Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συστημα θερμανσης για εξοχικο


MerNion

Recommended Posts

Ψάχνεις κάποιον να σου πει τέλειος ο ηλεκτρολέβητας, είναι το καλύτερο και προχώρα. Με απλά λόγια θέλεις απλά να επιβεβαιώσεις αυτό που πιστεύεις, ε προχώρα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή λύση είναι ο ηλεκτρολέβητας για λίγες ημέρες.

Από και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απορρίπτεις ένα ενεργειακό υδραυλικό τζάκι. Οκ έχει λίγη φασαρία τύπου να αγοράζεις ξύλα κάθε τόσο, να τα κουβαλάς από το μπαλκόνι μέσα, να συντηρείς την καμινάδα μια φορά στα δύο χρόνια και λίγη βρώμα με στάχτη αλλά έχει και τη χάρη του αν θες να μείνεις χειμώνα να το χαζεύεις και ίσως είναι η πιο οικονομική θέρμανση σε βάθος χρόνου.

Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις θες κάτι απλό, χωρίς πολλές φασαρίες με ένα κουμπί να ζεστένεσαι. Τότε ναι μάλλον πας στο ρεύμα. Πάντως και ο λέβητας υγραερίου είναι ωραία λύση.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, MerNion said:

Το ερωτημα ειναι πιο ειδος θερμανσης ειναι πιο συμφερον και ποιο βολευει την περιπτωση μας.

...

Σκεφτομουνα εναν ηλεκτρικο λεβητα και καλοριφερ πανελ στα δωματια μιας και το σπιτι εχει ηδη τριφασικο και νυχτερινο ρευμα.

...

Νομιζω δεν μενει κατι αλλο εκτος απο πετρελαιο και ηλεκτρικο αλλα ζυγιζοντας τα δυο αυτα συμφερει το ηλεκτρικο.

Βλεπετε καποιο λαθος στο συλλογισμο μου;

@VirusX2Εξ αρχης ειπα οτι ψαχνω ολα τα ειδη για να δω πιο βολευει στην περιπτωση μας και οχι για να καταληξω καπου αλλα για να παω πιο προετοιμασμενος σε εναν ειδικο. Με οσα ηξερα (πχ την ιδεα με τις αντιστασεις στα σωματα δεν την ηξερα) σκεφτηκα οτι μενει το πετρελαιο και το ηλεκτρικο. Αν δεν μπορεις να καταλαβεις το συλλογισμο και νομιζεις οτι ειμαι πεπεισμενος, δεν χρειαζεται και να απαντησεις καθως δεν προσφερει κατι στη συζητηση η απαντηση σου.

Και στην τελικη εστω οτι καταληξω στο οτι το πιο συμφερον ειναι το ηλεκτρικο, κακο ειναι να εχει προηγηθει μια συζητηση; Φορουμ δεν ειναι;

 

3 ώρες πριν, nik said:

Καλή λύση είναι ο ηλεκτρολέβητας για λίγες ημέρες.

Από και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απορρίπτεις ένα ενεργειακό υδραυλικό τζάκι. Οκ έχει λίγη φασαρία τύπου να αγοράζεις ξύλα κάθε τόσο, να τα κουβαλάς από το μπαλκόνι μέσα, να συντηρείς την καμινάδα μια φορά στα δύο χρόνια και λίγη βρώμα με στάχτη αλλά έχει και τη χάρη του αν θες να μείνεις χειμώνα να το χαζεύεις και ίσως είναι η πιο οικονομική θέρμανση σε βάθος χρόνου.

Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις θες κάτι απλό, χωρίς πολλές φασαρίες με ένα κουμπί να ζεστένεσαι. Τότε ναι μάλλον πας στο ρεύμα. Πάντως και ο λέβητας υγραερίου είναι ωραία λύση.

Οσο περιεργο και αν σου ακουστει, το σπιτι δεν εχει δυστυχως τζακι :( Γι αυτο εχω απορριψει αυτη την λυση. Αλλιως θα ηταν σχεδον αυτονοητο γιατι και ξυλα εχουμε αρκετα και θα μας αρεσε και το τζακι αναμμενο.

Edited by MerNion
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον κ αυτο.. τωρα κοιταω μηπως τελικα γινεται να μπει καπου τζακι στο σαλονι (με εξωτερικη καμιναδα κλπ) ωστε να γινει ενεργειακο. Αν γινεται αυτο τοτε δεν υπαρχει λογος για το ηλεκτρικο/πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργειακό τζάκι δεν είναι λύση 24/7!

Ποιός θα σηκώνεται τη νύχτα για να ρίχνει ξύλα???

Ίσως σόμπα με αυτόματο τροφοδότη pellet!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αυτόνομα ηλεκτρικά πάνελ σε κάθε δωμάτιο και μια σόμπα πέλλετ στο σαλόνι η κάποιο inverter κλιματιστικο. Βασική προϋπόθεση να έχεις 2,5mm παροχή στις πρίζες και καλό θα ήταν να βάλεις έναν πάροχο ρεύματος με συμφέρουσα τιμή Kwh. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να δω τι καλωδια ειχε περασει ο ηλεκτρολογος... δεν εχω προσεξει.

Οσο για τον παροχο, με το νυχτερινο τη ΔΕΗ δεν ειμαι καλα;

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, MerNion said:

....με το νυχτερινο τη ΔΕΗ δεν ειμαι καλα;

Με ηλεκτρική θέρμανση, που θα δουλεύει όλο το 24ωρο, το "νυχτερινό" όλο το 24ωρο, θα είναι ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω και τους παροχους αν τελικα καταληξω σε αυτο..

Κατι αλλο που σκεφτηκα σχετικα με σχεδον ολα τα συστηματα.. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος (που δεν ειναι και τοσο σπανιο στην περιοχη και μαλιστα για για εκτεταμενα διαστηματα), τι γινεται; Σχεδον ολα τα συστηματα θελουν καποιο ειδος ρευματος ειτε για κυκλοφορητη, ειτε για τον λεβητα, ειτε για ελεγχο του καυστηρα κλπ..

Θα πρεπει να παρω και καποια γεννητρια, ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.