Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

55 λεπτά πριν, iks said:

Εκδίδεται ΠΕΑ α) για «Ολόκληρο Κτήριο» και χρήση «Μονοκατοικία» εάν πρόκειται για ολόκληρο το κτήριο ή β) για «Κτηριακή μονάδα» και χρήση «Μονοκατοικία» εάν πρόκειται για το τμήμα του κτηρίου που αφορά στην μοναδική κατοικία του κτηρίου.

Σωστός συνάδελφε!

Ευχαριστώ πολύ +1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μονοκατοικία εξ ολοκλήρου αυθαίρετη με απόφαση εξαίρεσης απο κατεδάφιση σύμφωνα με τον Ν.1337/83 αλλά με τμήμα κτίσματος της ρυμοτομούμενο που δεν εξαιρείται της κατεδάφισης, θεωρείται επιλέξιμη;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dib said:

Έχω διαμέρισμα Α' ορόφου επι πιλοτής και στην οικ. άδεια γράφει ''μονόροφος επι πιλοτής'' και αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο αυτός ο όροφος, με πρόβλεψη μελλοντικά άλλους 2  στο διάγραμμα κάλυψης (αλλά μάλλον δεν θα γίνουν ποτέ γιατί ''είναι πολλά τα λεφτά Άρη'').

 

7 ώρες πριν, iks said:

dib,

«Κτηριακή μονάδα» και χρήση «Μονοκατοικία» εάν πρόκειται για το τμήμα του κτηρίου που αφορά στην μοναδική κατοικία του κτηρίου

ΟΔΗΓΟΣ σελ. 16

Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας. Στον ορισμό της μονοκατοικίας εμπίπτουν και οι περιπτώσεις κτηρίων μικτής χρήσης με χρήσεις άλλες από κατοικία στη στάθμη του ισόγειου / ημιυπόγειου / ημιώροφου με ανεξάρτητη πρόσβαση (π.χ. καταστήματα, εργαστήρια κ.ά. με είσοδο από το δρόμο).
Εκδίδεται ΠΕΑ α) για «Ολόκληρο Κτήριο» και χρήση «Μονοκατοικία» εάν πρόκειται για ολόκληρο το κτήριο ή β) για «Κτηριακή μονάδα» και χρήση «Μονοκατοικία» εάν πρόκειται για το τμήμα του κτηρίου που αφορά στην μοναδική κατοικία του κτηρίου.

Θα με τρελάνετε; 

Πως είναι κτιρακή μονάδα; Είναι ένα κτίριο με μια ιδιοκτησία! 

Ένα κτίριο, μια ιδιοκτησία, μια θεμρική ζώνη μία είσοδος και θα το βάλεις «Κτηριακή μονάδα»;;;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, nzerman said:

 

Θα με τρελάνετε; 

Πως είναι κτιρακή μονάδα; Είναι ένα κτίριο με μια ιδιοκτησία! 

Ένα κτίριο, μια ιδιοκτησία, μια θεμρική ζώνη μία είσοδος και θα το βάλεις «Κτηριακή μονάδα»;;;;

Τώρα που το καλοσκέφτομαι συνάδελφε, μάλλον εσυ έχεις δίκιο, γιατί αυτή τη στιγμή όντως υπάρχει μόνο μια οριζόντια ιδιοκτησία, συνεπώς είναι έτσι όπως τα λές! +1

Άρα Ολόκληρο κτήριο --> Μονοκαρτοικία

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dib said:

όχι δεν υπάρχει σύσταση

Πριν είπες πως δεν υπάρχει σύσταση. Πως υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία; 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά απ' οτι ξέρω, σύσταση γίνεται όταν υπάρχουν περισσότερες απο μια ιδιοκτησίες.

Εδω το οροφοδιαμέρισμα είναι μόνο του προς το παρόν και βάση του διαγράμματος κάλυψης, υπάρχει συντελεστης δόμησης για άλλους 2 ορόφους..τι σύσταση να υπάρχει όταν είναι μόνο του το διαμέρισμα?

Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι απο αυτά που ρωτάς? Πολύ πιθανόν...

edit

Μάλλον ήταν καθ' υπερβολή που έγραψα τη φράση οριζόντια ιδιοκτησία...ενώ το ορθό είναι σκέτο ιδιοκτησία.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

εχει ενα οικοπεδο

πηρε αδεια να χτισει εναν οροφο

[επρεπε να εχει κανει συσταση Οι και να δοσει χιλιοστα στον οροφο και χιλιοστα στην καθ΄υψος επεκταση της οικοδομης.

Πιθανον ετσι να ειναι και να μην το καταλαβε ο συναδελφος...]

Σημερα υπαρχει  ενας οροφος.

Στο μελλον, καποτε,  θα κτισθει αλλος/αλλοι]

Μας ενδιαφερει η συγκεκριμενη ΟΙ.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι! Για μονοκατοικια μετατροπη λεβητα πετρελαιου σε αντλιες θερμοτητας απαιτει Αδεια Μικρης κλιμακας;; 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να διαγράψω αίτηση που έγινε στον Β΄κύκλο και έφτασε στο στάδιο 3 αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί και παρέμεινε ανενεργή?

Όταν πάω στις αιτήσεις του ωφελούμενου μου αναγράφει μήνυμα ότι δεν έχω τους απαραίτητους ρόλους να προσπεράσω το Portlet αυτό...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, getsakna said:

Ξέρει κανείς πως μπορώ να διαγράψω αίτηση που έγινε στον Β΄κύκλο και έφτασε στο στάδιο 3 αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί και παρέμεινε ανενεργή?

Όταν πάω στις αιτήσεις του ωφελούμενου μου αναγράφει μήνυμα ότι δεν έχω τους απαραίτητους ρόλους να προσπεράσω το Portlet αυτό...

Κι εγώ θέλω να το μάθω αυτό, υπάρχει θέμα. Γιατί ούτε μας αφήνει να τη διαγράψουμε από το β κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.