Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Διάβασε εδώ: 

https://news.b2green.gr/21258/εξοικονομώ-αυτονομώ-ανακοινώθηκε-με

Προς το παρόν φαίνονται σε απενταξη λέει αλλά θα διορθωθεί 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, tsx said:

Δεν έχουν περάσει σε απένταξη, απλά άλλαξε η ημερομηνία προθεσμίας σε 31/10/2022

Αυτή η αίτηση είναι σε κατάσταση απένταξης. Έχουν κλειδώσει τα πεδία ανάρτησης δικαιολογητικών, συμπλήρωσης στοιχείων κτλ. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί άλλες αιτήσεις με λήξη προθεσμίας 6/7/22 έχουν πάρει παράταση, μέχρι και ορισμένες αιτήσεις με ημερομηνία λήξης 6/6/22 πήραν αυτόματη παράταση έως τον Οκτώβρη. 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις μου ήρθε παρατήρηση για εκπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ επειδή είχε κοπεί το παραστατικό νωρίτερα, όταν δόθηκε και η προκαταβολή. Και με οδηγίες να προχωρήσω σε νομιμοποίηση των εργασιών με το ανάλογο πρόστιμο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μισό λεπτό .. το ότι εκδόθηκε το παραστατικό σημαίνει ότι έγιναν και οι εργασίες δηλαδή ? Μπορεί να ήρθε πχ ο λέβητας με δελτίο αποστολής -αποδειξη λιανικής και να μην τοποθετήθηκε εκείνη τη μέρα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ με αυτή τη λογική τους είχα αφήσει να κόψουν το παραστατικό και το μόνο που κοιτούσα γενικά τόσο καιρό ήταν να μην κοπεί κάτι μετά το Β' ΠΕΑ..και έχω πληρωθεί σε τουλάχιστον 10 έργα με αυτό τον τρόπο..παρόλα αυτά φαίνεται πως κάθε ανεπίσημη διευκρίνιση που βγαίνει και που δεν προκύπτει ούτε από τον οδηγό ούτε από πουθενά ισχύει και μάλιστα αναδρομικά..εγώ την αίτηση την είχα στείλει 20 μέρες πριν βγει η ανακοίνωση για την εκπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ που δεν γνωρίζαμε τίποτα για το θέμα και γενικά και στην ανακοίνωση δεν διευκρινίζουν τι θεωρείται εκπρόθεσμο και τι όχι..και τέλος πάντων να μας απαντήσουν από ποια νομοθεσία προκύπτουν αυτές οι οδηγίες που δίνουν γιατί δεν γίνεται να ακολουθούμε αυτή την παράνοια.. κάνουμε 62 υπεύθυνες δηλώσεις σε κάθε έργο για να έχουν καλυμμένο τον κ**** τους αλλά όχι και έτσι! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Artemiscv said:

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ με αυτή τη λογική τους είχα αφήσει να κόψουν το παραστατικό και το μόνο που κοιτούσα γενικά τόσο καιρό ήταν να μην κοπεί κάτι μετά το Β' ΠΕΑ..και έχω πληρωθεί σε τουλάχιστον 10 έργα με αυτό τον τρόπο..παρόλα αυτά φαίνεται πως κάθε ανεπίσημη διευκρίνιση που βγαίνει και που δεν προκύπτει ούτε από τον οδηγό ούτε από πουθενά ισχύει και μάλιστα αναδρομικά..εγώ την αίτηση την είχα στείλει 20 μέρες πριν βγει η ανακοίνωση για την εκπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ που δεν γνωρίζαμε τίποτα για το θέμα και γενικά και στην ανακοίνωση δεν διευκρινίζουν τι θεωρείται εκπρόθεσμο και τι όχι..και τέλος πάντων να μας απαντήσουν από ποια νομοθεσία προκύπτουν αυτές οι οδηγίες που δίνουν γιατί δεν γίνεται να ακολουθούμε αυτή την παράνοια.. κάνουμε 62 υπεύθυνες δηλώσεις σε κάθε έργο για να έχουν καλυμμένο τον κ**** τους αλλά όχι και έτσι! 

προκειμενου να μην μπλεκεις με τη διαδικασια που περιγραφει, μηπως ειναι πιο ευκολο να ακυρωθει και να εκδοθει ξανα το παραστατικο που εχει θεμα? εννοειται να εκδοθει σε ημερομηνια πριν το Β ΠΕΑ και μετα την ΕΕΔΜΚ. Υποθετω θα αφορα θερμοπροσοψη, δηλαδη δεν θα χρειαστει να γινει για ολα τα παραστατικα. Και μια νεα ΥΔ του προμηθευτη-αναδοχου θερμοπροσοψης με ημερομηνια μετα απο αυτην του νεου παραστατικου.

