Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

3 ώρες πριν, moneftsis said:

2) Μπορούμε όμως να βάλουμε  ΟΛΟ  σαν  1 ζωνη   180  μ2 .  Το  πρόγραμμα του εξοικονομω θα δεχτεί  τα 180 μ2 ?  Η απο το  Ε9  θα  δει τα 150  και θα με πεταξει έξω λόγω  διαφοράς τετραγωνικών ?

Ακριβώς αυτό που λες θα κάνει...θα σε πετάξει έξω!

Υποχρεωτικά, κάνει τροποιπίηση στο Ε9 για 180τμ κύρια χρήση, αφου έχω σώματα, γιατί την αποθήκη δεν την θερμαίνουμε (λαμογιές του έλληνα!!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εδώ και αρκετές ημέρες δεν μπορώ να μπω στην υποβληθείσα αίτησή μου στο Εξοικονομώ. Πριν, πατούσα πάνω και έμπαινα μέσα στην αίτηση σε read only mode. Τώρα είναι μόνο κείμενο, δεν "πατιέται".

Γνωρίζει κάποιος γιατί;

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 5:29 ΜΜ, dib said:

Ακριβώς αυτό που λες θα κάνει...θα σε πετάξει έξω!

Υποχρεωτικά, κάνει τροποιπίηση στο Ε9 για 180τμ κύρια χρήση, αφου έχω σώματα, γιατί την αποθήκη δεν την θερμαίνουμε (λαμογιές του έλληνα!!!).

Νομίζω ότι αυτό που ενδιαφέρει είναι η χρήση του υπογείου κ' όχι αν έχει θέρμανση.

Αν είναι όντως αποθήκη, θεωρείται ΜΘΧ, ανεξάρτητα αν έχει ή όχι θέρμανση, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με τη διασταύρωση με το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

έχω περίπτωση που υπάρχει διώροφο κτίσμα με υπόγειο. Άλλο διαμέρισμα στο ισόγειο, άλλο στον όροφο. Αυτό που ενδιαφέρομαι για ένταξη είναι το διαμέρισμα του ισογείου. Βάσει δηλώσεων Ε9, όλα καλά όλα ανθηρά, δηλωμένα σωστά. ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΩΣ, όλο το κτίσμα είναι εξ' αδιαιρέτου σε μητέρα-γιό-κόρη, μετά από αποδοχή κληρονομιάς. Ο έλεγχος για το εξοικονομώ γίνεται βάσει Ε9-ΑΤΑΚ-Τ.Μ.-Αριθμού Παροχής Ρεύματος. Βάσει αυτού, προχωράει η αίτηση κανονικά, με αιτούντα αυτόν που δηλώνει το διαμέρισμα στο Ε9, κάτι που προφανώς και είναι λάθος.

Πως θα προχωρούσατε; Προσωπικά κλείνω στο να μην προχωρήσω

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δε ζητάει κάπου σύσταση οριζοντίου, η οποία μπορεί σε πολλές περιπτώσεις απλά να μην έχει γίνει ακόμα, ούτε και κοιτάζει συμβόλαια.

Πού θα μπορούσε να κολλήσει η αίτηση; Γιατί είναι λάθος να προχωρήσει; (σόρυ, ίσως εγώ να μην κατάλαβα)

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, TBD said:

Το σύστημα δε ζητάει κάπου σύσταση οριζοντίου, η οποία μπορεί σε πολλές περιπτώσεις απλά να μην έχει γίνει ακόμα, ούτε και κοιτάζει συμβόλαια.

Πού θα μπορούσε να κολλήσει η αίτηση; Γιατί είναι λάθος να προχωρήσει; (σόρυ, ίσως εγώ να μην κατάλαβα)

Με αυτή τη λογική...ο οποιοσδήποτε δεν κατέχει συμβολαιογραφικώς ένα σπίτι και απλά το δηλώνει σωστά στο Ε9 πληρώνοντας τα ενφια του...μπορεί να αιτηθεί! Προσωπικά το θεωρώ λάθος

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια αποδοχη με περιγραφη των χωρων, αλλα δεν εχει γινει συσταση ΟΙ.

Συνιδιοκτητες ειναι  ολοι τους, με βαση τα ποσοστα της αποδοχης

[Τωρα, γιατι δεν εκαναν μαζι με την αποδοχη και μια ωραια συσταση ΟΙ αυτοι ξερουν

 -δεν λεμε να εκαναν  και  διανομη...αλλα μονον για συσταση ΟΙ]

Προφανως ειναι λαθος  εαν στο Ε9  δηλωνει "ενας" καποιον χωρο   σαν  "δικο του" επειδη τα συμφωνησαν "προφορικα".

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimpinak said:

Καλημέρα σε όλους,

έχω περίπτωση που υπάρχει διώροφο κτίσμα με υπόγειο. Άλλο διαμέρισμα στο ισόγειο, άλλο στον όροφο. Αυτό που ενδιαφέρομαι για ένταξη είναι το διαμέρισμα του ισογείου. Βάσει δηλώσεων Ε9, όλα καλά όλα ανθηρά, δηλωμένα σωστά. ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΩΣ, όλο το κτίσμα είναι εξ' αδιαιρέτου σε μητέρα-γιό-κόρη, μετά από αποδοχή κληρονομιάς. Ο έλεγχος για το εξοικονομώ γίνεται βάσει Ε9-ΑΤΑΚ-Τ.Μ.-Αριθμού Παροχής Ρεύματος. Βάσει αυτού, προχωράει η αίτηση κανονικά, με αιτούντα αυτόν που δηλώνει το διαμέρισμα στο Ε9, κάτι που προφανώς και είναι λάθος.

Πως θα προχωρούσατε; Προσωπικά κλείνω στο να μην προχωρήσω

Προχώρα κανονικά με αιτούντα οποιονδήποτε δηλώνει το διαμέρισμα στο Ε9 (κατά προτίμηση τον έχοντα χαμηλότερο εισόδημα). Εννοείται βέβαια ότι θα συναινούν και οι υπόλοιποι. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να ικανοποιούνται οι απαιτήσεις νομιμότητας, κύριας κατοικίας και ενεργειακής κατάταξης.

Ο έλεγχος ιδιοκτησίας από το πρόγραμμα εξαντλείται στο Ε9.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμε,  το Ε9 ειναι λαθος  -φορολογικα- και απαιτειται διορθωση και θα βρουνε μπροστα τους   το προβλημα κατα την συσταση/διανομη, πλεον οτι,  σημερα,  πληρωνουν περισσοτερο ΕΝΦΙΑ.

 

Ως προς την  δυνατοτητα  "υποβολη της αιτησης" απο αυτον που "το γραφει στο Ε9",  δεν μπορω να εχω αποψη.

 Αλλά,  αν το γραφει στο Ε9 κατα 100%  και αυτο εξαρκεί, ποιά συναινεση των αλλων θα χρειαζεται???
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.