Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκλογές ΣΠΜΕ 2009


Recommended Posts

πάντως η στείρα απαξίωση θεσμών και διαδικασιών δεν βοηθάει.

 

Συμφωνώ και εγώ ότι η όλη κατάσταση μόνο εκλογές με την αγνή έννοια δεν θυμίζει.

 

Αλλά και με την μη συμμετοχή πέραν του χρονικού κέρδους αναγνωρίζετε κάποιο άλλο κέρδος ?

 

Αντιθέτως εγώ μόνο ζημία.

 

Απέχοντας αποδυναμώνουμε την εγκυρότητα αλλά και την αναγκαιότητα ταύτισης του αποτελέσματος με την πλειοψηφική θέληση.

 

Η απέχθεια και αηδία δεν εκφράζεται με αποχή.

 

Αντιθέτως. Εκφράζεται μέσω της συμμετοχής και υπερψήφισης αυτών που πιστεύω-εικάζω-νοιώθω ότι μπορεί και να αλλάξουν το σκηνικό.

 

Τα ίδια λέω για όλων των ειδών τις εκλογές.

 

ΕΕ-βουλευτικές-δημοτικές νομαρχιακές-συλλογικές κ.α.

 

Από το 1993 έως και σήμερα δεν έχω χάσει εκλογές κανενός είδους.

 

Το θεωρώ καθήκον μου ακόμα και αν δεν καταφέρνω κάτι......ακόμα και αν συνεχίζω να βλέπω ότι το φώς στο τούνελ κάποιοι το έσβησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Ιδού πεδίο υπέρβασης για να αποδείξουμε πόσο προχωρημένοι και extra large είμαστε: απαίτηση για ενιαίο ψηφοδέλτιο...

Αυτό θα ήταν πραγματικά υπέρβαση. Καιρός να αλλάξει το καταστατικό του Συλλόγου και να απαγορευθούν οι παρατάξεις. Μόνο μεμονωμένες συμμετοχές να γίνονται δεκτές σ' ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο. Και μετά ξύπνησα!

 

Συμφωνώ 100% με τον TheoTDM900. Η αποχή αλλά και το άκυρο είναι να σαν να δίνεις το δικαίωμα στους άλλους να αποφασίζουν για σένα. Και μιλάω γενικώς και όχι μόνο για τις εκλογές του ΣΠΜΕ. Αν είστε απογοητευμένοι, αν θέλετε να αλλάξετε την υπάρχουσα κατάσταση πρέπει όλοι μαζί να δραστηριοποιηθούμε. Αλλιώς μια ζωή θα γκρινιάζουμε και θα μένουμε εκεί, στην ΑΠΡΑΞΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα, κατανομή ψήφων και εδρών του ΣΠΜΕ.

 

Γνωρίζατε ότι γίνεται κατανομή των εδρών μεταξύ κέντρου (Αττικής) και περιφέρειας; Και εγώ ο έρμος νόμιζα ότι ο σύλλογος είναι Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδας.

 

Γνωρίζατε ότι το εκλογικό μέτρο υπολογίζεται με διαίρεση του αριθμού των εγγεγραμμένων παρακαλώ σε κέντρο και περιφέρεια.

 

Παρουσιάζονται λοιπόν ως εγγεγραμμένοι στο ΣΠΜΕ 21.658 μέλη από τα οποία 10.171 στο κέντρο (Αττική) και 11.487 στην περιφέρεια. Συνεπώς η κατανομή των εδρών είναι 7(αττική)+8(περιφέρεια)=15 συνολικά. Και δεν γίνεται βάσει έγκυρων μόνο ψηφοδελτίων οπότε θα ήταν 5(Αττική)+10(Περιφέρεια).

 

Ψήφισαν : 6.380 = 2.343 (Αττική) + 4.037 (Περιφέρεια)

Έγκυρα : 6.328 = 2.318 (Αττική) + 4.010 (Περιφέρεια)

 

Ακόμα και σε έναν σύλλογο πρέπει να γίνονται "μαγειρέματα";

Αλήθεια, ποιος με έγραψε στο ΣΠΜΕ πριν τρία χρόνια χωρίς να υποβάλλω ποτέ αίτηση και χωρίς να έχω πληρώσει ποτέ μέχρι αυτές τις εκλογές;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποιος με έγραψε στο ΣΠΜΕ πριν τρία χρόνια χωρίς να υποβάλλω ποτέ αίτηση και χωρίς να έχω πληρώσει ποτέ μέχρι αυτές τις εκλογές;

Μάλλον κάποιος συμφοιτητής ή συνάδελφος. Και εμένα άλλος με έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως είναι παράτυπο. Έπρεπε να υπάρχει αίτηση με την υπογραφή μου. Ακόμα όμως και να με έγραψε κάποιος άλλος παρά τη θέλησή μου έπρεπε ο ΣΠΜΕ βάσει της παραγράφου 1 του άρθρου 8 του καταστατικού να με διαγράψουν μετά από δύο χρόνια που δεν είχα πληρώσει συνδρομές. Αν όμως διέγραφαν όσους δεν πλήρωναν για δυο χρόνια τότε θα μειώνονταν ο αριθμός των μελών του με επιπτώσεις τόσο στο κύρος του συλλόγου όσο και στο "μαγείρεμα" των εκλογικών αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις 21.07.2009 συγκροτήθηκε σε σώμα το νέο ΔΣ του ΣΠΜΕ.

Η σύνθεση του νέου προεδρείου όπως προέκυψε είναι:

 

Πρόεδρος: Νίκος Ζυγούρης (Δ.Κ.Μ.)

Α΄ Αντιπρόεδρος: Παναγιώτης Αντιβαλίδης (ΕΛ.Ε.Μ.)

Β΄ Αντιπρόεδρος: Κάλλη Κώστα (Δ.Κ.Μ.)

Γεν. Γραμματέας: Χάρης Πανουσόπουλος (Δ.Κ.Μη.-Δ.Α.Π.)

Αν. Γεν. Γραμματέας: Μιχάλης Φώλας (Δ.Κ.Μ.)

Ταμίας: Αριστείδης Καρλαύτης (Δ.Κ.Μ.)

Σύμβουλοι:

Βασίλης Μπαρδάκης (Δ.Κ.Μ.),

Γιάννης Κοτζαμπασάκης (Π.Α.Σ.Κ.),

Παναγιώτης Χριστόφας (Π.Α.Σ.Κ.),

Νίκος Μήλης (Π.Α.Σ.Κ.),

Γιώργος Πιττός (Π.Α.Σ.Κ.),

Δήμητρα Κενδριστάκη (Π.Α.Σ.Κ.),

Νίκος Μακρόπουλος (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ),

Γιάννης Πρωτονοτάριος (ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ), Γιώργος Ψαρόμπας (ΔΗ.Π.Α.Μ.)

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των εκπροσ. των παρατάξεων στο Δ.Σ. προκύπτει βάση εκλογ. αποτελέσματος (ποσοστά). Πρόεδρος είναι από την παράταξη που πήρε τους περισσότερους ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Το καταστατικό του ΣΠΜΕ υπάρχει δημοσιευμένο στον ιστότοπο του Συλλόγου.

Ειδικότερα για το πώς εκλέγεται το ΔΣ διαβάστε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.