Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις λέβητα πετρελαίου σε θερμίδες


Ironstone

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Αγόρασα ενα οροφοδιαμέρισμα 100 τμ του 2000 η κατασκευή.

Μέσα στα (άπειρα) έγγραφα που μου έδωσε ο πρώην ιδιοκτήτης ηταν και η μελέτη του μηχανολόγου για τα καλοριφέρ. Εχει καλοριφέρ που σε σύνολο δίνουν 17300 kcal/h.

Το σπίτι εχει ισόγειο και πρώτο. Εγώ είμαι στον πρώτο και είχανε εναν παλιο λέβητα ο οποίος χαλασε και τον πέταξαν και ζεσταίνονταν με a/c έκτοτε.

Στο σπίτι έκανα θερμομόνωση με θερμοπροσοψη σε όλους τους περιμετρικούς εξωτερικούς τοίχους και καινούργια ανοιγομενα κουφώματα με τριπλο τζαμι και έξτρα θερμομόνωση ταράτσας.

Εγώ θα βάλω λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης μόνο για το δικό μου διαμέρισμα και εχω καταλήξει σε έναν μιας μεγάλης γερμανικής εταιρείας (δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ φυσικό αέριο).

Επίσης σαν ένα ακόμα δεδομένο δίνω ότι δεν θα χρησιμοποιώ τον λέβητα για ζεστό νερό χρήσης.

Το ερώτημα μου είναι το εξής (γιατί σας κούρασα με την φλυαρία μου):

Να βάλω τον λέβητα με τις 17200 kcal/h ή τον λέβητα με τις 21496 kcal/h?

Δεν θελω να εχω υπερδιαστασιολογημενο λέβητα και να καίει περισσότερο πετρέλαιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να εχω ένα λέβητα που να μη μπορεί να ζεστάνει ολα τα σώματα ή τέλος πάντων να αργεί πολύ να τα ζεστάνει.

Τέλος αναφέρω ότι προφανώς η εγκατάσταση θα γίνει από εξουσιοδοτημένο συνεργείο και θα μπούνε όλες οι απαραίτητες μονώσεις στις γραμμές και με το παραπάνω θα έλεγα.

 

Ευχαριστώ!

 

Edited by Ironstone
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Ironstone said:

...Εχει καλοριφέρ που σε σύνολο δίνουν 17300 kcal/h.

Αυτό δεν έχει καμμία σχέση με το τι ζητάει το σπίτι σας, ειδικά μετά τις επιπλέον μονώσεις που έχετε κάνει.

Αν δεν θέλετε υπερδιαστασιολόγηση, πρέπει να αποτανθείτε σε μηχανολόγο για μελέτη απωλειών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον antloukidis. Έχετε υπόψη σας ότι οι 17300 kcal/h είναι ήδη με ένα συντελεστή προσαύξησης. Χωρίς τις παρεμβάσεις σας, ο 17200 kcal/h λέβητας ίσως να ήταν αρκετός,  με τις παρεμβάσεις που κάνατε ίσως (πολύ πιθανό) να είναι υπερδιαστασιολογημένος.

Πρέπει λοιπόν να απευθυνθείτε σε μηχανικό για νέα μελέτη απωλειών. Ίσως να υπάρχει πιο συμφέρουσα λύση αντί για λέβητα πετρελαίου, αλλά για αυτό θα σας κατευθύνει ο μηχανικός που θα απευθυνθείτε, ώστε τα χρήματα που δώσατε για την επιπλέον μόνωση και τα καλύτερα κουφώματα να πιάσουν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ!

Αρα σε καθε περίπτωση τα σώματα θα ζεσταίνονται με τον λέβητα των 17200 kcal/h απλά λόγω καλύτερης μόνωσης στο σπίτι καλό θα ήταν να συμβουλευτώ μηχανολόγο ώστε ενδεχομένως να μου προτείνει κάτι με πιο λίγες θερμίδες

Edited by Ironstone
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.