Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. μόλις έλαβα την εξής παρατήρηση:

Παρακαλούμε αναρτήστε τη Βεβαίωση από τον οικείο ΟΤΑ από την οποία θα προκύπτει η ταυτοποίηση της διεύθυνσης του ακινήτου με τον αριθμό Οικ. Άδειας.

Μήπως γνωρίζεται τη διαδικασία έκδοσης αυτού του εγγράφου;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, GeorgePi said:

 

Ο ωφελούμενος κάνει αίτηση στην ΥΔΟΜ του Δήμου στην οποία ζητάει βεβαίωση, όπου να ταυτοποιείται η δ/νση με την οικοδομική άδεια του ακινήτου.

Συνημμένα θα έχει την οικοδομική άδεια,λογαριασμό ΔΕΗ, απόσπασμα κτηματολογίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/7/2022 at 10:59 ΜΜ, Artemiscv said:

Πραγματικά τους έχω ικανούς να κάνουν και το παραπάνω που αναφέρεις..και στο τηλέφωνο σου λένε πλέον την αξιολόγηση την έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία οπότε ότι και να σας πούμε αυτοί έχουν τον τελευταίο λόγο!! Να μας δώσουν στοιχεία της εταιρείας και του κάθε αξιολογητή τότε και να επικοινωνούμε μαζί τους μήπως βγάλουμε άκρη (λέμε τώρα!).. Και να μας πουν πως γίνεται μέσω μιας ανακοίνωσης να μπορούν να νομοθετούν κιόλας εκτός των άλλων!!

Τη λύση που προτείνεις τη σκέφτηκα και εγώ, δεδομένου ότι η διαδικασία της νομιμοποίησης σε παραδοσιακό οικισμό θα καθυστερήσει σίγουρα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αφού έχουμε βάλει τα στοιχεία του παραστατικού στην καρτέλα (αριθμός, ημερομηνία) και έχουν κλειδώσει..δεν βλέπω τρόπο να αλλάξει αυτό και φοβάμαι πως δεν θα το δεχτούν κιόλας.

Συνάδελφε Artemiscv θα ήθελα να σε ρωτήσω αν προχωρησες στην ακύρωση του παραστατικου και αν ναι με τι αποτέλεσμα καθώς έχω μια ανάλογη περίπτωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by petranhar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/10/2022 at 3:21 PM, Artemiscv said:

Καλησπέρα,

μόλις μου ήρθε παρατήρηση για εκπρόθεσμη ΕΕΔΜΚ επειδή είχε κοπεί το παραστατικό νωρίτερα, όταν δόθηκε και η προκαταβολή. Και με οδηγίες να προχωρήσω σε νομιμοποίηση των εργασιών με το ανάλογο πρόστιμο..

καλησπέρα, μου έτυχε και εμένα ακριβώς το ίδιο, πήγα στην ΥΔΟΜ Αθηνών οπου μου είπαν οτι δεν θα ανακαλέσουν την εκδοθείσα ΕΔΔΜΚ και έδειξαν δυσφορία απέναντι σε αυτου του είδους την νομιμοποίηση που ζητάει το Εξοικονομώ.

Το ερώτημα μου είναι πως εκδίδω το πρόστιμο των 200€( Απόφαση επιβολής προστίμου, Χρηματικός κατάλογος βεβ. σε ΔΟΥ) αν γνωρίζετε συνάδελφοι. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν οτι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το παραστατικό χρονολογεί την πληρωμή και όχι τις εργασίες. Δοκιμάστε αντίστοιχη υπ. δήλωση που να αναφέρει ημερομηνίες παραστατικού, προκαταβολών, ΕΕΔΜΚ και εργασιών και πάρτε και τηλ στο helpdesk μπας και τραβήξουν κανένα αυτάκι στους άσχετους ελεγκτές.

Έχουν πέσει έξω οι τράπεζες και ψάχνουν από παντού πρόστιμα να κλείσουν τρύπες (γιατί εκεί πάνε τα πρόστιμα)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απάντηση σε αξιολόγηση αίτησης:

• Παρακαλούμε αναρτήστε αιτιολογική έκθεση του ενεργειακού επιθεωρητή του Α΄ ΠΕΑ, με σφραγίδα και υπογραφή μηχανικού για την εξακρίβωση των τετραγωνικών μέτρων των κύριων χώρων που έχουν δηλωθεί στο πληροφοριακό σύστημα

Δε το καταλαβαίνω αυτό, από που κι ως που προκύπτει να ζητείται ; 

Διαμέρισμα του 1976, τα τ.μ. είναι ίδια στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας, ίδια στην ΔΕΗ, ίδια στο Ε9, ίδια στην αίτηση, ίδια και στα 2 ΠΕΑ 

Έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο ;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση απόλυτης ταύτισης, αυτό είναι παράδοξο. Απο την άλλη βέβαια ο ελεγκτής που έστειλε την παρατήρηση και καθυστερεί την διεκπαιρέωση του φακέλου δεν έχει ούτε πελάτες ούτε προμηθευτές να τον πρήζουν. . . Αυτοί θα αποτανθούν στον μηχανικό. . . Επίσης κανείς δεν θα καθυστερήσει την πληρωμή του μισθού του για μια άστοχη παρατήρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ζητάνε σχεδόν σε κάθε αίτηση και δεν είναι το μόνο παράλογο που ζητάνε. Και δυστυχώς σκύβουμε το κεφάλι και απαντάμε σε ότι ασυναρτησία μας ζητάνε κάποιοι ανώνυμοι (για να προχωρήσουν οι δουλειές μας), επειδή ως κλάδος είμαστε ανάξιοι να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα.

Δέχεται το ΤΕΕ να εμπαίζονται απροκάλυπτα τα μέλη του από κάποιου ανώνυμους "αξιολογητές".

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις απευθύνονται στον ιδιοκτήτη/εργοδότη. Ο μηχανικός έχει δικαίωμα να ορίσει αμοιβή για κάθε νέα εργασία που ζητείται. Το ΤΕΕ είναι καλυμένο λοιπόν και ο ιδιοκτήτης αν δεν του αρέσει μπορεί να παραπονεθεί στους αρμόδιους του εξοικονομώ.... Εκτός και αν καλοπληρωθήκαμε σε κάποια υπόθεση και τους θέλουμε καλομαθημένους, οπότε μπορούμε χωρίς χρέωση να τους πάμε και τα κουστουμάκια στο καθαριστήριο περνώντας... 😉

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.