Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Wifi Ελεγκτής κατανάλωσης σε κλιματιστικό


THEO KAL

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ηθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζετε σχετικά με έναν wifi διακόπτη με ενσωματωμένο ελεγκτή κατανάλωσης που τοποθέτησα προ 10ημέρου στη ρευματοδοσία ενός 24αριου κλιματιστικού inverter. 

Ξαναδιαβάζοντας τις προδιαγραφές και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ελεγκτή αφού τον τοποθέτησα είδα οτι ανέγραφε 

MAX LOAD 10A/2500 W και την ιδια στιγμή ανέτρεξα στα τεχνικα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού και ανέγραφε INPUT WATTS Cooling 2,21kW Heating 2,24kW  - Running Current cooling 9,7A και heating 9,8A.  Στον ελεγκτή μου έχει μετρήσει μέχρι 700-800watt κατανάλωση η οποία πέφτει με τη λειτουργία του κλιματιστικού λογω inverter προφανώς και μετά ξανανεβαίνει, ξαναπέφτει κλπ.  

Υπάρχει πρόβλημα και αν ναι τι μπορεί να συμβεί ? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράσατε "γουρούνι στο σακί" και σας έπεσε το λαχείο (βγήκε οριακά ΟΚ).

Οσον αφορά τις μετρήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εν τούτοις δεν σας συνιστώ να ανοιγοκλείνετε το κλιματιστικό από αυτό το διακόπτη, καθώς οι προδιαγραφές του (10Α) αναφέρονται σε ωμικά φορτία (αντιστάσεις) και όχι σε κινητήρες.

Επίσης (και πολύ σημαντικότερο) ένα κλιματιστικό επιβάλλεται να ανοιγοκλείνει από το δικό του διακόπτη και όχι διακόπτωντας την ηλεκτρική παροχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

βγήκε οριακά ΟΚ.  Οσον αφορά τις μετρήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

...δεν σας συνιστώ να ανοιγοκλείνετε το κλιματιστικό από αυτό το διακόπτη, καθώς οι προδιαγραφές του (10Α) αναφέρονται σε ωμικά φορτία (αντιστάσεις) και όχι σε κινητήρες.  Επίσης (και πολύ σημαντικότερο) ένα κλιματιστικό επιβάλλεται να ανοιγοκλείνει από το δικό του διακόπτη και όχι διακόπτωντας την ηλεκτρική παροχή.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Το "oριακά ΟΚ" φαίνεται απο το 2500 με 2200 ? Αν δεν ήταν, τι θα συνέβαινε ? Απο περιέργεια ρωτάω και για να μαθαίνω ! 

Οσον αφορά τον διακόπτη που είπατε δεν το κλείνω από το διακόπτη αυτόν αλλά μονο από το τηλεχειριστήριο του κλιματιστικού καθώς και απο άλλο ένα άλλο wifi τηλεχειριστήριο υπερύθρων.  

Μια επίσης απορία μου είναι αν ένα 2ο 12αρι ινβέρτερ κλιματιστικο που παίρνει ρεύμα σε σειρά απο την ιδια παροχή 25Α στον πίνακα (το εχω σημειώσει στη φώτο ΠΡΙΝ) επηρρεάζει σε κατι.  Ο διακόπτης ελεγκτή που έβαλα στο 24αρι ειναι η λευκή κλεμα και τον έχω σημειώσει στο ΜΕΤΑ 

 

ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ.JPG

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ.JPG

Μετά από τις φωτό που βλέπω αρνούμαι να πω οτιδήποτε άλλο εκτός από :

ΚΑΛΕΣΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ!

Θα πάρουν φωτιά τα καλώδια ....και η 25άρα ...θα γελάει παγερά!

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

 

Μετά από τις φωτό που βλέπω αρνούμαι να πω οτιδήποτε άλλο εκτός από :

ΚΑΛΕΣΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ!

Θα πάρουν φωτιά τα καλώδια ....και η 25άρα ...θα γελάει παγερά!

Κύριε μου ο εγκαταστάτης ψυκτικός τις έφτιαξε. 

Αν το πρόβλημα είναι ο ελεγκτής κατανάλωσης ΟΚ μπήκε μετά 

αλλά καλό θα ήταν να μου εξηγήσετε ΠΟΥ βλεπετε πρόβλημα στα υπόλοιπα

για να ξέρω και εγώ που θα ζητήσω ευθύνες

και στη βάση ποιάς κακοτεχνίας.  

