Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τον ανελκυστήρα έλαβα κι εγώ την ίδια απάντηση με τον @nzerman και μου φαίνεται απόλυτα λογικό βρε παιδιά να ζητηθεί κάποιο επίσημο έγγραφο που να αποδεικνύει την εγκατάσταση/ύπαρξη του ανελκυστήρα πριν το 1999 και μάλιστα μου είπαν ότι αυτό θα κατατεθεί στον κλείσιμο του προγράμματος. Απόλυτα λογικό, γι' αυτό επειδή πολλοί τρέχουν να κάνουν αίτηση ως Πολ_Β δεν νομίζω να το έχουν συνειδητποιήσει διότι προσωπικά μου λένε οι ιδιοκτήτες ότι όντως υπάρχει πριν το 1999 και δεν υπάρχει λόγος να μην τους πιστέψω αλλά είναι απόλυτα λόγικό να μπορούν να το αποδείξουν για να λάβουν την επιδότηση.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

η απάντηση, όταν εμπεριέχει «ή/και» είναι προβληματική για μένα. Αναμενόμενη βέβαια καθώς το ΦΕΚ δεν διευκρινίζει. 

Αυτή τη στιγμή πάντως αν δεν έχεις τιμολόγιο, ακόμη και αν έχεις άδεια με μελέτη ανελκυστήρα, δεν πρέπει να προχωρήσεις σε υλοποίηση. Μπορεί να σου ζητηθεί ΚΑΙ τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Σχετικά με τον ανελκυστήρα έλαβα κι εγώ την ίδια απάντηση με τον @nzerman και μου φαίνεται απόλυτα λογικό βρε παιδιά να ζητηθεί κάποιο επίσημο έγγραφο που να αποδεικνύει την εγκατάσταση/ύπαρξη του ανελκυστήρα πριν το 1999 και μάλιστα μου είπαν ότι αυτό θα κατατεθεί στον κλείσιμο του προγράμματος. Απόλυτα λογικό, γι' αυτό επειδή πολλοί τρέχουν να κάνουν αίτηση ως Πολ_Β δεν νομίζω να το έχουν συνειδητποιήσει διότι προσωπικά μου λένε οι ιδιοκτήτες ότι όντως υπάρχει πριν το 1999 και δεν υπάρχει λόγος να μην τους πιστέψω αλλά είναι απόλυτα λόγικό να μπορούν να το αποδείξουν για να λάβουν την επιδότηση.

Για ποιο λόγο και με ποια λογική πρέπει κάποιος να κρατάει φορολογικά στοιχεία (τιμολόγιο) 20 χρονών; Ειδικά αν αναφερόμαστε σε πολυκατοικία; Και μάλιστα με τον συντριπτικά μεγάλο αριθμό κτιρίων που κατασκευάστηκαν από εργολάβους οι οποίοι τα πούλησαν ως διαμερισματα στους νυν κατόχους τους. . .

Υπεύθυνη δήλωση του συντηρητή , ειδικα αν πρόκειται για εταιρεία εξυπηρέτησης πολυκατοικιών ότι έχουν / είχαν την ευθύνη συντήρησης του ανελκυστήρα την περίοδο από ΧΧΧΧ έως ΥΥΥΥ

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Έχω παρόμοια περίπτωση μη ηλιακό σχετικά παλιό, αγνώστων στοιχείων - δεν υπάρχει κανένα ταμπελάκι πάνω σε συλλέκτη και boiler. Πώς θα τον αξιολογούσατε εσείς;   

Καμία συμβουλή για αυτό;

Μια ακόμη λεπτομέρεια: Ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να μην τον αντικαταστήσει με νέο αλλά να προμηθευτεί αντλία θερμότητας για θέρμανησ-ψύξη με ενσωματωμένο δοχείο ΖΝΧ. Γενικά το δώμα δεν έχει καλή ηλιοκάλυψη, λόγω γειτνίασης με ψηλά κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κατοικία η οποία είχε ενταχθεί σε προηγούμενο κύκλο του ΕΚΟ ΙΙ, αλλά δεν προχώρησε ποτέ σε παρεμβάσεις και εκταμίευση, μπορεί να ενταχθεί στο νέο πρόγραμμα.

