Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν στην κατηγορία 1.Ε2 Λοιπά Σταθερά ή Κινητά Συστήματα Σκίασης μπορούν να μπουν τα πάνελ πολυουρεθάνης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σας. Σε αίτηση στο Εξοικονομω-Αυτονομώ είχα βγάλει τον Αύγουστο του 2021 ΕΕΜΚ για τις εργασίες που θα γίνουν και οι εργασίες έγιναν τον Αύγουστο 2022 εντός του χρόνου ισχύος της άδειας. Τα τιμολόγια όμως όλα κόπηκαν μετά τον Αύγουστο για φορολογικούς λόγους και επειδή δεν έβρισκα τους τεχνίτες που έτρεχαν με άλλες εργασίες.Τώρα μου βγάζουν παρατήρηση ότι οι εργασίες είναι εκπρόθεσμες και πρέπει να κάνω νομιμοποίηση .Πως μπορω να το αντιμετωπίσω? Το έχει συναντήσει  κανείς?

edit: Σχεδόν ένα μήνα μετά τη λήξη της ΕΕΜΚ είχα προβεί σε ολοκλήρωση εργασιών μέσω του  ε-αδειες με φωτογραφίες και τεχνική έκθεση. Ισως αυτό ως αποδεικτικό με καλύπτει αλλά και πάλι είναι ένα μήνα μετά.

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fotinoula said:

καλημερα σας. Σε αίτηση στο Εξοικονομω-Αυτονομώ είχα βγάλει τον Αύγουστο του 2021 ΕΕΜΚ για τις εργασίες που θα γίνουν και οι εργασίες έγιναν τον Αύγουστο 2022 εντός του χρόνου ισχύος της άδειας. Τα τιμολόγια όμως όλα κόπηκαν μετά τον Αύγουστο για φορολογικούς λόγους και επειδή δεν έβρισκα τους τεχνίτες που έτρεχαν με άλλες εργασίες.Τώρα μου βγάζουν παρατήρηση ότι οι εργασίες είναι εκπρόθεσμες και πρέπει να κάνω νομιμοποίηση .Πως μπορω να το αντιμετωπίσω? Το έχει συναντήσει  κανείς?

edit: Σχεδόν ένα μήνα μετά τη λήξη της ΕΕΜΚ είχα προβεί σε ολοκλήρωση εργασιών μέσω του  ε-αδειες με φωτογραφίες και τεχνική έκθεση. Ισως αυτό ως αποδεικτικό με καλύπτει αλλά και πάλι είναι ένα μήνα μετά.

Πιθανόν να δεχτούν τα δελτία αποστολής, εφόσον έχουν εκδοθεί εντός του χρόνου ισχύος της ΕΕΔΜΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βγάλει άδεια Οκτ. 2021 και εργασίες και τιμολόγια γίνανε λίγο πριν λήξει.

Σε άλλο συνάδελφο είχαν κοπεί τα τιμολόγια λίγο μετά τις προκαταβολές, αλλά οι εργασίες γίνανε μετά τα τιμολόγια και μετά την ΕΕΜΚ. Δηλαδή η σειρά ήταν:
Α-ΠΕΑ - προκαταβολές- τιμολόγια- ΕΕΜΚ- εργασίες - Β-ΠΕΑ

παρόλα αυτά σε όλους βλέπω ότι βάζουν το ίδιο.
Νομίζω παίζει σκοπιμότητα και βάζουν την έλλειψη στου Κουτρούλη το γάμο, για να μην δόσουν χρήματα εντός του 2022.

Οι ελεγκτές (οι ανόητοι εξ αυτών) ισχυρίζονται ότι η ημερομηνία των τιμολογίων αποδεικνύει την ημερομηνία των εργασιών. Οι περισσότερες πολεοδομίες δεν το δέχονται και ο Σκρέκας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.... για να μην πω τίποτα χειρότερο που να μην αρμόζει στο χώρο του φόρουμ.

