Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Σχετικά με τα ΠΕΑ. Σε μονοκατοικία με ολοκληρωμένες εργασίες είμαστε στο Β+

Επιπλέον έχει τοποθετηθεί φωτοβολταϊκό 10kw. Σε αυτή τη περίπτωση το κτήριο οπωσδήποτε ανεβαίνει επιπλέον κατηγορία? Και εαν ναι, πρέπει να πάει στη Α+ ή μπορεί να πάει και στην Α?

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα
Σε υπόθεση που είχα ξεκινήσει να μαζεύω στοιχεία από το 2019, μου είχε δώσει ο ιδιοκτήτης λογαριασμό ΔΕΗ του 2019. Στον έλεγχο των δικαιολογητικών μου ζητήσαν λογαριασμό του 2020 (έχουμε σήμερα 2022). Ο ιδιοκτήτης βρήκε ένα λογαριασμό του 2021 και υπέθεσα και εγώ ότι θέλουν έναν πιο πρόσφατο.

Οπότε έχουμε υποβάλει λογαριασμό του 2019, του 2021 και την βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ.
Παρόλα αυτά, μου ζητάνε συγκεκριμένα λογαριασμό του 2020. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος;
Ο ιδιοκτήτης θα ψάξει να βρει ένα λογαριασμό του 2020. Τι γίνεται με τους ιδιοκτήτες που έχουν πετάξει τους παλιούς λογαριασμούς;
 

Γράφανε κάτι συγκεκριμένο οι λογαριασμοί εκείνη την χρονιά που δεν το γράφουν σε άλλες;
Πήρα τηλέφωνο στην γραμμή υποστήριξης του ΤΕΕ και έμεινε παγωτό η συνάδελφος από το παράλογο.
Μετά πήρα στην γραμμή του εξοικονομώ 2021 και μου δώσανε και την γραμμή της αναπτυξιακής, αλλά και εκεί μου είπαν ότι δεν ξέρουν για ποιον λόγο οι ελεγκτές ζητάνε μόνο λογαριασμούς του 2020 και δεν κάνουν δεκτούς και τους πιο πρόσφατους.

Link to comment
Share on other sites

Μου το ζήτησαν πολλές φορές. Σε όλες τις περιπτώσεις ανέβασα λογαριασμούς μετά το 2020 και δεν υπήρξε πρόβλημα. Ο ελεγκτής σου δεν πέρασε ευχάριστο βράδυ και την πληρώνεις εσύ :-)
Εάν υπάρξει πάντως ενδιαφέρον, πολύ ευχαρίστως θα συμμετάσχω σε μία μαζική αγωγή προς τα εκεί. Μας τα έχουν κάνει 
Ζέπελιν...

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, jedi.Yannis said:

Καλησπέρα
Σε υπόθεση που είχα ξεκινήσει να μαζεύω στοιχεία από το 2019, μου είχε δώσει ο ιδιοκτήτης λογαριασμό ΔΕΗ του 2019. Στον έλεγχο των δικαιολογητικών μου ζητήσαν λογαριασμό του 2020 (έχουμε σήμερα 2022). Ο ιδιοκτήτης βρήκε ένα λογαριασμό του 2021 και υπέθεσα και εγώ ότι θέλουν έναν πιο πρόσφατο.

Οπότε έχουμε υποβάλει λογαριασμό του 2019, του 2021 και την βεβαίωση του ΔΕΔΔΗΕ.
Παρόλα αυτά, μου ζητάνε συγκεκριμένα λογαριασμό του 2020. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος;
Ο ιδιοκτήτης θα ψάξει να βρει ένα λογαριασμό του 2020. Τι γίνεται με τους ιδιοκτήτες που έχουν πετάξει τους παλιούς λογαριασμούς;
 

Γράφανε κάτι συγκεκριμένο οι λογαριασμοί εκείνη την χρονιά που δεν το γράφουν σε άλλες;
Πήρα τηλέφωνο στην γραμμή υποστήριξης του ΤΕΕ και έμεινε παγωτό η συνάδελφος από το παράλογο.
Μετά πήρα στην γραμμή του εξοικονομώ 2021 και μου δώσανε και την γραμμή της αναπτυξιακής, αλλά και εκεί μου είπαν ότι δεν ξέρουν για ποιον λόγο οι ελεγκτές ζητάνε μόνο λογαριασμούς του 2020 και δεν κάνουν δεκτούς και τους πιο πρόσφατους.

Για ποιό εκο είναι? Το αυτονομω?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

 

Μου το έχουν κάνει και εμένα σε 4 τουλάχιστον περιπτώσεις. Έχω ανεβάσει λογαριασμούς ΔΕΗ του 2019 και του 2021 και μου ζήτησαν και του 2020. 

Σε κάποια τηλεφωνική επικοινωνία μου με το helpdesk,  μια έκπληκτη κυρία μου είπε πως μάλλον το ζητάνε για να φαίνεται ότι το έτος που έγινε η αίτηση το ακίνητο ηλεκτροδοτούνταν !!!  

Δυστυχώς μια από τις πολλές αιτίες για την ταλαιπωρία που τραβάμε είναι ότι οι "ελεγκτές" είναι παιδιά συνήθως άσχετα με το αντικείμενο, που τα έχει προσλάβει η εταιρεία που έχει πάρει την δουλειά και τα πληρώνει με το κομμάτι και με εξευτελιστική αμοιβή. Τους δίνει μια chek-list με συγκεκριμένα σημεία ελέγχου και την εφαρμόζουν κατά γράμμα, χωρίς στα περισσότερα σημεία να καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται. Γι' αυτό και ζούμε αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις !!! 

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω κάνει αίτηση στο εξοικονομώ-αυτονομώ και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Η αίτηση αφορά σε πολυκατοικία.Επείδη δεν γνωρίζω κάποιον άλλο συνάδελφο που να έχει ασχοληθεί με περίπτωση ολόκληρης πολυκατοικίας θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποοιος από εσάς που να γνωρίζει.Ιδανικά, μπορεί να μου στείλει ένα pm για να έρθουμε σε απευθείας επικοινωνία.

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

Φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού.

Στην περίπτωση ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ σε πολυκατοικία τύπου Β για την απόδειξη της χρήσης ως κύριας κατοικίας

εκάστου διαμερίσματος, ο διαχειριστής το δηλώνει υπεύθυνα στην αρχή της διαδικασίας.

Αν υπάρχουν μεταξύ των ιδιοκτητών φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού

για την απόδειξη κύριας κατοικίας θα χρειαστεί κάτι επιπλέον από την αρχική δήλωση του διαχειριστή

ή αυτή είναι αρκετή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.