Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής.

Η κόρη μου έχει στο όνομά της δύο διαμερίσματα (σε πολυκατοικία). Το ένα από αυτά το νοικιάζει και το δεύτερο είναι ημιτελές και χωρίς παροχή ρεύματος.

Τώρα δηλώνει σαν μόνιμη κατοικία το δικό μου σπίτι. Ωστόσο πρόκειται να πάει να μείνει στο σπίτι που τώρα είναι νοικιασμένο. Μπορεί να προχωρήσει σε αίτηση για να ενταχθεί στο εξοικονωμώ - αυτονομώ προκειμένου να το αναβαθμίσει ενεργειακά πριν μετεγατασταθεί και ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

 

Edited by Rhgas
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αφού το φορ έτος 2019 κάποιος το νοίκιαζε και ήταν η κύρια κατοικία του. Θα κάνει δήλωση στο όνομα της και απλά νομίζω κάπου θα αναφέρει τον ενοικιαστή αν θυμάμαι καλά. Το ότι θα πάει τώρα να μείνει δεν επηρεάζει σε τίποτα το φετινό εξοικονομώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελε είναι:

1. Να ενταχθεί στο πρόγραμμα (που είναι και το σημαντικότερο)

2. Να ενημερώσει τον ενοικιαστή ότι το θέλει για ιδιοκατοίκηση προκειμένου να το αφήσει

3. Να προχωρήσει στην ενεργειακή αναβάθμιση.

Τι λέτε είναι εφικτό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Rhgas said:

Αυτό που θα ήθελε είναι:

1. Να ενταχθεί στο πρόγραμμα (που είναι και το σημαντικότερο)

2. Να ενημερώσει τον ενοικιαστή ότι το θέλει για ιδιοκατοίκηση προκειμένου να το αφήσει

3. Να προχωρήσει στην ενεργειακή αναβάθμιση.

Τι λέτε είναι εφικτό;

 

 

1. Απαραίτητη προϋπόθεση για να ενταχθεί στο πρόγραμμα είναι να φαίνεται στο ΤΑΧΙS σαν κύρια κατοικία του ενοικιαστή για το 2019 και η κόρη να έχει την επικαρπία ή την πλήρη κυριότητα. Από εκεί και πέρα σύμφωνα με το όσα έγιναν στο ΕΚΟ ΙΙβ, όταν θα κάνει την αίτηση η κόρη στην πλατφόρμα θα της ζητηθεί να επιλέξει ποιος το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία. Θα επιλέξει "ενοικιαστής" και θα της ζητηθεί το ΑΦΜ του. Το σύστημα θα κάνει την διασταύρωση και τέλος

2. 3. Η μελλοντική αλλαγή του χρήστη του ακινήτου δεν επηρεάζει την αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick_61 said:

1. Απαραίτητη προϋπόθεση για να ενταχθεί στο πρόγραμμα είναι να φαίνεται στο ΤΑΧΙS σαν κύρια κατοικία του ενοικιαστή για το 2019 και η κόρη να έχει την επικαρπία ή την πλήρη κυριότητα. Από εκεί και πέρα σύμφωνα με το όσα έγιναν στο ΕΚΟ ΙΙβ, όταν θα κάνει την αίτηση η κόρη στην πλατφόρμα θα της ζητηθεί να επιλέξει ποιος το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία. Θα επιλέξει "ενοικιαστής" και θα της ζητηθεί το ΑΦΜ του. Το σύστημα θα κάνει την διασταύρωση και τέλος

2. 3. Η μελλοντική αλλαγή του χρήστη του ακινήτου δεν επηρεάζει την αίτηση. 

Το διαμέρισμα είναι νοικιασμένο σε φοιτητή. Ωστόσο το συμβόλαιο έγινε με τον πατέρα ο οποίος  είναι από Κύπρο και  δεν ξέρω  καν αν είναι δηλωμένο στο TAXIS.

Άρα  μάλλον δεν γίνεται να ενταχθεί στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Rhgas said:

Το διαμέρισμα είναι νοικιασμένο σε φοιτητή. Ωστόσο το συμβόλαιο έγινε με τον πατέρα ο οποίος  είναι από Κύπρο και  δεν ξέρω  καν αν είναι δηλωμένο στο TAXIS.

Άρα  μάλλον δεν γίνεται να ενταχθεί στο πρόγραμμα.

Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση για να ξέρω.

Πιστεύω όμως ότι αν το δηλώνει στο Ε1 στον πίνακα 6 σαν ενοίκιο κατοικίας τέκνου που σπουδάζει, όπου θα αναγράφεται εκεί και ο ΑΦΜ της κόρης σαν ιδιοκτήτριας μήπως και να μπορεί να γίνει αποδεκτή η αίτηση, μιας και το διαμέρισμα όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία από τον φοιτητή. Βέβαια σ' αυτόν τον πίνακα δεν αναγράφεται ο αρ. παροχής ηλ. ρεύματος, άρα πιθανόν να μην μπορεί να γίνει η διασταύρωση. 

Κάνε ένα ερώτημα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση για να ξέρω.

Πιστεύω όμως ότι αν το δηλώνει στο Ε1 στον πίνακα 6 σαν ενοίκιο κατοικίας τέκνου που σπουδάζει, όπου θα αναγράφεται εκεί και ο ΑΦΜ της κόρης σαν ιδιοκτήτριας μήπως και να μπορεί να γίνει αποδεκτή η αίτηση, μιας και το διαμέρισμα όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία από τον φοιτητή. Βέβαια σ' αυτόν τον πίνακα δεν αναγράφεται ο αρ. παροχής ηλ. ρεύματος, άρα πιθανόν να μην μπορεί να γίνει η διασταύρωση. 

Κάνε ένα ερώτημα.

Που να κάνω ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Rhgas said:

Που να κάνω ερώτημα;

Δοκίμασε στα παρακάτω :

Τηλέφωνο Helpdesk: 2106241829
Ώρες λειτουργίας: 07:00-21:00
Email Helpdesk: [email protected]

ή

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick_61 said:

Δοκίμασε στα παρακάτω :

Τηλέφωνο Helpdesk: 2106241829
Ώρες λειτουργίας: 07:00-21:00
Email Helpdesk: [email protected]

ή

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή να μην πείτε τώρα τίποτα στον φοιτητή οτι θα τον διώξετε γιατί δεν θα είναι συνεργάσιμος να σας δώσει στοιχεία που θα χρειαστείτε.

 

Αν τηλεφωνήσετε στο HelpDesk, κατά 99% θα σας πουν να περιμένετε τον οδηγό του προγράμματος για περισσότερες λεπτομέρειες. Δεν έχουν ιδέα για λεπτομέρειες περά απο τα πολύ βασικά, έχω τηλεφωνήσει 3 φορές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.