Σε άλλο έλεγχο μου γράψανε ότι είχα διαφορετικά εμβαδά στα δύο ΠΕΑ και τους έστειλα screenshot από την οθόνη μου και τα ίδια τα ΠΕΑ, που είχα τα ίδια. 

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση να μην γίνεται κάτι από όλα αυτά επίτηδες.

έντιτ

Δεν ξέρω αν θα άξιζε τον κόπο να μαζέψουμε πολλούς τέτοιους ελέγχους και να ζητάμε από ΤΕΕ και αντιπολίτευση να μας βοηθήσουν στην βουλή.... (να γίνει ντόρος)

Edited by jedi.Yannis
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τι να πω πραγματικά. Σκέφτομαι να ανεβάσω την τεχνική έκθεση ολοκλήρωσης  που έγινε 20 ημέρες μετά την λήξη της ΕΕΜΚ μαζί με υπεύθυνες δηλώσεις των προμηθευτών ότι έκαναν τις εργασίες στο χρόνο που προβλεπόταν. Επίσης σκέφτομαι να καταθέσω και την ΑΠΔ του ΙΚΑ για τις εισφορές που πληρώθηκαν ευτυχώς για την περίοδο του Αυγούστου και ο θεός βοηθός. Πραγματικά όμως έχω τόσα νεύρα με όλο αυτό που δεν θέλω να το αφήσω έτσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katrmp said:

Δυστυχως πιθανον δεν θα γινουν δεκτά

Πολύ φοβάμαι πως έχετε δίκιο αλλά θα προσπαθήσω και βλέπουμε με αυτούς που έχουμε μπλέξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια εγκύκλιος ή άλλο επίσημο νομοθετικό κείμενο ορίζει την περίοδο εντός της οποίας ο εργολάβος (κατ επέκταση οποιοσδήποτε παρέχει κάποια υπηρεσία) πρέπει να τιμολογήσει; Από πού προκύπτει ότι η τιμολόγηση γίνεται με το πέρας των εργασιών. Δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα αλλά δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την ολοκλήρωση.

22 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Νομίζω παίζει σκοπιμότητα και βάζουν την έλλειψη στου Κουτρούλη το γάμο, για να μην δόσουν χρήματα εντός του 2022.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση να μην γίνεται κάτι από όλα αυτά επίτηδες.
 

Δεν ξέρω αν τα λεφτά έγιναν επιδοτήσεις ρεύματος, καυσίμων, τροφίμων ή οτιδήποτε άλλο. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας λογαριασμός που θα είχε πιστωθεί με την προκύρηξη του προγράμματος για αποκλειστικά τον σκοπό του προγράμματος. Οτιδήποτε άλλο είναι ταχυδακτυλουργικά τσίρκου που εντυπωσιάζουν τους αυτόχθονες τριτοκοσμικής χώρας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Ena paidi koitaei t astra said:

Ποια εγκύκλιος ή άλλο επίσημο νομοθετικό κείμενο ορίζει την περίοδο εντός της οποίας ο εργολάβος (κατ επέκταση οποιοσδήποτε παρέχει κάποια υπηρεσία) πρέπει να τιμολογήσει; Από πού προκύπτει ότι η τιμολόγηση γίνεται με το πέρας των εργασιών. Δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα αλλά δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την ολοκλήρωση.

Δεν ξέρω αν τα λεφτά έγιναν επιδοτήσεις ρεύματος, καυσίμων, τροφίμων ή οτιδήποτε άλλο. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας λογαριασμός που θα είχε πιστωθεί με την προκύρηξη του προγράμματος για αποκλειστικά τον σκοπό του προγράμματος. Οτιδήποτε άλλο είναι ταχυδακτυλουργικά τσίρκου που εντυπωσιάζουν τους αυτόχθονες τριτοκοσμικής χώρας.

