Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκτακτο επίδομα 350 ευρώ για 100.000 δικηγόρους, μηχανικούς και οικονομολόγους


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

............................................ ...................... .... .......^.........
Διακριτά ανά μήνα. Ετσι είναι "στημένη" [σαν @||@ (πύραυλος ... τα @ είναι οι προωθητικοί πύραυλοι)] η εφαρμογή στην εφαρμογή «Τα Έσοδά μου» της πλατφόρμας myBusinessSupport.

 

Γιώργαρε στο taxheaven διαβάζω το παρακάτω που έλεγα ότι είχα καταλάβει και εγώ

<<Από ό,τι είδα, τα έσοδα στο my business support, πρέπει να τα δηλώσουν μόνο αυτοί που απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ. Για τους υπόλοιπους τα διαβάζει από τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ.>>

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση είναι η παρακάτω : 

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΔΗΛΩΣΗΣ

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, με την παρούσα ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι:
α) υπάγομαι στις κατηγορίες της παρ.1 του άρθρου 66 του Ν.4756/2020 (Α΄ 235),
β) πλήττομαι σημαντικά λόγω των μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19,
γ) για όλο το διάστημα από 20 Μαρτίου 2020 έως 30 Νοεμβρίου 2020, δεν έχω αναλάβει μισθωτή εργασία ή εργασία με έμμισθη εντολή.
δ) το συνολικό οικογενειακό μου πραγματικό, απαλλασσόμενο ή αυτοτελώς φορολογούμενο εισόδημα έτους 2020 από οποιαδήποτε πηγή, δεν υπερβαίνει τις 30.000 ευρώ ή είμαι ασκούμενος δικηγόρος με ημερομηνία ασφάλισης μετά την 1η 1ου 2017

και αιτούμαι τη χορήγηση εφάπαξ οικονομικής ενίσχυσης σύμφωνα με το άρθρο 66 του Ν.4756/2020 (Α΄ 235)

 

Για το γ) λοιπόν τι ισχύει ?? Αυτoί που έχουν ΚΑΙ μισθωτή σχέση πάπαλα ???

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

@katrmp, κι εγώ το είδα για αυτό ήμουν ξεκάθαρος και έγραψα ότι

3 hours ago, georgegaleos said:

Έτσι πιστεύω σήμερα... αύριο μπορεί να αλλάξω γνώμη 😗.

λαμβάνοντας ΣΟΒΑΡΑ υπόψη όλα αυτά τα οποία με ΞΕΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ αναγράφονται στην εγκύκλιο, όπως επίσης και το πόσο ΞΕΚΑΘΑΡΟ είναι σύμφωνα με την εγκύκλιο το τι σημαίνει οικογενειακό εισόδημα ... τι ποσά περιλαμβάνει αυτό το οικογενειακό εισόδημα.

Επικύνδυνοι άνθρωποι...υπάρχει η δεξιότητα, όπου με τις λιγότερες κινήσεις να είναι σε θέση να προκαλούν την μεγαλύτερη καταστροφή.

Να σου πω ότι αυτά μου είπε ο εγκυρότατος Μετζης του Νεοκτη από το σκοιλ εληκικού.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε.

Πόσο εύκολα και ξεκάθαρα παίρνεις 400Ε. Ολες οι άλλες κοινωνικές ομάδες αν είχαν έναν, ΕΝΑΝ ΚΟΦΤΗ ( πόσα πήρες πέρυσι - πόσα πήρες από επιδοτήσεις φέτος - πόπσα γλυτωσες απο 40% ενοικια Α κατοικίας) θα είχαν κοπεί το 70%. Είναι αλητεία να σκέφτονται κόφτες κλπ μόνο στους επιστήμονες. Οσους γνώριζα υπάλληλους  καταστημάτων κανένας δεν θέλει να επιστρέψουν στην εργασια

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, katrmp said:

Γιώργαρε στο taxheaven διαβάζω το παρακάτω που έλεγα ότι είχα καταλάβει και εγώ

<<Από ό,τι είδα, τα έσοδα στο my business support, πρέπει να τα δηλώσουν μόνο αυτοί που απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ. Για τους υπόλοιπους τα διαβάζει από τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ.>>

Το θέμα είναι ότι πρέπει να τα δηλώσεις ανα μήνα , πράγμα που δεν μπορεί να βγει απο τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ που είναι τρίμηνες. Όσοι είχαν κάνει για επιστρεπτέα 5 είχαν βάλει τα νούμερα πριν να γίνει η δήλωση για το τέταρτο τρίμηνο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.