 

Δεν ξερω, δεν μου χει τυχει, αλλα λεμε τωρα. Γιατι οσο διαβαζω, αυτη η διαδικασια με την ΕΕΔΜΚ που βγαλαν 22/6/22 πολυ μπερδεμενη ειναι. Επισης, σκεψου τωρα και το αλλο. Δηλαδη να σου βγαλει (οπως εχει γινει κατα το παρελθον), ο αξιολογητης οτι απουσιαζει μια ΕΕΔΜΚ (πχ αυτονομια θερμανσης ή κατι αλλο). Και να την εκδοσεις / αναρτησεις μετα εσυ. Και μετα να σου ξαναβγαλει παρατηρηση για νομιμοποιηση και ιστοριες. Τρέλα.

 

Ολο τα μπερδευουν χωρις λογο. Αντι να τα κανουν πιο απλα να ξεμπερδευουμε, ολο κ πιο δυσκολα τα κανουν. Και το ωραιο οπως λεει ο συναδελφος ειναι οτι τα ανακοινωνουν μετα που χουν γινει κ οι υποβολες προτασεων προς αξιολογηση...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τους έχω ικανούς να κάνουν και το παραπάνω που αναφέρεις..και στο τηλέφωνο σου λένε πλέον την αξιολόγηση την έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία οπότε ότι και να σας πούμε αυτοί έχουν τον τελευταίο λόγο!! Να μας δώσουν στοιχεία της εταιρείας και του κάθε αξιολογητή τότε και να επικοινωνούμε μαζί τους μήπως βγάλουμε άκρη (λέμε τώρα!).. Και να μας πουν πως γίνεται μέσω μιας ανακοίνωσης να μπορούν να νομοθετούν κιόλας εκτός των άλλων!!

Τη λύση που προτείνεις τη σκέφτηκα και εγώ, δεδομένου ότι η διαδικασία της νομιμοποίησης σε παραδοσιακό οικισμό θα καθυστερήσει σίγουρα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αφού έχουμε βάλει τα στοιχεία του παραστατικού στην καρτέλα (αριθμός, ημερομηνία) και έχουν κλειδώσει..δεν βλέπω τρόπο να αλλάξει αυτό και φοβάμαι πως δεν θα το δεχτούν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Artemiscv said:

Πραγματικά τους έχω ικανούς να κάνουν και το παραπάνω που αναφέρεις..και στο τηλέφωνο σου λένε πλέον την αξιολόγηση την έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία οπότε ότι και να σας πούμε αυτοί έχουν τον τελευταίο λόγο!! Να μας δώσουν στοιχεία της εταιρείας και του κάθε αξιολογητή τότε και να επικοινωνούμε μαζί τους μήπως βγάλουμε άκρη (λέμε τώρα!).. Και να μας πουν πως γίνεται μέσω μιας ανακοίνωσης να μπορούν να νομοθετούν κιόλας εκτός των άλλων!!

Τη λύση που προτείνεις τη σκέφτηκα και εγώ, δεδομένου ότι η διαδικασία της νομιμοποίησης σε παραδοσιακό οικισμό θα καθυστερήσει σίγουρα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αφού έχουμε βάλει τα στοιχεία του παραστατικού στην καρτέλα (αριθμός, ημερομηνία) και έχουν κλειδώσει..δεν βλέπω τρόπο να αλλάξει αυτό και φοβάμαι πως δεν θα το δεχτούν κιόλας.

Χωρίς να ξερω να σου πω για την αντιστοιχη περιπτωση σου, ξερω να σου πω οτι αν εχεις βαλει αλλη ημερομηνια στους πινακες στα παραστατικα, δυναται να αλλαξει, ακομη κ αν εσενα σου ειναι κλειδωμενο τωρα κ δε σε αφηνει. Τους αναρτας το παραστατικο, τους κανεις και μια διευκρινηση και ειτε στο ανοιγουν μετα να το αλλαξεις εσυ στους πινακες, ειτε σου αλλαζουν οι ιδιοι τις ημερομηνιες στους πινακες και προχωραει.

μαλλον κατι τετοιο θα δοκιμαζα αρχικα, πριν κανω οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.