Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατοικια που αποκτηθηκε το 2008 ημιτελη μη ηλεκτροδοτουμενη δηλωμενη ως κυρια κατοικια το 2020 ηλεκτροδοτηθηκε μπορει να ενταχθει στο εκοικονομω;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε κύρια κατοικία ηλεκτροδοτουμενη, η αριθμηση οδου στο λογαριασμό της ΔΕΗ είναι διαφορετικη από ότι την αρίθμηση οδού στη πραγματικότητα. Στη ΔΕΗ γράφει Σαχτούρη 3 ενώ το ακίνητο είναι στη Σαχτούρη 2. Κατά τα άλλα ο αριθμός παροχής είναι ο ίδιος το Ε9 με αυτόν που αναγράφει στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Θεωρείται ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στην αίτηση. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

α) ισόγειο κατοικια και πρωτος οροφος κατοικια χωρις κλιμακοστάσιο, ξεχωριστή εισοδο ο καθενας πως το δηλώνω ;; θελει να μπει στο εξοικον. ο πρωτος οροφος ... 

μονοκατοικία και τμήμα κτιρίου ;; 

β) η ιδια περίπτωση με την πανω και το κατω διαμερισμα ειναι στις κολωνος, προφανώς εχει λήξει η αδεια .. μπορώ να βαλω μόνωση στο δάπεδο του πιάνω ορόφου, κατω απο την πλακα δηλαδή ;; 

γ) η ημερομηνία εκδ ΠΕΑ με το τιμολόγιο και την κατάθεση στην τράπεζα πρέπει να έχουν την ιδια ημερομηνία ;; το εκανα ετσι στα προηγουμενα ΠΕΑ αλλα μηπως ήμουν πολύ σχολαστικος ;; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

α) είναι διαμέρισμα, άρα πολυκατοικία-τμήμα κτιρίου

β) Αν είναι σαν πιλοτή...λογικά μπορείς

γ) Δεν υπάρχει πρόβλημα να εκδόσεις το ΠΕΑ και να σου κάνει κατάθεση λίγες μέρες μετά. Είχα περίπτωση που έκανα το ΠΕΑ και με πλήρωσε μετά από 2 μήνες χωρίς πρόβλημα. Φροντίζω μόνο η κατάθεση και η απόδειξη να είναι την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δε θυμάμαι από πέρσι... Νομίζω σε περίπτωση συνιδιοκτητών γράφαμε τα στοιχεία όλων των συνιδιοκτητών, πχ όλα τα ΑΤΑΚ και τα ΑΦΜ 9( στην καρτέλα στοιχεία συνιδιοκτητών αν θυμάμαι καλά). Βάζαμε κάτι άλλο; Χρειάζεται να έχουμε κάτι άλλο έτοιμο για ανέβασμα από τον συνιδιοκτήτη πχ το Ε9 του; Νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Επίσης αυτή η δήλωση deminimis υπογράφεται από τον ιδιοκτήτη σωστά; Χωρίς γνήσιο ε;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Fade2Black said:

Κάτι που δε θυμάμαι από πέρσι... Νομίζω σε περίπτωση συνιδιοκτητών γράφαμε τα στοιχεία όλων των συνιδιοκτητών, πχ όλα τα ΑΤΑΚ και τα ΑΦΜ 9( στην καρτέλα στοιχεία συνιδιοκτητών αν θυμάμαι καλά). Βάζαμε κάτι άλλο; Χρειάζεται να έχουμε κάτι άλλο έτοιμο για ανέβασμα από τον συνιδιοκτήτη πχ το Ε9 του; Νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Επίσης αυτή η δήλωση deminimis υπογράφεται από τον ιδιοκτήτη σωστά; Χωρίς γνήσιο ε;

Και τον τύπο και το ποσοστό εμπράγματου δικαιώματος (πχ ψιλή κυριότητα 33,33%).

H deminimis (για μισθωμένα ακίνητα) υπογράφεται από όλους όσους εισπράττουν το ενοίκιο (επικαρπωτής ή/και πλήρης κύριος). Μπορεί να είναι περισσότεροι του ενός. Εγώ ζητάω και γνήσιο…

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση επι της υπ. δήλωσης deminimis.

Αυτή μπορεί να εκδοθεί μέσω gov.gr, δεδομένου οτι τα ΚΕΠ δέχονται με ραντεβού?

'Η σώνει και καλά το ΕΤΕΑΝ θέλει το έντυπο της μορφής που έχει στα παραρτήματα ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Είχε διευκρινιστεί στο προηγούμενο εξοικονομώ ότι οι διάφορες υπεύθυνες δηλώσεις ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ γνήσιο υπογραφής...μην ταλαιπωρείστε άδικα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.