Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα στο forum και θελω να θέσω ένα ερώτημα. Η αντλία θερμότητας αερος-νερου στο ΠΕΑ καταχωρίζεται ως κεντρική υδρόψυκτη αντλία θερμότητας ή κάπως αλλιώς; Ευχαριστών για την όποια απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πολύ σωστά δεν είναι...

Θεωρώ τελείως παράλογη και χωρίς κανένα όφελος την εγκατάστασή τους σήμερα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mantwmantw said:

Η αντλία θερμότητας αερος-νερου στο ΠΕΑ καταχωρίζεται ως κεντρική υδρόψυκτη αντλία θερμότητας ...

Όχι. Είναι αερόψυκτη!

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Επειδή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω  Εξοικονομώ ήθελα να κάνω μια ερώτηση . Ο πελάτης μου θέλει να αλλάξει κουφώματα . Πρέπει πρώτα να πάει αλουμινάς για να μας δώσει και τα τελικά U που θα προκύψουν ή εγώ θα βάλω από μόνος μου το σενάριο τα U και μετά μπορεί να έχει κάποιες μικρές διαφορές ; Ευχαριστώ πολύ ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TBD said:

Εγώ τα βάζω όλα στο σενάριο 1.99 και μετά σύμφωνα με την πιστοποίηση του αλουμινά - που πάντα είναι μικρότερη.

Συνάδελφε έτσι οριοθετείς πιο χαμηλά τον κόφτη του προϋπολογισμού σου όμως, γιατί θα σου βγαίνει μικρότερη εξοικονόμηση κατανάλωσης..καλύτερα να έχεις έναν μπούσουλα στο U των κουφωμάτων σου για να βγαίνει όσο το δυνατόν προς όφελός σου ο μέγιστος επιλέξιμος προϋπολογισμός βάσει Α' ΠΕΑ και Β' ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Φύλαγε τα ρούχα σου λέει.

Εξάλλου 1,99 με 1,6 με 1,7 δεν έχει και μεγάλη διαφορά.

Ποιος θα σου δώσει πιστοποίηση κιόλας προτού βάλει κουφώματα;

Είσαι σίγουρος ότι θα πιάσεις 1,55 και όχι 1,58 για παράδειγμα, για να στηρίξεις τη χρηματοδότησή σου σ' αυτό; 

Edited by TBD
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TBD said:

Εγώ τα βάζω όλα στο σενάριο 1.99 και μετά σύμφωνα με την πιστοποίηση του αλουμινά - που πάντα είναι μικρότερη.

Για μπαλκονόπορτες, οκ…

Αλλά παράθυρο αλουμινίου, κάτω από U=2, δύσκολο νομίζω. Μόνο με PVC.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.