 

η τιμολόγηση συνεπάγεται το πέρας των εργασιών, δεν θυμάμαι που, αλλά έτσι ορίζεται. Οπότε γι αυτό κρατάτε μικρό καλάθι. Θέλω να πω εδώ τρώμε πόρτα.

 

Για το ζήτημα με τη χρηματοδότηση, τα χρήματα δεν είναι δεσμευμένα. Πχ στο εξοικονομώ - αυτονομώ η κατάσταση λειτουργεί κάπως έτσι:

αφού έχουμε ολοκλήρωση ελέγχων και πατάμε την τελική αποδοχή για την εκταμίευση, στέλνετε αυτόματα η εντολή για εκταμίευση -ΑΝ- υπάρχουν διαθέσιμα κονδύλια. Αν υπάρχουν όλα καλά, από την ανατπυξιακή φεύγουν σε συνεργαζόμενη τράπεζα.

Αν όμως δεν υπάρχουν διαθέσιμα κονδύλια, τότε η αίτηση πάει σε αναμονή προκειμένου να ενταλματοποιηθεί εκ νέου χειροκίνητα από την αναπτυξιακή. Πότε θα γίνει αυτό? Όταν βρεθούν τα κονδύλια. Προφανώς, κάθε περιφέρεια έχει τα δικά της θέματα. Η Αναπτυξιακή ελέγχει πόσα χρήματα απαιτείται ανα περιφέρεια να εκταμιευθούν ανα διαστήματα (ανάλογα δηλ με τις ολοκληρωμένες προτάσεις) και μετά ζητά περίπου το ποσό. Με την στιγμή που θα έρθει το ποσό στην αναπτυξιακή, θα γίνουν οι χειροκίνητες ενταλματοποιήσεις και θα πληρωθούν οι αιτήσεις. Αν τώρα λέμε, κατά τη διάρκεια που ρθουν τα κονδύλια, υπάρχουν αιτήσεις που αυτόματα πατάνε την τελική αποδοχή, ασχέτως αν χρονικά υστερούν σε σχέση με τις χειροκίνητα προς ενταλματοποίηση, τότε οι αυτόματες προηγούνται (παίρνουν δηλ αυτές τη σειρά και τα κονδύλια). Έτσι υπάρχει περίπτωση, να εξαντληθούν τα κονδύλια από νεες αιτήσεις και άλλες πιο παλιές αιτήσεις που έχουν ολοκληρωσει την αξιοογηση, να παραμείνουν στο συρτάρι για την επόμενη φορά.

Μέσες άκρες τώρα, πιστεύω να σας εξήγησα τι και πως. Ότι άλλο ειναι να χουμε να λεμε.

Link to comment
Share on other sites

"11.2.5 Στην περίπτωση που λαμβάνεται προκαταβολή για μη προσφερθέν έργο, δε γεννάται υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου. Για τεκμηρίωση της είσπραξης εκδίδεται απλή «Απόδειξη είσπραξης» και στη συνέχεια εκδίδεται το τιμολόγιο, σύμφωνα με τα προαναφερθέντα."
https://www.taxheaven.gr/circulars/20153/arora-oi-allages-sto-xrono-ekdoshs-twn-timologiwn-symfwna-me-ta-e-l-p


προσοχή! Η διατύπωση "δεν γεννάται υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου" δεν ταυτίζεται με την "απαγορεύεται η έκδοση τιμολογίου".

Συνεπώς για άλλη μια φορά οι ελεγκτές είναι αδιάβαστοι....
Σε όλο το κείμενο ο μοναδικός περιορισμός είναι 15 μέρες μετά την παράδοση (αγαθά, υπηρεσίες κλπ). Δεν υπάρχει κανένας χρονικός περιορισμός για πιο πριν....(σύμφωνα με την διατύπωση πάντα). 

Υ.Γ.
Οι νόμοι ισχύουν όπως διατυπώνονται. Όχι όπως γουστάρουν επιτήδιοι. (αλλά όποιος έχει την σφραγίδα....)

Edited by jedi.Yannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.