Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Δεν συμφωνώ απόλυτα. Οι παρατηρήσεις μπορεί να είναι νομικής λογιστικής φύσης και τότε απευθύνονται στον ιδιοκτήτη. Αν είναι τεχνικής φύσης απευθύνονται στον μηχανικό που έχει αναλάβει το έργο ως σύμβουλος. 

Αν κάποιος θεωρεί ότι η αμοιβή είναι του κ**λου ας μην αναλάβει. Από τη στιγμή που αναλάβω να διεκπαιραιωσω μια τέτοια υπόθεση δεν μπορώ να κοστολογώ με την απάντηση, εκτός και αν έχω κάνει τέτοια συμφωνία με τον πελάτη. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά είμαι στην πρώτη περίπτωση (η αμοιβή είναι του κ**λου ας μην αναλάβει) ... δεν ασχολούμαι πλέον με το εξοικονομώ... 

Και όταν είχα ασχοληθεί όμως έκανα κατά γράμμα ότι έλεγε ο οδηγός, όχι ότι έλεγαν οι αναρμόδιοι... Εκτός και αν είχε διαφορετική άποψη ο εργοδότης, την οποία δεχόμουν αν ήταν γραπτή, οπότε κάναμε ότι πρότεινε με δική του ευθύνη και έξοδα αν χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

@ppanag συγνώμη αλλά διαφωνώ εντελώς με το σκεπτικό σου 

εχω κάνει 6 Εξοικονομώ, 3 σε «πελάτες», ένα στον κουμπάρο μου (εκεί μέχρι και τα ΠΕΑ του γύρισα πίσω, επιλογή μου προφανώς) και άλλα 2 σε πολύ καλούς φίλους 

Τα 2 πρώτα πληρώθηκαν αμέσως (πελατών)

Στα 3 επόμενα, μου έβγαλαν την ψυχή ζητώντας μου αηδίες (αυτά στο ΙΙΒ)

Τώρα έχω αναλάβει μόνο ένα εξοικονομώ αυτονομω 

Όταν έκλεισα την αίτηση, είχα βάλει μέσα ότι μπορείς να φανταστείς, έχοντας την πρότερη εμπειρία από το ΙΙΒ, αλλά και διαβάζοντας εδώ τι μπορεί να ζητήσουν 

Ε εντάξει, πραγματικά εχθές που πήρα τις παρατηρήσεις έβριζα (εντελώς χυδαία) για κανα δεκάλεπτο μόνος μου, κοιτώντας την οθόνη του υπολογιστή, δε μπορείς να προβλέψεις να ανεβάσεις ότι απίθανο έγγραφο μπορεί να ζητηθεί 

Προφανώς και είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι (εκτός αν κάνω κανένα για άτομο σε πολυ στενό κύκλο), αλλά δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μετακυλίουμε στον πελάτη την λαλακια που τους δέρνει
 

με ποια λογική θα ζητήσω λεφτά από τον άνθρωπο που κάνει 5 δουλειές για το σπίτι του, για να ανεβάζω / ετοιμάζω ότι χαρτιά μπορεί να έρθει στο μυαλό του κάθε ανώνυμου ηλιθιου να ζητήσει ;

Για εμένα αυτό είναι και στα όρια  του ανήθικου

Σε κάθε περίπτωση αν έχω χρόνο από Δευτέρα θα ετοιμάσω επιστολή διαμαρτυρίας επί προσωπικού για τον  συγκεκριμένο υπάλληλο

Γιατί δε φτάνει ότι ζητάει ότι του κατέβει, το κάνει και σε δόσεις. Ήδη έχει χαθεί πάνω από ένα δίμηνο, τις πρώτες παρατηρήσεις που μου έστειλε τις διόρθωσα άμεσα και τώρα πάλι μου ‘χει στείλει ένα κατεβατό

Edited by AristidisZ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενημερώνω από πριν τους πάντες (πελάτες, εργολάβους, κλπ) ότι είναι τσίρκο ο έλεγχος και πάντα κάτι θα βρουν. Οπότε στην αρχή ανεβάζω τα βασικά + τις μπούρδες του οδηγού + ότι ξεχάσανε να βάλουν στον οδηγό για τους μηχανικούς και το βάλανε στον οδηγό για τους ελεγκτές μόνο και έλειπε άλλες φορές και μετά κάθομαι και διαβάζω τι μπούρδα θα ζητήσουν. Υπάρχουν συχνά φορές που ζητάνε κάτι που έχω ήδη ανεβάσει και δεν το είδανε γιατί ήταν στραβοί.

Ίσως να είναι και σκόπιμη τόση ξεφτίλα και από την πλευρά του ΤΕΕ (από την πλευρά της κυβέρνησης σίγουρα) για να χάνουμε χρόνο από αλλού που μετράει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2022 at 12:43 ΜΜ, AristidisZ said:

 

με ποια λογική θα ζητήσω λεφτά από τον άνθρωπο που κάνει 5 δουλειές για το σπίτι του, για να ανεβάζω / ετοιμάζω ότι χαρτιά μπορεί να έρθει στο μυαλό του κάθε ανώνυμου ηλιθιου να ζητήσει ;

Για εμένα αυτό είναι και στα όρια  του ανήθικου

Απλά πράγματα: στο προηγούμενο εξοικονομώ, όταν εγκρίθηκαν οι αιτήσεις δεν ήταν υποχρεωτική η άδεια για αντλία θερμότητας, αλλά στην πορεία προέκυψε !!! Εσύ δηλαδή τα έβαλες από την τσέπη σου τότε ??? ή αυτό δεν είναι ανήθικο, οπότε τα ζήτησες extra και θεωρείς κάτι άλλο ανήθικο που δεν καταλαβαίνω εγώ? ... γιατί τα λεφτά αυτά δεν τα πήρα εγώ αλλά ο μηχανολόγος που ασχολήθηκε... Δεν βρήκα κανένα να δέχεται να το κάνει τζάμπα προφανώς. 

