Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

με ενημέρωσε μόλις πελάτης ότι έχει κλείσει δύο κουφώματα ενώ έχει μπει στο πρόγραμμα και ότι έβγαλε μικρή κλίμακα για αυτό. Ωστόσο απ' όσο γνωρίζω δεν μπορεί να αλλάξει κάποιος τα κουφώματα στη μέση του προγράμματος. Ισχύει αυτό; Έχει τύχει σε κανέναν να καταθέσει άδεια μικρής κλίμακας για αλλαγή κουφωμάτων και να του το δεχτούνε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Είμαι στη φάση που καταχωρώ τα τις παρεμβάσεις στο έντυπο παρεμβάσεων . Οι αποδείξεις που έκοψε ο κύριος που τοποθέτησε την αντλία , τα air condition και τον ηλιακό ήταν ανά 500 € γιατί η ταμειακή μηχανή του δεν έκοβε παραπάνω . Για παράδειγμα για την αντλία έκοψε 14 αποδείξεις . Στον αριθμό παραστατικού σκεφτόμουν να τις βάλω όλες μαζί με ( - ) πχ ( 1-2-3-4-5-6....) όμως το σύστημα δέχεται μέχρι συγκεκριμένο αριθμό γραμμάτων . Πήρα στο τηλέφωνο που έχουν και δεν μπορούσαν να βοηθήσουν . Έχει τύχει αντίστοιχο σε κανέναν; 

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουν συνεχόμενη αρίθμηση βάλε από 1 έως 14 και καταχώρησε τη συνολική αξία τους 

Εάν δε το παίρνει πάλι βάλε τον αριθμό της τελευταίας και κάνε μια ΥΔ σε μορφή πίνακα με όλες τις αποδείξεις με τα ακριβή στοιχεία τους σε μορφή πίνακα οπως ακριβώς φαίνονται στο σύστημα  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

αιτηση σε διενεργεια ελεγχου τελικης εκταμιευσης, στην οποια μπηκε εξωτερικη θερμομονωση (τιμολογηθηκε 250ε η αντιστοιχη ΕΕΔΜΚ) και επιπλεον μπηκε αυτονομ συστημα θερμανσης (αντλια θερμοτητας), (και τιμολογηθηκε 100ε η αντιστοιχη ΕΕΔΜΚ).

μου εστειλε σημερα ο αξιολογητης παρατηρηση ως μη επιλεξιμη την 100ε

ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΡΓΟΥ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Σύμφωνα με τον Οδηγό του Προγράμματος, το ανώτατο όριο για την αμοιβή (μίας επιλέξιμης) μελέτης/αίτηση ανέρχεται σε 250,00€. Ως εκ τούτου, ποσό των 100,00 ευρώ που αφορά τη δαπάνη του Μελετητή είναι μη επιλέξιμο. Παρακαλώ όπως προχωρήσετε στην καταβολή του ποσού ύψους 100,00 Ευρώ προς τον Μελετητή και την επισύναψη του σχετικού παραστατικού.

 

Επειδη πολεοδομικα απαιτειται η μελετη αυτονομια θερμανσης στην περιπτωση μου και επειδη στον προηγουμενο κυκλο ΙΙ-Β, ελαβα παρατηρησεις απο τους αξιολογητες προς επισυναψη ΕΕΔΜΚ αυτονομιας θερμανσης οταν δεν την επισυναπτα σε αντιστοιχες περιπτωσεις, αναρωτιεμαι τι ισχυει τελικα...

 

1. κανει λαθος ο αξιολογητης ειδικα στην περιπτωση μου?

2. κανω λαθος εγω?

3. θελει απλα το προγραμμα να βγαλουμε τις ΕΕΔΜΚ (προκειμενου να τηρουμε την πολεοδομικη νομοθεσια) αλλα δεν δεχεται να τις επιδοτει με την προφαση οτι δεν ειναι επιλεξιμες?

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΕΝΙΚΗ: Η μονη ΕΕΔΜΚ που εχει βγει μεχρι στιγμης και δεν ειχε ποτε προβλημα (και οσες φορες δεν βγηκε ζητηθηκε απο τον αξιολογητη), ηταν για την εξωτερικη θερμομονωση και τη μελετη φ. αεριου. Οι αλλες, βλεπε αυτονομια θερμανσης (πετρολεβητα και αντλια σε παλιοτερους κυκλους, αντλια στον τωρινο) καθως και ικριωματα (μονα τους), μεχρι στιγμης ειναι αναλογα με το ποιος αξιολογητης θα σου κατσει.

 

Τις αποψεις σας συναδελφοι, μπας και γω δεν πιανω κατι...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι , ολοκληρώνω το έντυπο παρεμβάσεων για το εξοικονομώ αυτονομώ , ο ανάδοχος που τοποθέτησε την αντλία θερμότητας έχει γράψει ότι η αντλία θερμότητας είναι 12.2 kw , ενώ εγώ από τα στοιχεία της βλέπω ότι είναι διαφορετικό , εσεις τι θα κάνατε σε αυτή τη περίπτωση; 

Αντλία θερμότητας.png

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κάναμε εμείς ή το τι θα κάνεις εσύ είναι αδιάφορο. Ο ελεγκτής θα δει τα πιστοποιητικά και θα το κατατάξει εκεί που ανήκει. Μετά θα είναι χειρότερα για τον ιδιοκτήτη γιατί θα πρέπει να πληρώσει την διαφορά του παραστατικού.

Στην παραπάνω εικόνα πάντως, δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη.  Αν το Heating3 που δείχνει 11,9kw αντιστοιχεί στο θερμότερο κλίμα, τότε πάει στην κατηγορία 3.Γ.ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tsx said:

Το τι θα κάναμε εμείς ή το τι θα κάνεις εσύ είναι αδιάφορο. Ο ελεγκτής θα δει τα πιστοποιητικά και θα το κατατάξει εκεί που ανήκει. Μετά θα είναι χειρότερα για τον ιδιοκτήτη γιατί θα πρέπει να πληρώσει την διαφορά του παραστατικού.

Στην παραπάνω εικόνα πάντως, δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη.  Αν το Heating3 που δείχνει 11,9kw αντιστοιχεί στο θερμότερο κλίμα, τότε πάει στην κατηγορία 3.Γ.ΙΙ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!! Δεν έχω πρόβλημα με το οικονομικό γιατί η τιμή είναι 6600 που αντιστοιχεί στη κατηγορία 8 < P < 12 . Απλά είναι καθαρά τυπικό σε ποια κατηγορία θα το κατατάξω !

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 11:34 ΠΜ, George9555 said:

Καλημέρα και Καλή Χρονιά !!!!

Σε Β ΠΕΑ για εξοικονομω , χρειάζεται σενάριο; Ευχαριστώ πολύ!

Αν εισαι κάτω απο Β' κατηγορία μονο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.