Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

9 hours ago, dib said:

''......Επιπρόσθετα, σας αναφέρουμε ότι ο υπολογισμός της ενεργειακής κατηγορίας του κτηρίου/κτηριακής μονάδας μετά την απενεργοποίηση του πεδίου των Φ/Β, έχει πραγματοποιηθεί με την επιφύλαξη της ορθότητας των λοιπών στοιχείων που έχουν καταχωρισθεί από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή στο ηλεκτρονικό αρχείο της ενεργειακής επιθεώρησης.''

Διαπιστώνω οτι, εκτός του οτι αμφισβητούν τη κατηγορία, έχουν υπόνοιες οτι μπορεί να έχουν γίνει λάθος καταχωρήσεις και στα υπόλοιπα στοιχεία του xml.

Για την κατάταξη της κατηγορίας, πάρε τηλ. το ΚΑΠΕ (στο Πικέρμι Αν. Αττικής) που ειναι προγραμματιστές και διαχειριστές του προγράμματος του bc, στείλτους το xml και πες τους το πρόβλημα.

Αν έχεις δίκιο, πάρε βεβαίωση της κατάταξης (Β+) και στείλτη στους επιθεωρητές ΝΕ.

καταρχήν ευχαριστώ!

θεωρω ότι ειναι τυπικό αυτό που σημείωσες με πράσινο. Δηλαδή το γράφουν σε στυλ να απαλαχθούν από τυχόν ζητήματα ότι δεν έχουν τσεκάρει κάτι πέρα από τη συμβολή των ΦΒ. Όχι δηλαδή ότι είδαν κάτι στο xml και είπαν χμμ εδώ υπάρχει πρόβλημα. Επομενως δε θα ελεγα οτι υπάρχουν υπόνοιες, όσο ότι δεν κάνουν έλεγχο πέρα απο το τσεκαρισμα - ξετσεκαρισμα της συμβολης των ΦΒ.

Με το ΚΑΠΕ δεν έτυχε ποτέ να επικοινωνήσω, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση - βλέπω στο google τηλ. 2106603300, οπότε θα κάνω προσπάθεια εκεί.

Στο σώμα ΝΕ, είχα στείλει ήδη εμαιλ με τα xml όπως λες, όπως και στην αναπτυξιακή-αξιολογητή μεσω της πλατφορμας του εξοικονομω, οπότε ευελπιστώ να λάβω και από κει κάποια απάντηση σε κάποια φάση. Δεν εχω λαβει ομως ποτέ βεβαιωση απο το ΚΑΠΕ (οπότε δεν εχω επισυναψει κάτι σχετικό). Θα το δοκιμάσω. Το πρόβλημα με το ΝΕ (όπου από κει ξεκίνησε), είναι ότι και στο τηλ επικοινωνίας, δεν το σηκώνουν για να συνεννοηθούμε απευθείας.

 

Edited by andygr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχουν απαντήσει σαν παρατήρηση να σταλεί υπεύθυνη δήλωση για το ασυμβίβαστο του Ά Ενεργειακού Επιθεωρητή;

Έχει συναντήσει κάποιος παρόμοια περίπτωση;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πλεον είναι απαραίτητη για κάθε κλεισιμο εργου 

Υπόδειγμα θα βρεις εδω : 

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/delose-energeiakou-epitheorete-peri-asymbibastou

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει επισυναφθεί υπεύθυνη δήλωση ασυμβίβαστου για τον Β' Ενεργειακό Επιθεωρητή.

Σαν παρατήρηση, μου ζητούν υπεύθυνη δήλωση ασυμβίβαστου για τον Α'...

Θεωρώντας ότι έχουν κάνει λάθος και δεν έχουν δει την υπεύθυνη δήλωση του Β', την ξαναέστειλα, αλλά μου απάντησαν πάλι ότι χρειάζονται από τον Α'.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τωρα πρόσεξα το Α' .. οχι δε μου έχει ζητηθεί .. ισως είναι καινούργιο ?!

Ανέβασε και μια ΥΔ του Α ενεργειακού επιθεωρητή αφου επιμένουν να τη ζητάνε .. το κείμενο λογικα είναι το ίδιο

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το θέμα δεν είναι το κείμενο, το θέμα είναι η ουσία της παρατήρησης.

Σε τόσα έργα που είτε έχουν ολοκληρωθεί, είτε πραγματοποιούνται τώρα με τον Α Ενεργειακό Επιθεωρητή να είναι και Προμηθευτής-Ανάδοχος του Έργου, τι θα συμβεί;;;

Στο help desk που κάλεσα πριν λίγο, μου είπαν ότι δεν έχουν δει κάτι παρόμοιο και ότι δεν μπορεί να ζητάτε ασυμβίβαστο για τον Α'.

Μου ανέφεραν να στείλω mail για να το προωθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζητάνε σε μια πρόταση που έχω κλείσει (τέταρτη φορά άλλες παρατηρήσεις) διευκρίνηση για το εξής....

Υπάρχει διαφορά άνω των 100 ευρώ μεταξύ Κόστος παραστατικών και Επιλέξιμου κόστους, παρακαλούμε διευκρινίστε.

Ισχύουν τα εξής:

Κόστος με βάση τα παραστατικά : 24.146,11 ευρώ. (τιμές με βάση τα μέγιστα του προγράμματος και μια μικρή στρογγυλοποίηση προς τα κάτω).

Επιλέξιμο κόστος βάση παρεμβάσεων : 24.2350, 00 ευρώ (τιμές με βάση τα μέγιστα του προγράμματος )

Και επιλέξιμο κόστος (στάδιο υλοποίησης ) : 22.946,05 ευρώ. (με βάση τον σχετικό κόφτη)

Τι πρέπει να διευκρινίσω, μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί αυτή την στιγμή δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

 

 

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, gab pet said:

Καλησπέρα, μου ζητάνε σε μια πρόταση που έχω κλείσει (τέταρτη φορά άλλες παρατηρήσεις) διευκρίνηση για το εξής....

Υπάρχει διαφορά άνω των 100 ευρώ μεταξύ Κόστος παραστατικών και Επιλέξιμου κόστους, παρακαλούμε διευκρινίστε.

Ισχύουν τα εξής:

Κόστος με βάση τα παραστατικά : 24.146,11 ευρώ. (τιμές με βάση τα μέγιστα του προγράμματος και μια μικρή στρογγυλοποίηση προς τα κάτω).

Επιλέξιμο κόστος βάση παρεμβάσεων : 24.2350, 00 ευρώ (τιμές με βάση τα μέγιστα του προγράμματος )

Και επιλέξιμο κόστος (στάδιο υλοποίησης ) : 22.946,05 ευρώ. (με βάση τον σχετικό κόφτη)

Τι πρέπει να διευκρινίσω, μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί αυτή την στιγμή δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

 

 

Αν τα νούμερα είναι έτσι όπως τα λες, γράψε μια διευκρίνηση και ανέβασε την στα διακιολογητικά,

ότι το υπερβάλλον κόστος από το επιλέξιμο, θα καλυφθεί (ή έχει καλυφθεί) με ιδία κεφάλαια/συμμετοχή του οφελούμενου στους αντίστοιχους προμηθευτές.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.