Τα περί ανήθικου σε μια γενική κουβέντα δεν στέκουν ... απόψεις ανταλλάζουμε για τη βελτίωση του τρόπου αντιμετώπισης των προβλημάτων μας. Φιλικά το λέω, με καλή διάθεση καί απευθύνομαι γενικώς, όχι προσωπικά.

Αυτοί και πολλοί άλλοι λόγοι με οδήγησαν μακριά από το εξοικονομώ, ΕΙΔΙΚΑ για δικούς μου ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αναφέρθηκα σε έγγραφα τύπου ΕΕΔΜΚ κλπ., είναι προφανές από την αρχική μου ανάρτηση ότι αναφερόμουν στην ζήτηση για "έκθεση τεκμηρίωσης τετραγωνικών"

Είναι ένα έγγραφο που από την εμπειρία μου δεν είχε ζητηθεί ποτέ, δεν μου είχε πει κάποιος συνάδελφος ότι ζητήθηκε, ενώ δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό προγράμματος 

Εγώ υπό ποια λογική θα αξιώσω αμοιβή από τον ωφελούμενο για αυτήν την "έκθεση τεκμηρίωσης" ; 

Τέλος πάντων, προς Θεού δεν κουνάει κανείς το δάχτυλο σε κανέναν εδώ, και εγώ περισσότερο από περιέργεια έθεσα το αρχικό ερώτημα, για να δω αν ήμουν ο μόνος που δέχτηκε σχετική "παρατήρηση", αν και όπως φάνηκε είναι καινούρια μόδα...

Η επιστολή διαμαρτυρίας πάντως είναι έτοιμη προς ΕΤΕΑΝ (με κοινοποίηση ΤΕΕ & υπουργείο), περιμένω να τελειώσει η αξιολόγηση (γιατί κάτι μου λέει ότι κάτι θα βρουν πάλι να πουν) για να την στείλω 

Όχι ότι θα γίνει και κάτι, περισσότερο για το γαμώτο

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, έχουν  προθεσμία 1 μήνα να απαντήσουν και επειδή δε προλαβαίνουν βγάζουν μια δυο οτι βρουν και μετά ξανά νέες! Είναι σύστημα από τα προηγούμενα εξοικονομώ και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γιατί βγαίνει η μηχανικός λάθος. 

Τη δήλωση για τη τετραγωνικά προσωπικά μου τη ζητάνε σχεδόν σε όλα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cve20126 said:

Τα πράγματα είναι απλά, έχουν  προθεσμία 1 μήνα να απαντήσουν και επειδή δε προλαβαίνουν βγάζουν μια δυο οτι βρουν και μετά ξανά νέες! Είναι σύστημα από τα προηγούμενα εξοικονομώ και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γιατί βγαίνει η μηχανικός λάθος. 

Τη δήλωση για τη τετραγωνικά προσωπικά μου τη ζητάνε σχεδόν σε όλα. 

Γνωρίζει κανείς πώς γίνεται η αμοιβή του ελέγχου; Είναι ανά φάκελο ή ανά παρατήρηση;

Link to comment
Share on other sites

Για το εξοικονομώ αυτονομώ 2020. Τελειώσαμε τις παρεμβάσεις και υποβάλαμε πρώτη φορά τέλος Φεβρουαρίου. Ζήτησαν 5, 6 φορές ότι απίθανο θέλεις. Η τελευταία παρατήρηση και απάντηση από εμάς ήταν τέλος Ιουνίου. Έκτοτε καμία απάντηση, ακόμη σε εκκρεμότητα ελέγχου. Είναι δυνατόν;  Να πω πως περιλαμβάνει και Φ/Β. Τι μπορεί να συμβαίνει;  Εντάξει δεν θέλουν να πληρώσουν αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει ένα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jordank said:

 Εντάξει δεν θέλουν να πληρώσουν αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει ένα τέλος.

Το τέλος δεν θα το δώσουν αν δεν θέλουν. Πολιτική βούληση είναι δυστυχώς (γιατί έχουμε αυτούς) ή ευτυχώς (γιατί μπορούμε να τους αλλάξουμε). Εδώ θέλει:
1) διώχνεις τις τράπεζες με 100% χρηματοδότηση/ρευστότητα από την πολιτεία και συμμετοχή μετά (μοντέλο Ιταλίας)
2) κάθε εργολάβος, τιμολόγια, φωτογραφίες ανέβασμα και πληρώνεται σε 15 μέρες
3) προσλήψεις μόνιμου προσωπικού να τρέχει το εξοικονομώ και για πολύ πιο πολλές υποθέσεις (χρειάζεται περίπου 8-9 φορές περισσότερα κεφάλαια σε ετήσια βάση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.