Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, Arche said:

καταλαβαίνω Ελένη και αν μπορώ να κάνω κάτι καλό θα το κάνω

Πάντως να ξέρετε ότι να πάρω τις υπογραφές δεν είναι εύκολο για πολλούς λόγους ένα παράδειγμα ιδιοκτήτρια του έκτου θέλει να κάνει μήνυση στον κατασκευαστή και από ότι πληροφορήθηκα από δικηγόρο Αυτά παίρνουν 10 με 20 χρόνια έτσι μου είπαν το έχω πολεμήσει πάρα πολύ και έτσι απευθύνθηκα στο site το δικό σας

Link to comment
Share on other sites

σε κακό δρόμο δεν το λέω ότι είσαι, υπόψη όμως - πιστευω - με τις 3 υπογραφές την αυθαίρετη κατασκευή που έκανε ο οποιος την έκανε όποτε την έκανε δεν νομίζω ότι έχεις ξεμπερδέψει. Θέλεις να μας πεις πότε χτίστηκε το σπίτι και πότε πιστευεις ότι έγινε αυτή η αυθαίρετη καταπάτηση 5τετ. μέτρων κοινόχρηστων χώρων του κτιρίου σου από την ιδιοκτησία σου?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

σε κακό δρόμο δεν το λέω ότι είσαι, υπόψη όμως - πιστευω - με τις 3 υπογραφές την αυθαίρετη κατασκευή που έκανε ο οποιος την έκανε όποτε την έκανε δεν νομίζω ότι έχεις ξεμπερδέψει. Θέλεις να μας πεις πότε χτίστηκε το σπίτι και πότε πιστευεις ότι έγινε αυτή η αυθαίρετη καταπάτηση 5τετ. μέτρων κοινόχρηστων χώρων του κτιρίου σου από την ιδιοκτησία σου?

Από ότι βλέπω εδώ η μελέτη του μηχανικού του κατασκευαστή έγινε 8 Μαρτίου του 99 το διαμέρισμα από τον πατέρα μου αγοράστηκε το 2001 και ήρθε στην κατοχή μου το 2009 με γονική παροχή η καταπάτηση έχει γίνει από την αρχή από τον κατασκευαστή και από τον μηχανικό του Δηλαδή ο πατέρας μου έτσι το αγόρασε

 

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ said:

Από ότι βλέπω εδώ η μελέτη του μηχανικού του κατασκευαστή έγινε 8 Μαρτίου του 99 το διαμέρισμα από τον πατέρα μου αγοράστηκε το 2001 και ήρθε στην κατοχή μου το 2009 με γονική παροχή η καταπάτηση έχει γίνει από την αρχή από τον κατασκευαστή και από τον μηχανικό του Δηλαδή ο πατέρας μου έτσι το αγόρασε

Συγνώμη να σας πω και αυτό η άδεια οικοδομής γράφει 23/7 του 1998 από το μηχανικό

 

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ said:

Συγνώμη να σας πω και αυτό η άδεια οικοδομής γράφει 23/7 του 1998 από το μηχανικό

Συγνώμη Είμαι στη δουλειά και διαχειρίζομαι πολλά πράγματα ταυτόχρονα το 2000 αγοράστηκε στον πατέρα μου

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία». Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αν δεν αποκτήσετε τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου, με σκοπό να τροποποιηθεί η Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, δεν μπορείτε να μεταβιβάσετε το διαμέρισμά σας. Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, ούτε θα σας "λυπηθεί" κάποιος, ούτε ο νόμος πρόκειται ν' αλλάξει.

Το μόνο που σας απομένει, είναι να διερευνήσετε (μέσω κατάλληλου μηχανικού και δικηγόρου) αν έχετε τη δυνατότητα και τα "κατάλληλα όπλα" για ν' ασκήσετε επιθετική πολιτική εναντίον αυτών που δεν συναινούν στην τροποποίηση της ΣΟΙ και να τους αναγκάσετε.... Ψάξτε το!!!

