Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

@Rhgas καλημέρα! Είναι όπως ακριβώς το περιγράφετε. Εφόσον το έργο το αναλαμβάνει ο μηχανικός ως ανάδοχος τότε εκείνος θα κόψει τιμολόγιο έργου προς την κόρη σας. Τώρα πως θα πληρωθούν τα συνεργεία του είναι δικό του θέμα. Εσείς έχετε να κάνετε μόνο με τον μηχανικό αρκεί να μπορεί να σας δώσει τιμολόγιο προς ιδιώτη. Τα επιμέρους τιμολόγια/αποδείξεις από τα συνεργεία δεν αφορούν εσάς αλλά τα συγκεντρώνει ο μηχανικός και είναι δικό του φορολογικό θέμα αποκλειστικά. Εσείς θα έχετε ένα τιμολόγιο έργου με το συνολικό ποσό και σε αυτό το ποσό θα δώσει η κόρη σας το ποσοστό που της αντιστοιχεί. Μιλάω πάντα από προσωπική πείρα διότι είμαι μηχανικός με δικά μου συνεργεία/συνεργάτες και δουλεύω ακριβώς έτσι. Τα μεμονωμένα συνεργεία θα συνεννοηθούν με τον μηχανικό για το πως θα πληρωθούν, εσείς δεν εμπλέκεστε πουθενά και καλό είναι αν αυτό δεν είναι ξεκάθαρο να απευθυνθείτε αλλού διότι ενδεχομένως να έχετε θέμα στην πορεία με τιμολόγια και συγκέντρωση δικαιολογητικών.

Edited by Maria Electrical Engineer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/1/2021 at 6:32 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

@Rhgas καλημέρα! Είναι όπως ακριβώς το περιγράφετε. Εφόσον το έργο το αναλαμβάνει ο μηχανικός ως ανάδοχος τότε εκείνος θα κόψει τιμολόγιο έργου προς την κόρη σας. Τώρα πως θα πληρωθούν τα συνεργεία του είναι δικό του θέμα. Εσείς έχετε να κάνετε μόνο με τον μηχανικό αρκεί να μπορεί να σας δώσει τιμολόγιο προς ιδιώτη. Τα επιμέρους τιμολόγια/αποδείξεις από τα συνεργεία δεν αφορούν εσάς αλλά τα συγκεντρώνει ο μηχανικός και είναι δικό του φορολογικό θέμα αποκλειστικά. Εσείς θα έχετε ένα τιμολόγιο έργου με το συνολικό ποσό και σε αυτό το ποσό θα δώσει η κόρη σας το ποσοστό που της αντιστοιχεί. Μιλάω πάντα από προσωπική πείρα διότι είμαι μηχανικός με δικά μου συνεργεία/συνεργάτες και δουλεύω ακριβώς έτσι. Τα μεμονωμένα συνεργεία θα συνεννοηθούν με τον μηχανικό για το πως θα πληρωθούν, εσείς δεν εμπλέκεστε πουθενά και καλό είναι αν αυτό δεν είναι ξεκάθαρο να απευθυνθείτε αλλού διότι ενδεχομένως να έχετε θέμα στην πορεία με τιμολόγια και συγκέντρωση δικαιολογητικών.

Ήθελα να σας ρωτήσω, μιας και είμαι ο μηχανολόγος που τελικά θα αναλάβει τις εργασίες στο σπίτι που αναφέρει @Rhgas στην ατομική μου επιχείρηση

  1. Το τιμολόγιο έργου προς ιδιώτη για να κοπεί απαιτείται να έχω ενεργό κάποιον συγκεκριμένο ΚΑΔ; Υποθέτω επίσης πως είναι διαφορετικό λογιστικό έντυπο από τα τιμολόγια προς εταιρείες, βρήκα μόνο αυτό το μπλοκ το οποίο ενδεικτικά ανεβάζω: https://www.skroutz.gr/s/24345114/Τιμολόγια-Εκτέλεσης-Τεχνικού-Έργου-1-3119-Logigraf.html
  2. Στο τιμολόγιο έργου υπάρχουν περιορισμοί στην αναλογία των ποσών που αφορούν εργασία και υλικά; Ο λογιστής με ενημέρωσε πως τα υλικά πρέπει να είναι πάνω από το 1/3 της συνολικής αξίας του τιμολογίου

 

Link to comment
Share on other sites

1. Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσίων) για τις εργασίες

Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για λιανικές πωλήσεις) για τα υλικά

2. Το πρόγραμμα δεν ορίζει συγκεκριμένους περιορισμούς στην αναλογία υλικών/εργασιών. Ωστόσο, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον 1 απόδειξη υλικών για κάθε είδους παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, gsaraf said:

1. Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσίων) για τις εργασίες

Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για λιανικές πωλήσεις) για τα υλικά

2. Το πρόγραμμα δεν ορίζει συγκεκριμένους περιορισμούς στην αναλογία υλικών/εργασιών. Ωστόσο, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον 1 απόδειξη υλικών για κάθε είδους παρέμβαση.

Για την απόδειξη Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών λογικά χρειάζομαι και ταμειακή μηχανή, γι' αυτό ρωτάω για το τιμολόγιο έργου προς ιδιώτη μήπως η πώληση των υλικών μπορεί να γίνει μ' αυτόν τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σε ενεργειακή αναβάθμιση κατοικίας που επιλέγεται θέρμανση με Αντλία Θερμότητας  αέρα-αέρα multi split και τοποθετείται μία εξωτερική μονάδα με τρεις ή τέσσερις εσωτερικές μονάδες ποιο είναι το ύψος της επιλέξιμης από το πρόγραμμα δαπάνης προς αποζημίωση;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Rhgas said:

Παιδιά καλησπέρα.

Σε ενεργειακή αναβάθμιση κατοικίας που επιλέγεται θέρμανση με Αντλία Θερμότητας  αέρα-αέρα multi split και τοποθετείται μία εξωτερική μονάδα με τρεις ή τέσσερις εσωτερικές μονάδες ποιο είναι το ύψος της επιλέξιμης από το πρόγραμμα δαπάνης προς αποζημίωση;

Παιδιά κάποιος που μπορεί να απαντήσει στο ανωτέρω ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.