Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

26 λεπτά πριν, zafsko said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν πρέπει όμως και ο παππούς να κάνει τροποποιητική δηλώνοντας 10ο-12ο/19 το αντιστοιχο? 

Εννοείται 

Link to comment
Share on other sites

περίπωση διώροφου ακινήτου με 2 οριζόντιες κατοικίες 120 τμ έκαστη, όπου κάθε οι 2 χρησιμοποιούνται από τους ιδιοκτήτες ως κύριες κατοικίες.  θέλω να καταθέσω αίτηση ως πολυκατοικία τύπου Α. η αρμόδια ΔΟΥ δε δίνει ΑΦΜ διαχείρισης πολυκατοικίας για την διώροφη κατοικία (υποστηρίζωντας ότι είναι διώροφο και όχι πολυκατοικία), ξέρεις κανείς πως ξεπερνιέται;

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε,

έχω μια απορία καθώς κάνω το πρώτο ΠΕΑ για εξοικονομώ ως ενεργειακός επιθεωρητής και μου έτυχε μια περίπτωση που δε γνωρίζω πως να αντιμετωπίσω.

Στο ε9 , ε1 και Ν.4178/13  δηλώνεται σαν μονοκατοικία 65 τ.μ κ.χ και 15 τ.μ. β.χ(αποθήκη). Η αποθήκη αυτή είναι σε επαφή με την κατοικία και έχει ανεξάρτητη είσοδο.

Αν έβγαζα ένα απλό ΠΕΑ θα το έβγαζα συνολικά στη μονοκατοικία 80τ.μ. και θα έβαζα τη θερμαινόμενη ζώνη των 65 τ.μ. και 1 ΜΘΧ την αποθήκη των 15 τ.μ.

Τώρα όμως που το ΠΕΑ θα γίνει για το εξοικονομώ στο οποίο επιλέξιμες είναι μόνο οι κατοικίες, αναρωτιέμαι αν το ΠΕΑ πρέπει να το βγάλω μόνο για τα 65τ.μ. της κατοικιας που είναι σε επαφή με τον μθχ της αποθήκης. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα θεωρηθούν τα 65τ.μ. σαν τμήμα κτιρίου?

Έψαξα λίγο στο φόρουμ σε παλιότερα ποστ, αλλά δεν κατάφερα να λύσω την απορία μου

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

@anpap

Από τη στιγμή που η αποθήκη δεν επικοινωνεί με την οικία, θεωρώ πως ενεργειακά και οι δύο προσεγγίσεις σωστές είναι. Η ωφέλιμη επιφάνεια μετράει τόσο για το ΠΕΑ, όσο και για το εξοικονομώ.

Δική μου αντιμετώπιση: Αν στο Ε9 έχεις μία καταχώρηση (ένα ΑΤΑΚ), τότε στο ΠΕΑ θα δηλώσεις Συνολική Επιφάνεια = 80 τμ και Ωφέλιμη Επιφάνεια = 65 τμ.

Σε κάθε περίπτωση, θα τιμολογήσεις και θα πληρωθείς για τα 65 τμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, pavla said:

περίπωση διώροφου ακινήτου με 2 οριζόντιες κατοικίες 120 τμ έκαστη, όπου κάθε οι 2 χρησιμοποιούνται από τους ιδιοκτήτες ως κύριες κατοικίες.  θέλω να καταθέσω αίτηση ως πολυκατοικία τύπου Α. η αρμόδια ΔΟΥ δε δίνει ΑΦΜ διαχείρισης πολυκατοικίας για την διώροφη κατοικία (υποστηρίζωντας ότι είναι διώροφο και όχι πολυκατοικία), ξέρεις κανείς πως ξεπερνιέται;

Το διόροφο δε μπορεί να είναι πολυκατοικία; Πως ορίζουν εν τέλει αυτοί την πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, vagom said:

@anpap

Από τη στιγμή που η αποθήκη δεν επικοινωνεί με την οικία, θεωρώ πως ενεργειακά και οι δύο προσεγγίσεις σωστές είναι. Η ωφέλιμη επιφάνεια μετράει τόσο για το ΠΕΑ, όσο και για το εξοικονομώ.

Δική μου αντιμετώπιση: Αν στο Ε9 έχεις μία καταχώρηση (ένα ΑΤΑΚ), τότε στο ΠΕΑ θα δηλώσεις Συνολική Επιφάνεια = 80 τμ και Ωφέλιμη Επιφάνεια = 65 τμ.

Σε κάθε περίπτωση, θα τιμολογήσεις και θα πληρωθείς για τα 65 τμ.

ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για μία κατοικία προ του 55 που αγοράστηκε το 2013 ο ιδιοκτήτης έχει την βεβαίωση νομιμότητας του Ν4014/2011 που του είχε βγάλει ο μηχανικός που χρησιμοποιήθηκε κατά μεταβίβαση του ακινήτου.

Θεωρείτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το χαρτί ως νομιμοποιητικό έγγραφο; Ή πειράζει που γράφει πάνω για τη δίμηνη ισχύ; 

Σκέφτομαι να το ανεβάσω κανονικά και αν θέλουν να ζητήσουν νέο βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κάτοικος εξωτερικού που έχει δώσει τη κατοικία του σε δωρεάν παραχώρηση στην ανιψιά του να μένει μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα? Η ανιψιά του το δηλώνει ως κύρια κατοικία.

Ακόμα,

αν κάποιος έχει διαφορά μεγαλύτερη από 7 τετραγωνικά, έχει κάνει τακτοποίηση με το 4495/17 αλλά δεν εχει διορθώσει το Ε9, μπορεί να κάνει αίτηση απ ότι κατάλαβα συμφωνα με το παράρτημα 1?

Δλδ στο ΠΕΑ θα γράφει 108τμ και στο Ε9 100 τμ επιφάνεια.

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,
θέλω να εντάξω μια κατοικία στο εξοικονομώ. Η εν λόγω κατοικία βρίσκεται σε διώροφη οικοδομή με 2 ανεξάρτητες κατοικίες. Μία στον πρώτο – μία στο δεύτερο. Ο κάθε όροφος αποτελείται από 80 τ.μ. κατοικία και 10 τ.μ. κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Η συμβολαιογραφική υπόσταση στο εν λόγω ακίνητο έχει ως εξής:
Υπάρχει ένα συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου και μόνο. Μετά από το συμβόλαιο εκδόθηκε οικοδομική άδεια για την ανέγερση διώροφης οικοδομής με μία κατοικία σε κάθε όροφο. Δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Το πρόβλημα & το ερώτημα είναι το εξής: Αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο οροφοκτησίας ο λογιστής στο ε9 δηλώνει τον κάθε όροφο, μαζί το διαμέρισμα και την σκάλα, επικαλούμενος εγκύκλιο που αναφέρει πως όταν δεν έχει συσταθεί οροφοκτησία δηλώνεις μαζί και την επιφάνεια της σκάλας. Δηλαδή δηλώνονται 90 τ.μ..

Το ερώτημα είναι πως όταν συντάξω το ΠΕΑ το εμβαδόν το διαμερίσματος είναι 80 τ.μ.. και θα μου χτυπήσει στο σύστημα γιατί η διαφορά είναι πάνω από 7 τ.μ. Πως αντιμετωπίζονται αυτές οι περιπτώσεις?

Σκέφτηκα τις κάτωθι λύσεις:

 Να βάλω στο ε9 80 τ.μ. και τότε δεν θα έχω θέμα με το εξοικονομώ, όμως θα είναι λάθος ο πελάτης με την ΕΦΟΡΙΑ

Να βάλω 80 τ.μ. και 10 τ.μ. βοηθητικό χώρο στην ίδια γραμμή. Στο ΠΕΑ θα βάλω 80 τ.μ. διαμέρισμα και 10 τ.μ. μη θερμαινόμενο χώρο. Εκεί θα είμαι λάθος μάλλον στο ΠΕΑ καθώς η κλίμακα δεν είναι μη θερμαινόμενος χώρος που ανήκει στο διαμέρισμα και θα είμαι και στην εφορία λάθος (λιγότερο από την προηγούμενη φορά)

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχει συνάψει σύμφωνο συμβίωσης προ τριετίας και το έχει δηλώσει μόνο στο Ληξιαρχείο. Στο Taxis φαίνεται ως άγαμος και στα Ε1 των δυο συμβίων φαίνονται διαφορετικές κύριες κατοικίες. Ως ατομικό εισόδημα βρίσκεται κάτω από τις 10.000€, ενώ ως οικογενειακό στις 22.000€.  Στο demo του εξοικονομώ εμφανιζόταν το εισόδημα του ως άγαμος, ενώ όταν πρόσθετα και τη σύζυγο δεν μου εμφάνιζε τίποτα από εισόδημα. Θεωρείτε πως πρέπει να προχωρήσει την αίτηση ως άγαμος και να κερδίσει το επιπλέον 10% με ενδεχόμενο ρίσκο ή να διορθωθούν τα στοιχεία τους στο taxis ώστε να είναι νόμιμοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.