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως καμία τέτοια πιθανότητα κατά την ταπεινή μου άποψη! Και να το τολμήσει κάποιος, άμεσα θα κριθεί αντισυνταγματικό διότι καταστρατηγεί τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

ΙΑΣΟΝΑ, πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα αλλάξει ο νόμος με συναινέσεις τύπου 67% κτλ. Εγώ στη θέση της απλά θα περίμενα.

 

 

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν υπάρχει απολύτως καμία τέτοια πιθανότητα κατά την ταπεινή μου άποψη! Και να το τολμήσει κάποιος, άμεσα θα κριθεί αντισυνταγματικό διότι καταστρατηγεί τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα!

Οπως τα λεει ο ιασονας...

δεν γινεται τπτ με συναινεσεις τυπου 67%...

Εδω προκειται για την επιμονη του υπουργειου να θεωρει οτι,  η καταπατηση επι κοινοχρηστων μπορει να αποτελει δημιουργια επι πλεον εμπραγματων δικαιωματων "κυριοτητας" μιας ΟΙ.....

ενω εχει μονον την χρήση, άρα η κατα χρηση παραχωρηση ειναι η απλη λυση.

Πλεον οτι, η τροποποιηση της συστασης, απαιτει την τακτοποιηση ολων των ΟΙ  μιάς  οικοδομής....

δημιουργει τεραστια  εξοδα,  για τα οποία κανενας δεν μιλαει....

Οσο για την λεγόμενη  " μονομερη τροποίηση" ...εχει και αυτη τα δικα της εξοδα, αλλα και τις δικες της δυσκολιες  εφαρμογης της.........

Οπως και ναναι,  ηδη στην διαβουλευση εχει προταθει καποια τροποποιηση  του αρθρου 98,

αλλα δξ ποιά θα ειναι η τελικη μορφη του.

Το θεμα ειναι ενα:

Γινονται εξοδα για χιλιάδες τακτοποιησεις, που ειναι αχρηστες για τον καθε ενδιαφερομενο και το Υπουργειο δεν αποφασιζει πώς θα λυσει το προβλημα.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσε η κυρία να κάνει χρήση της δυνατότητας μονομερούς τροποποίησης της ΣΟΙ (δυνατότητα που δίνει ο Ν.4495/17, Άρθρο 98) υπό συνθήκες;
Το γεγονός ότι αναφέρει πως η κατάληψη του κοινόχρηστου χώρου έχει γίνει από κατασκευής αφήνει ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο. Σε κάθε περίπτωση, @ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό που θα διερευνήσει αν πληρούνται οι συνθήκες που απαιτεί ο νόμος για αυτή τη λύση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Speez said:

Δεν θα μπορούσε η κυρία να κάνει χρήση της δυνατότητας μονομερούς τροποποίησης της ΣΟΙ (δυνατότητα που δίνει ο Ν.4495/17, Άρθρο 98) υπό συνθήκες;
Το γεγονός ότι αναφέρει πως η κατάληψη του κοινόχρηστου χώρου έχει γίνει από κατασκευής αφήνει ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο. Σε κάθε περίπτωση, @ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΝΗ θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό που θα διερευνήσει αν πληρούνται οι συνθήκες που απαιτεί ο νόμος για αυτή τη λύση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

σε κακό δρόμο δεν το λέω ότι είσαι, υπόψη όμως - πιστευω - με τις 3 υπογραφές την αυθαίρετη κατασκευή που έκανε ο οποιος την έκανε όποτε την έκανε δεν νομίζω ότι έχεις ξεμπερδέψει. Θέλεις να μας πεις πότε χτίστηκε το σπίτι και πότε πιστευεις ότι έγινε αυτή η αυθαίρετη καταπάτηση 5τετ. μέτρων κοινόχρηστων χώρων του κτιρίου σου από την ιδιοκτησία σου?

μα δεν υπάρχει να μπορείς να κάνεις τακτοποίηση (μόνο τακτοποίηση)  χωρίς συναίνεση εφόσον είναι εξ- αρχής κατασκευασμένο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.