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο της φωτό είναι πολύ μικρής διατομής (αν δεν με γελάει το μάτι μου 1,5 τ.χ)

Η μεγαλύτερη ασφάλεια που επιτρέπεται (και έχει νόημα) να το ασφαλίσει είναι 10Α!

Μεγαλύτερη ασφάλεια είναι σαν να μην υπάρχει (και βέβαια απαγορεύεται)!

Υ.Γ. Στον ψυκτικό μπορείτε να δόσετε το βραβείο που αναφέρει ο συνάδελφος πιό πάνω.

ΚΑΛΕΣΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ!

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, antloukidis said:

Το καλώδιο της φωτό είναι πολύ μικρής διατομής (αν δεν με γελάει το μάτι μου 1,5 τ.χ)

Η μεγαλύτερη ασφάλεια που επιτρέπεται (και έχει νόημα) να το ασφαλίσει είναι 10Α!

Μεγαλύτερη ασφάλεια είναι σαν να μην υπάρχει (και βέβαια απαγορεύεται)!

Ωραία, τώρα μπορούμε να βρούμε τι και ποιός φταίει.  Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. 

1ον Δεν ξέρω τι τύπος είναι αλλά το καλώδιο είναι αρκετά χοντρό, κατάτι χοντρύτερο απο αυτά που δίνουν οι κατασκευαστές για απευθείας σύνδεση σε πρίζα - αλλάχτηκε και μπήκε άλλο κατευθείαν στη γραμμή απο τον ψυκτικό που έκανε την εγκατάσταση.

2ον Για την ασφάλεια που λέτε εγώ κάποια στιγμή ζήτησα και έφερα ηλεκτρολόγο για να μπει απο τον πίνακα χωριστή γραμμή - μήνες ΠΡΙΝ αγοράσω τα κλιματιστικά -  για να μην συνδέονται τα κλιματιστικά με τις υπόλοιπες άλλες του σπιτιού που ήδη είχαν υπολογιστεί προ 30ετίας.  Μπήκε αυτή η γραμμή με τη δική της ασφάλεια στον πινακα αλλά δεν ειμαι ειδικός για να κρίνω το αποτέλεσμα.  Και επιπλέον ... πήγα να ξαναδώ νομίζω οτι γράφει 32 και όχι 25 (έχει φθαρεί το χαρτάκι) !  Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αλλά σε αυτήν τη γραμμή συνδέονται 3 κλιματιστικά, το 12 αρι και το 24αρι που σας ανέφερα καθώς και άλλο ένα 12αρι, όλα ινβέρτερ.  

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! 32Α ????    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!

Επειδή από αυτά που γράφετε, η υπόθεση πάει από το κακό στο χειρότερο....

ΚΑΛΕΣΤΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΑΜΕΣΑ!  

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε το θέμα πολύ χοντρικά και με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς

Έχετε 3 κλιματιστικά στην ίδια γραμμή όπως λέτε, ονομαστικής ψυκτικής ισχύος 2x12k BTU/h και 24k BTU/h. 

Αν υποθέσουμε ότι το η κατανάλωση του 12αριού είναι η μισή του μεγάλου τότε έχουμε 4480 Watt από την ίδια γραμμή (2,24kW +(2x1,12 kW)).

Αυτή η ισχύς, στα 230 Volt και υποθέτωντας 0,8 σαν συντελεστή ισχύος (ίσως να είμαι πολύ γεναιόδωρος), δίνει 24.35 Ampere.

Λάβετε υπόψη ότι:

  • H τάση μπορεί να είναι λιγότερη από 230Volt στο δίκτυο, ίσως και 210 Volt, οπότε τα Ampere θα αυξηθούν στα 27
  • Ο συντελεστής ισχύος μπορεί να είναι και 0,6 οπότε τα Ampere θα αυξηθούν στα 32.5
  • Όλα τα παραπάνω θα μας δώσουν 35.6 Ampere

Όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω τα καλώδια είναι πολύ μικρά σε διατομή και από τύχη (δεν έτυχε και τα 3 κλιματιστικά να δουλέψουν ταυτόχρονα στη μέγιστη ονομαστική τους ισχύ) δεν έχετε πάρει φωτιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.