2: επίσης για την εγκατάσταση λέβητα υγραερίου με μπουκάλες χρειάζεται για την συγκεκριμένη εργασία ΕΕΜΚ η κάποια άλλη άδεια από την πολεοδομία;

χρειαζεται κάποια μελέτη εγκατάστασης;

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Παρατήρηση

Έχεις αναρτήσει το ίδιο ερώτημα άλλες 12 φορές σε διάφορες ενότητες.

Να μη ξαναγίνει για να μη διαγραφούν όλα.

Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, markkeracete said:

 

1. Ναι. και δεν βάζεις ικριώματα αν δεν χρειάζονται.

2. Ναι. και χρειάζεται μελέτη συστήματος θέρμανσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια απορία σχετικά με σήμανση CE για αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας για λέβητα φυσικού αερίου για αντιστάθμιση. Έχετε βρεί σήμανση CE του σε κάποια εταιρεία;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Στο 1ο ΠΕΑ (Κατηγορία Δ) διαμερίσματος για το Εξοικονομω-Αυτονομώ, υπήρχε σύστημα θέρμανσης Λέβητα πετρελαίου. Με τις παρεμβάσεις που προτείνονταν (θερμομόνωση, κουφωματα PVC, αντλία θερμότητας και διατάξεις αυτομάτου ελέγχου), πήγαινε κατηγορία Β+. Στο 2ο ΠΕΑ όμως επειδή άλλαξε το σύστημα θέρμανσης, βλέπω ότι αλλάζει και το κτίριο αναφοράς, οπότε για να έχω κατηγορία Β+, χρειάζεται ακόμη περισσότερες παρεμβάσεις. Έχει τύχει σε κάποιον αντίστοιχο πρόβλημα; Στο buildingcert που τηλεφώνησα, δεν ήξεραν. Στο helpdesk του εξοικονομώ- Αυτονομώ, δεν ήξεραν κάτι, ότι λέει ο οδηγός μου είπαν. 

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι γνωστό πρόβλημα που δημιουργείται όταν αλλάξει  το σύστημα θέρμανσης σε ΑΘ καθώς το κτήριο αναφοράς του 2ου ΠΕΑ έχει και αυτό ΑΘ με αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται η προσδοκούμενη συγκριτική αναβάθμιση……
Ο μηχανικός που έβγαλε το 1ο ΠΕΑ θα έπρεπε να κάνει τον έλεγχο πριν το εκδόσει και να σιγουρευτεί ότι με την ΑΘ το κτήριο θα καταταγεί στην κατηγορία Β+ στο 2ο ΠΕΑ….

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, architect1976 said:

Στο buildingcert που τηλεφώνησα, δεν ήξεραν.  

Δεν ασχολούνται με τέτοια στο buildingcert.

Είναι κάτι πολύ απλό και γνωστό εξ- αρχής (από τίς ΤΟΤΕΕ). Οπότε έπρεπε να προβλεφθεί η εξοικονόμηση να είναι τέτοια απο το 1ο ΠΕΑ ώστε να πετυχαίνονται οι στόχοι και στο Β ΠΕΑ με τα λεφτα που έχουν εγκριθεί. Αναγκαστικά θα κάνεις και άλλες παρεμβάσεις ώστε να πιάσεις εκ- νέου τόυς στόχους.  

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας είναι από τις πιο δαπανηρές παρεμβάσεις που έχουν και πολύ σημαντικό ενεργειακό αποτύπωμα. 

Αν δεν μπορεί να δείξει κάποιος την εξοικονόμηση που επιτυγχάνεται, τότε για ποιον λόγο τις βάζουμε;

Συγγνώμη αν ακούγεται απλοϊκό το ερώτημα αλλά δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, pggiotas said:

ΕΙναι γνωστό πρόβλημα που δημιουργείται όταν αλλάξει  το σύστημα θέρμανσης σε ΑΘ καθώς το κτήριο αναφοράς του 2ου ΠΕΑ έχει και αυτό ΑΘ με αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται η προσδοκούμενη συγκριτική αναβάθμιση……
Ο μηχανικός που έβγαλε το 1ο ΠΕΑ θα έπρεπε να κάνει τον έλεγχο πριν το εκδόσει και να σιγουρευτεί ότι με την ΑΘ το κτήριο θα καταταγεί στην κατηγορία Β+ στο 2ο ΠΕΑ….

Ακριβώς αυτό...Είναι γνωστό θέμα η αλλαγή κτιρίου αναφοράς και η λανθασμένη σύγκριση με το αρχικό..και δεν συμβαίνει μόνο στις ΑΘ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, architect1976 said:

.... Στο 2ο ΠΕΑ όμως επειδή άλλαξε το σύστημα θέρμανσης, βλέπω ότι αλλάζει και το κτίριο αναφοράς, οπότε για να έχω κατηγορία Β+, χρειάζεται ακόμη περισσότερες παρεμβάσεις....

Όντως είναι γνωστό το πρόβλημα που δημιουργείται όταν αλλάξει  το σύστημα θέρμανσης...

Όμως, θεωρώ οτι αν ανοίξεις ενα καινούργιο ''καθαρό αρχείο'' xml και περάσεις ενα ενα τα στοιχεία του σεναρίου του 1ου ΠΕΑ, πιστεύω οτι και το ''καινούργιο'' xml θα βγεί Β+.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.