Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Σε Β ΠΕΑ Εξοικονομώ-Αυτονομώ με φωτοβολταϊκό στον υπολογισμό βάζουμε ως υφιστάμενο το κτίριο με όλες τις υπόλοιπες παρεμβάσεις και σαν πρώτο σενάριο την προσθήκη φωτοβολταϊκού;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η επίτευξη στόχου δε φαίνεται. Το ελέγχει και το υπογράφει ο Β επιθεωρητής στο Παράρτημα VI.

Στο σενάριο βάζεις παρεμβάσεις που δεν έχουν υλοποιηθεί στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 1:05 ΜΜ, Katsioulis said:

Σε Β ΠΕΑ Εξοικονομώ-Αυτονομώ με φωτοβολταϊκό στον υπολογισμό βάζουμε ως υφιστάμενο το κτίριο με όλες τις υπόλοιπες παρεμβάσεις και σαν πρώτο σενάριο την προσθήκη φωτοβολταϊκού;

 

https://exoikonomo2020.gov.gr/-/dieukriniseis-schetika-me-ta-photoboltaika-systemata

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες εχουν από την στιγμη που θα παει στο σταδιο 09.

και 2 μηνες εχει καθε φορα που τα στελνεις για αξιολογηση. Οταν λεω καθε φορα, εννοω οτι ο αξιολογητης αν σου βγαλει εστω και μια παρατηρηση / διευκρινηση, επιπλεον 2 μηνες απο την στιγμη που ξαναστειλεις.

οποτε προσθετεις χρονους, τους λες και στον οφελουμενο, για να εισαι μεσα και να μην περιμενει ο κοσμος οτι σημερα καταθεσαμε προταση προς αξιολογητη, ποτε θα μπουν τα λεφτα? μπορει και σε 4 μπορει και σε 6 μηνες, μπορει δεν ξερω κ γω ποτε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αίτηση που κλείνω για εξοικονομώ - αυτονομώ, αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Η θερμομόνωση που έγινε σε διαμέρισμα, κόπηκε ως απόδειξη παροχής υπηρεσιών, από τον ανάδοχο προς τον πελάτη, με αιτιολογία:

ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞ' ΟΙΚΟΝΟΜΩ
ΜΕΤΑ ΥΛΙΚΩΝ 

Στην ΥΔ όμως του Αναδόχου Προμηθευτή, πρέπει να γραφτεί:

 

Τα υλικά ή/και συστήματα, τα οποία έχω προμηθεύσει στην ******** ******** με το δελτίο αποστολής ****************, φέρουν την απαιτούμενη σήμανση CE για σύνολο ή για το μέρος που αφορά στα: ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΔΑΠΕΔΟΥ ΕΠΙ ΠΙΛΟΤΗΣ ME ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΕΠΙΧΡΙΣΜΑ 0,9 ˂ R ≤ 1,8

Το ζήτημα είναι ότι ο προμηθευτής / ανάδοχος, δεν έχει δικαίωμα (φορολογικά) να κόβει δελτία αποστολής, και το μόνο δελτίο που έχω είναι αυτό που έχει κοπεί από τον προμηθευτή των υλικών, προς τον ανάδοχο (με τόπο παράδοσης την δ/νση της ωφελούμενης του προγράμματος)

Πως θα αντιμετωπίζατε την κατάσταση ; 

Μήπως να γράψω στην Υ/Δ:

Τα υλικά ή/και συστήματα, τα οποία έχω προμηθεύσει στην ******** ******** με την ΑΠΥ το δελτίο αποστολής ****************,

Ο εργολάβος που έκανε την δουλειά, με διαβεβαιώνει ότι ποτέ δεν έχει δώσει σε εξοικονομώ δελτίο αποστολής, παρά ταύτα δεν είχαν ποτέ θέμα 

Εμένα όμως κάτι δε μου κολλάει...

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.