Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

10 ώρες πριν, vagom said:

 

H deminimis (για μισθωμένα ακίνητα) υπογράφεται από όλους όσους εισπράττουν το ενοίκιο (επικαρπωτής ή/και πλήρης κύριος). Μπορεί να είναι περισσότεροι του ενός. Εγώ ζητάω και γνήσιο…

Χρειάζεται και για δωρεαν παραχώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο που είναι δηλωμένω ως δευτερεύουσα κατοικία, αν γίνει τώρα η διόρθωση του Ε1 γίνεται δεκτό από το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η διασταύρωση γίνεται με τα τρέχοντα στοιχεία που είναι καταχωρημένα στο taxis κατά την ημέρα της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ είχα διαβάσει ότι θα αναβάσουν ένα demo που θα δείχνει το περιβάλλον της   φόρμας συμπλήρωσης  πρόγραμμα, μέχρι στιγμής δεντο  έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , με προβληματίζει η εξής περίπτωση: πελάτης απόκτησε ακίνητο τον 10-2019 (με δωρεά από τον παππού) με 100% πλήρη κυριότητα, έως τότε είχε την 100% κυριότητα ο παππούς. Το θέμα μου είναι ότι φορολογικά τη δήλωσε ο παππούς κύρια κατοικία για όλο το 2019 και καθόλου ο πελάτης μου. Ως εδώ καλά αλλά όταν θα επιλέξω χρήση το 2019 τι θα βάλω από συγκύριο? Αν ναι,μετά στα στοιχεία συνιδοκτησίας που θα μου ζητήσει συνιδιοκτήτες αλλά εγώ στην ουσία δεν έχω αφού πλήρης κύριος είναι ο πελάτης? Εκτός αν δε συνδέονται οι δύο παραπάνω επιλογές μεταξύ τους και τσάμπα προβληματίζομαι. 

Sorry για το πολύπλοκο , αν έχει κάποιος τη διάθεση ας το διαβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zafsko said:

 

Ο παππούς δεν είναι πια συγκύριος.

Αν πραγματικά έμενε ο παππούς  τον 10ο-12ο/19, τότε θα έπρεπε να το δηλώσει ο εγγονός στο Ε2 του 2019 σαν δωρεάν παραχώρηση. Αν δεν το έχει κάνει, να το κάνει τώρα με τροποποιητική για το 2019 (με πρόστιμο 100 €) και θα δηλώσεις στην αίτηση ότι είναι δωρεάν παραχωρούμενη στο ΑΦΜ του παππού.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, nick_61 said:

Ο παππούς δεν είναι πια συγκύριος.

Αν πραγματικά έμενε ο παππούς  τον 10ο-12ο/19, τότε θα έπρεπε να το δηλώσει ο εγγονός στο Ε2 του 2019 σαν δωρεάν παραχώρηση. Αν δεν το έχει κάνει, να το κάνει τώρα με τροποποιητική για το 2019 (με πρόστιμο 100 €) και θα δηλώσεις στην αίτηση ότι είναι δωρεάν παραχωρούμενη στο ΑΦΜ του παππού.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν πρέπει όμως και ο παππούς να κάνει τροποποιητική δηλώνοντας 10ο-12ο/19 το αντιστοιχο? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.