Τι ακριβώς σημαίνει 'ενεργή' αίτηση όπως παρακάτω αναφέρετε στον οδηγό:

Κατοικίες, με ενεργή αίτηση σε κάποιον από τους προηγούμενους κύκλους
του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» της προγραμματικής περιόδου 2014-
2020, δεν έχουν δικαίωμα υποβολής στον τρέχοντα Κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, tasxan206 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κατοικία η οποία είχε ενταχθεί σε προηγούμενο κύκλο του ΕΚΟ ΙΙ, αλλά δεν προχώρησε ποτέ σε παρεμβάσεις και εκταμίευση, μπορεί να ενταχθεί στο νέο πρόγραμμα.

Τι ακριβώς σημαίνει 'ενεργή' αίτηση όπως παρακάτω αναφέρετε στον οδηγό:

Κατοικίες, με ενεργή αίτηση σε κάποιον από τους προηγούμενους κύκλους
του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» της προγραμματικής περιόδου 2014-
2020, δεν έχουν δικαίωμα υποβολής στον τρέχοντα Κύκλο.

Πρέπει να την ακυρώσεις και να ζητήσεις την απένταξη με mail. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να κάνω μία αίτηση ακινήτου στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ τη Δευτέρα και θα έκανα το ΠΕΑ σήμερα, αλλά το πρωί ο ιδιοκτήτης με ενημέρωσε ότι έχει ήδη ΠΕΑ για το διαμέρισμά του το οποίο προφανώς και δεν το έκανα εγώ αλλά κάποιος άλλος και είναι έτους 2018.

Όταν του είπα για ποιο λόγο εκδόθηκε μου λέει ότι έτσι εκδόθηκε, χωρίς κάποιο λόγο.

Παρατήρησα επίσης κάποια στοιχεία στις φωτογραφίες του εντύπου του ΠΕΑ που μου έστειλε. Στη φωτό της οικοδομής δεν υπάρχει περίγραμμα που να δείχνει ποιο είναι το διαμέρισμα. Επίσης στον ''Τίτλο κτηριακής μονάδας'' λέει ότι είναι διαμέρισμα 1ου ορόφου αλλά δεν αναφέρει το χαρακτηριστικό αριθμό του (Α-1). Ακόμα είναι υφιστάμενη κατηγορία Δ και δυνητική Γ γιατί στο Σενάριο έχει δηλωθεί μόνο φυσικό αέριο. Η ωφέλιμη επιφάνεια έχει δηλωθεί 125 τ.μ. ενώ βάσει Ε9 και συμβολαίου είναι 125,70 τ.μ. Τέλος, στο xml δε ξέρω τι έχει δηλωθεί και αν ότι έχει δηλωθεί είναι σωστό.

Με αυτά τα στοιχεία πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτικά Ανάκληση? Η διαδικασία ποια είναι ?

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση κάνε. Οπότε δεν σε ενδιαφέρει τίποτα απο αυτά που γράφει πάνω. Να βγάλεις το δικό σου και να το πληρωθείς. Η ανάκληση γίνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει η διαδικασία ανάκλησης γίνεται με δύο τρόπους. Είτε κάνει ο προηγούμενος ε. επιθεωρητής αίτημα ανάκλησης για το ΠΕΑ που εξέδωσε και αναρτάται επίσης υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, είτε αποστέλλεται με e-mail μόνο υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη αναφέροντας το ζητούμενο και τα απαραίτητα διευκρινιστικά στοιχεία.

Πάνω σε αυτά ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που το αίτημα ανάκλησης γίνει με Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, αν πρέπει απαραιτήτως να αναγραφούν και ο Α.Π. και ο Α.Α. του νέου ΠΕΑ. Το αναφέρω, γιατί μόλις έμαθα ότι σε αντίστοιχη περίπτωση ανάκλησης, στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη δεν υπήρχε αναφορά των Α.Π. και Α.Α. του νέου ΠΕΑ και παρ' όλα αυτά εγκρίθηκε σε 1 μέρα.

Η Θεσσαλία ανήκει Βόρειο ή Νότιο Τομέα ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.