Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

Ερώτημα, κατοικία που θέλει να ενταχθεί στο εξοικονομώ - αυτονομώ , δεν έχει κεντρικό σύστημα θέρμανσης παρά μόνο μια τοπική αντλία θερμότητας που καλύπτει μερικός τις θερμικές απώλειες του κτιρίου, ο ιδιοκτήτης πέρα από τις επεμβάσεις των κουφωμάτων και θερμομόνωση επιθυμεί την τοποθέτηση κεντρικού λέβητα πετρελαίου το οποίο δεν επιδοτείται από το πρόγραμμα, στο προτεινόμενο σενάριο καθώς και στο δεύτερο ΠΕΑ θα το συμπεριλαμβάνατε κανονικά τον λέβητα από την στιγμή που δεν είναι ενεργειακή επέμβαση του προγράμματος;  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ κάτι παρόμοιο.

Θα βάλω λέβητα με σύστημα αποθήκευσης ΖΝΧ, κάτι που μου κάνει την δαπάνη ηλιακού μη επιλέξιμη. Εγώ όμως θα τοποθετήσω ηλιακό για να πιάσω κατηγόρια Β και να πάρω μεγαλύτερη επιδότηση.

Αφού το τελικό μου κτήριο θα έχει τον ηλιακό, δε βλέπω τον λόγο γιατί να μη τον λάβω υπ΄ όψιν μου, ακόμα κι ας μην επιδοτηθώ γι' αυτόν.

Γνώμες, σκέψεις;

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, TBD said:

Θα βάλω λέβητα με σύστημα αποθήκευσης ΖΝΧ, κάτι που μου κάνει την δαπάνη ηλιακού μη επιλέξιμη.

Γιατί είναι μη επιλέξιμη η δαπάνη ηλιακού;

Σύμφωνα με την προδημοσίευση, η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για την παροχή ΖΝΧ, είναι υποχρεωτική για όσες επιλέξιμες κατοικίες δεν υπάρχει σχετικό εγκατεστημένο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσχυε και στα προηγούμενα εξοικονομώ:

"Σε περίπτωση που στο σύστημα θέρμανσης περιλαμβάνεται και η παροχή ζεστού νερού χρήσης (ΖΝΧ) και ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης, τα ανώτατα όρια δαπάνης των υποκατηγοριών 3.B έως 3.Δ προσαυξάνονται κατά 1.500€ για τις κατηγορίες ισχύoς I-IV, κατά 2.200€ για τις κατηγορίες ισχύος V-VI, και κατά 3.000€ για τις κατηγορίες ισχύος VII-VIII, χωρίς υπέρβαση του ανώτατου ορίου των 25.000€. Στην περίπτωση αυτή δεν γίνεται επιλέξιμη δαπάνη στην υποκατηγορία 4.Α και στην υποκατηγορία 4.Β μειώνονται κατά 1.500€ το ανώτατο όριο ανά αίτηση και κατά 3.000€ το ανώτατο όριο για πολυκατοικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες, συνάδελφε TBD…

Εδώ όμως υπάρχει μια αντίφαση, αφού πια είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για την παροχή ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Η προδημοσίευση λέει (σελ. 25):

«Η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για την παροχή ΖΝΧ, είναι υποχρεωτική για όσες επιλέξιμες κατοικίες δεν υπάρχει σχετικό εγκατεστημένο σύστημα, εκτός εάν αυτό δεν είναι δυνατό και η σχετική αδυναμία τεκμηριώνεται στο έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων.»

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι κάθε ιδιοκτησία που μπαίνει στο πρόγραμμα, θα πρέπει να έχει ΖΝΧ από ηλιακό σύστημα, είτε πριν την ένταξή της, είτε μετά από υλοποίηση παρέμβασης…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, με πιάνεις αδιάβαστο.

Εγώ το ερμήνευσα σαν να είναι υποχρεωτικός ο ηλιακός όταν δεν υπάρχει καθόλου υποδομή για ΖΝΧ, πράγμα μάλλον απίθανο για κύρια κατοικία στη σύγχρονη Ελλάδα.

Σα να έχεις δίκιο, αλλά ένα τηλεφωνάκι αύριο το πρωί στο helpdesk δε θα βλάψει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και στα δύο helpdesk (ΕΚΟ & ΤΕΕ)…

Καμία επίγνωση επί της αντίφασης. Τουλάχιστον παραδέχτηκαν την ύπαρξή της…

Θα ρωτήσουν το helpdesk του helpdesk (!) και θα μου απαντήσουν. 🙄

Το έστειλα και γραπτώς…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς θα σε υποχρεώσουν να κάνεις δαπάνη η οποία δεν θα είναι επιλέξιμη;

Προφανώς δεν θα βάλεις ηλιακό γιατί την ανάγκη σου για ΖΝΧ την καλύπτει το σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.