Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι! Εχω αναλαβει το Β ΠΕΑ για ενα σπιτι στο εξοικονομω αυτονομω! Παρατηρω οτι εχουν γινει καποια λαθη στο Α ΠΕΑ του συναδελφου σε καποιους τοιχους που ειναι σε επαφη με  μη θερμαινομενους χωρους και στα U σε καποιους τοιχους! Εγω αν κανω το Β ΠΕΑ και αλλαξω αυτα που πιστευω οτι ειναι λαθος θα αλλαξει και το κτιριο αναφορας!!! Θα υπαρχει προβλημα; ( με τις κατηγοριες και την εξοικονομηση ενεργειας δεν εχω προβλημα επισης αλλαζει και το κτιριο αναφορας γιατι εχω ΑΘ) ευχαριστω!! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφορετικό U δεν αλλάζει το κτίριο αναφοράς. Η ΑΘ και η επαφή με ΜΘΧ ναι το αλλάζει. Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα όπως τα περιγράφεις. Άλλωστε εσύ δεν μπορείς ξα κάνεις οτιδήποτε άλλο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, George9555 said:

Καλησπερα συναδελφοι! Εχω αναλαβει το Β ΠΕΑ για ενα σπιτι στο εξοικονομω αυτονομω! Παρατηρω οτι εχουν γινει καποια λαθη στο Α ΠΕΑ του συναδελφου σε καποιους τοιχους που ειναι σε επαφη με  μη θερμαινομενους χωρους και στα U σε καποιους τοιχους! Εγω αν κανω το Β ΠΕΑ και αλλαξω αυτα που πιστευω οτι ειναι λαθος θα αλλαξει και το κτιριο αναφορας!!! Θα υπαρχει προβλημα; ( με τις κατηγοριες και την εξοικονομηση ενεργειας δεν εχω προβλημα επισης αλλαζει και το κτιριο αναφορας γιατι εχω ΑΘ) ευχαριστω!! 

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι με τα Β' ΠΕΑ δεν αλλάζει το κτίριο αναφοράς?? Αλλο θέμα, που δεν τους νοιαζει και η συγκριση γινεται με το Κ.Α του 1ου ΠΕΑ. Τα έχουμε ξαναεπισημάνει αυτά τα ''λάθη''..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω πότε θεωρείτε ότι υπάρχει πλημελλής εφαρμογή του Κ.Θ.Κ. (σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ) σε ένα ακίνητο με οικοδομική άδεια μετά το 1980; Σας ρωτώ διότι έχω πχ περίπτωση διαμερίσματος που οι κατόψεις και η μελέτη θερμομόνωσης δείχνουν μόνωση πυρήνα και μόνωση κολώνων ενώ από την αυτοψία ειδικά η μόνωση των κολώνων είναι αμφισβητίσιμη βάση πάχους δομικού στοιχείου. Όμοια, εδώ στην επαρχία, υπάρχουν ακίνητα με άδεια του 1984 αλλά τα περισσότερα είναι αμόνωτα και αυτό διαπιστώνεται πολύ απλά με μία πρώτη ματιά από το πάχος των τοίχων. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πάχος δεν είναι ενδεικτικό εκτός και είναι μονός τοίχος αντί για διπλός. Δεν είναι εύκολο να αμφισβητήσεις και στο μέλλον θα υπάρχουν πολλές διενέξεις για παλιά πεα. Ξεχάστε το Έκο ή να υπολογίζετε ότι ο πελάτης μπορεί να μην γίνει επιλέξιμες και θα μείνετε εκτεθειμένοι. Όπως έχει γίνει ήδη γνωστό η κατάταξη των παλιών σπιτιών θα οδηγεί ακόμα και σε απαγόρευση ενοικιασης

Edited by katrmp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@katrmp ευχαριστώ! Άρα θεωρώ εφαρμογή του ΚΘΚ όπως λέει και η τοτεε. Έτσι κάνω γενικά, πόσο μάλλον όταν υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης που η τοτεε σου λέει ότι πας βάση αυτής κ.λπ., απλα είπα να ρωτήσω γιατί δεν βρίσκω κάπου να αναφέρεται σε ποιες περιπτώσεις θεωρούμε ελλειπή εφαρμογή. Και πάλι ευχαριστώ 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Δυστυχώς το πάχος δεν είναι ενδεικτικό εκτός και είναι μονός τοίχος αντί για διπλός. Δεν είναι εύκολο να αμφισβητήσεις και στο μέλλον θα υπάρχουν πολλές διενέξεις για παλιά πεα. Ξεχάστε το Έκο ή να υπολογίζετε ότι ο πελάτης μπορεί να μην γίνει επιλέξιμες και θα μείνετε εκτεθειμένοι. Όπως έχει γίνει ήδη γνωστό η κατάταξη των παλιών σπιτιών θα οδηγεί ακόμα και σε απαγόρευση ενοικιασης

