Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκλογές ΣΠΜΕ 2009


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......Ψήφισαν Πανελλαδικά 6.380 Πολιτικοί Μηχανικοί....

Τώρα αυτό σε ποσοστό αποχής (ή αντίστροφα συμμετοχής) πως σας φαίνεται?

Τους αμερικανούς λέμε χάνους και απολιτίκ, αλλά και εμείς οι επιστήμονες, δίνουμε το φωτεινό παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

panos, είναι πανελλαδικά αποτελέσματα και όχι μόνο του κεντρικού, άρα μπορεί να πήγε μια βόλτα μέχρι την κεντρική πλατεία της πόλης του, να ήπιε τον καφέ του και να ψήφισε λευκό. Γιατί λευκό? Τρόπος διαμαρτυρίας είναι και αυτός.

 

Την προηγούμενη φορά, το 2006, είχαμε ψηφίσει έγκυρα 6025, δηλαδή τώρα ψήφισαν 355 περισσότεροι (5.8%).

 

Δηλαδή φέτος, από τους 28521 που είμαστε συνολικά, ψηφίσαμε μόνο το 22%.

Βέβαια δεν είναι και οι 28521 εγγεγραμένοι στο ΣΠΜΕ, αλλά νομίζω πως είναι μεγάλο το ποσοστό των εγγεγραμμένων.

 

Αν και δεν είμουνα υποψήφιος, πήρα αρκετά τηλέφωνα σε συναδέλφους για να ψηφίσουν. Πάρα πολλοί ήταν στις παραλίες και έπιναν καφέ.

Δεν θα τους κρίνω τώρα. Θα τους κρίνω όμως όταν θα πούνε κάτι κατακρίνοντας τον ΣΠΜΕ που δεν κάνει τίποτα.

Διότι ο ΣΠΜΕ όπως και κάθε σύλλογος, αντλεί την δυναμική του από τα μέλη του.

Πόση όρεξη νομίζεται ότι μπορεί να έχει ένα προεδρείο για να προσπαθεί να κάνει ενέργειες μόνο του, χωρίς να έχει την απαραίτητη συμπαράσταση από τα μέλη του συλλόγου του.

Για πόσο διάστημα θα μπορεί αυτό το προεδρείο να χάνει από την προσωπική του ζωή και δουλειά ώστε να δουλεύει για τον σύλλογο?

Κάποια στιγμή τα βροντάνε κάτω.

Και τι γίνεται τότε?

Ερχονται οι άλλοι, αυτοί που έχουν χρόνο και διάθεση να κονομήσουν, ναι να κονομήσουν, από αυτές τις θέσεις και μετά.....διαμαρτυρόμαστε πως ο σύλλογος δεν κάνει τίποτα.

Μα πως να κάνει αν δεν είστε δίπλα του?

Μα θα μου πείτε τι να ψηφίσω? έχω ακούσει το πρόγραμμά του?

Ποιο πρόγραμμα? Ανθρώπους θα ψηφίσεται. Ανθρώπους που γνωρίζεται πως θα προσπαθήσουν να βγει ο σύλλογος από την αφάνεια.

Μα αφου είναι παρατάξεις, θα μου πείτε.

Ναι είναι παρατάξεις και μάλιστα κομματικές. Αλλά άμα νομίζεται πως δεν βοηθάει να είναι παρατάξεις, τότε μπείτε μέσα, συνδικαλιστήτε για να καταφέρετε να είναι ένα εννιαίο ψηφοδέλτιο.

Εγώ πάντως έχω κουραστεί και δεν ασχολούμαι πλέον.

Αλλά πιστεύω πως υπάρχουν νεώτεροί μου που έχουν όρεξη, παρόλη την καθημερινότητά τους, να κάνουν τον τροχό να γυρίσει.

Αρκεί να το καταλάβουν πως δεν πρέπει να αφήνουν τα πράγματα στους άλλους και μετά να γκρινιάζουν γιατί αυτοί οι άλλοι δεν κάνουν τίποτα.

Αντιγράφω από το καταστατικό.

Άρθρο 2.

Σκοποί του Συλλόγου είναι:

 

  • Η προαγωγή και εξύψωση της επιστημονικής και επαγγελματικής στάθμης των μελών του.
  • Η προάσπιση των οικονομικών και επαγγελματικών συμφερόντων των μελών του.
  • Η ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας και αλληλεγγύης μεταξύ των μελών και η βοήθεια προς τα αναξιοπαθούντα μέλη του Συλλόγου.
  • Η συμβολή στην μελέτηκαι εφαρμογή προγράμματος τεχνικής αναπτύξεως της χώρας.
  • Η συμβολή στην ανάπτυξη και εξύψωση της τεχνικής και της επιστήμης.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ καθήκον του καθενός μας να ψηφίζει.

 

Η μη συμμετοχή στα κοινά για μένα αποτελεί έγκλημα.

 

Επίσης όποιος δεν ψηφίζει δεν έχει δικαίωμα να μιλάει (πάλι κατά τη γνώμη μου).

 

Ψήφισα και εγώ στο ΕΜΠ

 

Απογοητευτική η προσέλευση πραγματικά.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες οι παρατάξεις κομματικές (βλ. ΕλΕΜ).

Γιατί είναι κομματικές;

Γιατί και εδώ όπως και αλλού τα κόμματα έχουν διαβρώσει το σύστημα.

Πρόεδρος ΣΠΜΕ -> Πρόεδρος ΤΕΕ -> Βουλευτής -> Υπουργός, ίσως ΠΕΧΩΔΕ.

Αυτή είναι η σειρά. Κάποια στάση (πχ Πρόεδρος ΤΕΕ) μπορεί να παραληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Χάρη!!! Για να μη νομίζουν οι νεότεροι ότι τα παιδιά της διοικούσας ενδιαφέρονται για το καλό του συλλόγου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χαρτί ότι κατάφεραν να φέρουν την παράταξή τους στο σύλλογο θέλουν να δείξουν τα παιδιά στο κόμμα τους μπας και βολευτούν σε καμμιά θεσούλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέτε ... (μιλάω εκ πείρας), πολύ σπρώξιμο για μερικούς - μερικούς υποψηφίους με μεγάλες πλάτες ... Γι' αυτό δεν πατάω ποτέ σε τέτοια κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Τους αμερικανούς λέμε χάνους και απολιτίκ, αλλά και εμείς οι επιστήμονες, δίνουμε το φωτεινό παράδειγμα...

 

Οι Αμερικανοί φίλε μου βγάλανε τον Ομπάμα κάνοντας την απόλυτη υπέρβαση και σπάζοντας ρεκόρ συμμετοχής σε εκλογές..εμείς οι ξύπνιοι Ελληνάρες ετοιμαζόμαστε να βγάλουμε τον Γιωργάκη..τα σχόλια περισσέυουν..

Πήγα και εγώ στις εκλογές...δράμα σκοτεινό..

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο είναι ότι ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις ψηφίζεις πρόσωπα.

 

Αλλά πως να ψηφίσεις πρόσωπα, όταν κάποιοι που εκτιμάς βρίσκονται σε εντελώς άλλα ψηφοδέλτια? Μου θυμίζει τους μανάβηδες, που βάζουν πάνω-πάνω κανά δυό καλές ντομάτες, και απο κάτω όλες είναι σάπιες.

 

Ιδού πεδίο υπέρβασης για να αποδείξουμε πόσο προχωρημένοι και extra large είμαστε: απαίτηση για ενιαίο ψηφοδέλτιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.