Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Wifi Ελεγκτής κατανάλωσης σε κλιματιστικό


THEO KAL

Recommended Posts

41 λεπτά πριν, rootbreaker said:

Ας το πάρουμε το θέμα πολύ χοντρικά και με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς

Έχετε 3 κλιματιστικά στην ίδια γραμμή όπως λέτε, ονομαστικής ψυκτικής ισχύος 2x12k BTU/h και 24k BTU/h. 

Αν υποθέσουμε ότι το η κατανάλωση του 12αριού είναι η μισή του μεγάλου τότε έχουμε 4480 Watt από την ίδια γραμμή (2,24kW +(2x1,12 kW)).

Αυτή η ισχύς, στα 230 Volt και υποθέτωντας 0,8 σαν συντελεστή ισχύος (ίσως να είμαι πολύ γεναιόδωρος), δίνει 24.35 Ampere.

Λάβετε υπόψη ότι:

  • H τάση μπορεί να είναι λιγότερη από 230Volt στο δίκτυο, ίσως και 210 Volt, οπότε τα Ampere θα αυξηθούν στα 27
  • Ο συντελεστής ισχύος μπορεί να είναι και 0,6 οπότε τα Ampere θα αυξηθούν στα 32.5
  • Όλα τα παραπάνω θα μας δώσουν 35.6 Ampere

Όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω τα καλώδια είναι πολύ μικρά σε διατομή και από τύχη (δεν έτυχε και τα 3 κλιματιστικά να δουλέψουν ταυτόχρονα στη μέγιστη ονομαστική τους ισχύ) δεν έχετε πάρει φωτιά.

 

Πήγα να δω τη διατομή των καλωδίων που είπατε  αλλά δεν μπόρεσα να δω αναγραφή προδιαγραφών, εκτός του 12αριου κλιματιστικού (3η φώτο) που ειναι και το πιο πρόσφατο και το καλώδιο του είναι και το πιο λεπτό. 

Το πιο χοντρό καλώδιο ειναι αυτό απο τον πίνακα στο 24αρι (1η φώτο) και ελαφρώς λεπτότερο αυτό που πάει στην εσωτερική μονάδα του (2η φώτο). 

ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κύριε, τι μετράτε διατομή καλωδίου?????

Επειδή στη φώτο δεν φαίνεται καλά, μάλλον ειναι 3G 1,5 (αντε να είναι 2,5), οποτε υπάρχει πρόβλημα μεγάλο.

Αφήστε το φορουμ, και καλέστε έμπειρο ηλεκτρολόγο (οπως σας είπαν και οι συνάδελφοιθ) να σας κάνει σωστή δουλειά και νέες συνδεσμολογίες.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κύριοι,

Για τα μεγάλα κλιματιστικά κατασκευαστές λενε ασφάλεια 32Α για τα μικρά λένε 20Α και έχω μιά 32Α για τα 3 κλιματιστικά. 

Για καλώδια λένε 1mm στο 12αρι και εμένα το μικρότερο των τριών καλωδίων μου ειναι 2,5mm.

Screen Shot 11-03-20 at 05.57 PM.JPG

Screen Shot 11-03-20 at 05.51 PM 001.JPG

Link to comment
Share on other sites

κυριε εσεις ξερετε καλύτερα, μην ασχολειστε με τους άσχετους εδώ μέσα....

Κάντε αυτό που νομίζεται και σας ευχαριστεί.

 

ΥΓ (επειδή διαβάζουν και άλλοι) . Οι συνάδελφοι σας λένε να φέρετε τώρα ηλεκτρολόγο, εγώ λέω δε βαριέσε. Αν δεν έρθει τώρα θα έρθει αργότερα να κάνει εκτεταμένες επισκευές. Βέβαια μπορεί να χρειασθεί και μπογιατζής, σοφατζής, πυροσβέστης κλπ...

Edited by maneni
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ο πίνακας αναφέρεται την γραμμή του ρευματολήπτη του κλιματιστικού και όχι του ρευματοδότη της εγκατάστασης που έτσι και αλλιώς δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1.5mm2

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, nvel said:

ο πίνακας αναφέρεται την γραμμή του ρευματολήπτη του κλιματιστικού και όχι του ρευματοδότη της εγκατάστασης που έτσι και αλλιώς δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1.5mm2

Ολα τα καλώδια είναι πολυ χοντρύτερα απο το 2,5mm (που ειναι το λεπτο καλώδιο στις φώτο) και αρκετά δύσκαμπτα με μονόκλωνο χαλκό και φεύγουν απο τον πίνακα προς τα κλιματιστικά.  Δυστυχώς δεν μπορώ να δω κάποια σφραγίδα για να σας πω ακριβώς. Στο καλώδιο 2,5mm που τροφοδοτεί το μικρό κλιματιστικό, βλέπω την σφραγίδα του. 

 

 

 

 

Το θέμα κλειδώνει αφού έχει εξαντληθεί και με σύσταση να απευθυνθείς σε επαγγελματία του κλάδου.

Το ρεύμα σκοτώνει. Δεν κάνουμε πειράματα. Δεν μαθαίνουμε παίζοντας μαζί του.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.