Γιατί το πάχος δεν είναι ενδεικτικό? Δεν συμφωνώ...επίσης όσο αφορά την αμφισβήτηση, είναι στην κρίση του καθενός..μηχανικοί είμαστε, όχι προγράμματα software να μας προγραμματίζουν και να εξάγουμε αποτελέσματα.Ας λέει ότι θέλει η μελέτη θερμομόνωσης της άδειας..αν δεν εφαρμόστηκε δεν υπολογίζεται..με το ίδιο σκεπτικό, εάν υπάρχει άδεια τότε το σπίτι είναι δίχως παραβάσεις!

Άποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω πότε θεωρείτε ότι υπάρχει πλημελλής εφαρμογή του Κ.Θ.Κ. (σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ) σε ένα ακίνητο με οικοδομική άδεια μετά το 1980; Σας ρωτώ διότι έχω πχ περίπτωση διαμερίσματος που οι κατόψεις και η μελέτη θερμομόνωσης δείχνουν μόνωση πυρήνα και μόνωση κολώνων ενώ από την αυτοψία ειδικά η μόνωση των κολώνων είναι αμφισβητίσιμη βάση πάχους δομικού στοιχείου. Όμοια, εδώ στην επαρχία, υπάρχουν ακίνητα με άδεια του 1984 αλλά τα περισσότερα είναι αμόνωτα και αυτό διαπιστώνεται πολύ απλά με μία πρώτη ματιά από το πάχος των τοίχων. Ευχαριστώ!

Αν ο πολ.μηχ. (?) που έβγαλε την άδεια ανήκει στο 1-2% των πολιτικών μηχανικών που εφάρμοζαν όλες τις μελέτες όπως είχαν εγκριθεί (και όχι στο 98% που έδιναν αέρα-πατέρα υπ. δήλωση στη πολεοδομία οτι εφαρμόστηκαν οι μελέτες), τότε να θεωρήσεις οτι το διαμέρισμα που εξετάζεις είναι πλήρως μονωμένο και μπορείς τις νύχτες να κοιμάσαι ήσυχη!

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dib said:

Αν ο πολ.μηχ. (?) που έβγαλε την άδεια ανήκει στο 1-2% των πολιτικών μηχανικών που εφάρμοζαν όλες τις μελέτες όπως είχαν εγκριθεί (και όχι στο 98% που έδιναν αέρα-πατέρα υπ. δήλωση στη πολεοδομία οτι εφαρμόστηκαν οι μελέτες), τότε να θεωρήσεις οτι το διαμέρισμα που εξετάζεις είναι πλήρως μονωμένο και μπορείς τις νύχτες να κοιμάσαι ήσυχη!

Το θέμα είναι να είμαι διασφαλισμένη βάση ΤΟΤΕΕ. Αν συμφωνώ ή όχι είναι άλλο θέμα και από τη στιγμή που δεν μπορώ να τρυπήσω τον τοίχο, αν η τοτεε λέει το θεωρείς με εφαρμογή του ΚΘΚ εγώ θα το ακολουθήσω. Γι' αυτό και ρώτησα αν μπορεί κάποιος να μου πει πότε εφαρμόζουμε πλημμελή με επιχειρήματα όμως και βάση τοτεε, όχι προσωπικές απόψεις 🙂Αν και όταν, αλλάξει η τοτεε ξαναμιλαμε αλλά έως τότε είμαστε υποχρεωμένοι εφόσον δεν μπορούμε να αποδείξουμε το αντίθετο, να την ακολουθούμε. Αν παρόλαυτά υπάρχει απάντηση στο ερώτημά μου, θα το εκτιμούσα. Επιθυμώ όμως απόδειξη  αμφισβήτησης της εφαρμογής του κθκ και όχι θεωρίες. Ευχαριστώ!

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αποδειξη είναι το καρότο.

Προσωπικά ποτέ δεν θεώρησα πλήρως μονωμένο κτήριο, πάντα θεωρώ πλημμελώς τους τοίχους και αμόνωτα κολώνες και δοκάρια.

Το τι π@@@@@ριες γράφει η κάθε ΤΟΤΕΕ για το συγκεκριμένο θέμα, το λέει πρωτίστως για να διαφυλάξουν τους πολ. μηχανικούς και αρχιτέκτονες και να μην τους τρέχουν στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.