Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικίνδυνο κτήριο, διαδικασίες


mderv

Recommended Posts

16 ώρες πριν, Hangman said:

Δεν έχεις άδικο συνάδελφε.

Ο Δήμος δεν είχε ασχοληθεί λογικά. Εσένα, όμως, ως τι να σε ενημερώσει; Αφού δεν είσαι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε ο μηχανικός του.

Ως κα΄ποιος που  έκανε μια πρωτοκολλήμένη αίτηση. Υπαρχει σχετικός νόμος νομίζω που το επιβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνώση δεν αμφισβήτησα ότι την έχεις, απλά αν έχεις το τυπικό δικαίωμα να τη χρησιμοποιείς. Εφόσον βέβαια έχεις δομοστατικό γραφείο, τότε και τυπικά είσαι αρμόδιος. Απλά όπως το είπες ήταν σα να ασκείς αλλιώς το επάγγελμα, πχ ως δημόσιος υπάλληλος ή διοικητικό στέλεχος εταιρείας γι' αυτό ρώτησα και τυπικά τι ισχύει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το έκανες ακόμα και αν δεν ήσουν ο πλέον τυπικά αρμόδιος. Σε ένα βαθμό το θέμα είναι και "πολιτικό". Είσαι ειδικός στον τομέα της δομοστατικής -> είδες ένα κτήριο με πρόβλημα και το ανέφερες -> άρα έκανες το σωστό γιατί ενημέρωσες την κοινωνία.

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, 

στο χωριό μου, οικισμός προ του 23 οριοθετημένος με το ΦΕΚ 181Δ/1985, έχουμε το καμπαναριό της εκκλησία που είναι σε κακή κατάσταση οριακά ετοιμόρροπο. Η εκκλησία βρίσκεται σε εντός του οικισμού σε επαφή με το όριο δρόμου του α'επαρχιακού δικτύου το ίδιο και το καμπαναριό. Άποψη μου είναι πως επειδή το ετοιμόρροπο βρίσκεται σε απόσταση που έχει από τον άξονα του δρόμου απόσταση 3,5μ. < 10μ. δεν επιτρέπεται η επισκευή και ενίσχυση του παρά μόνο η συντήρηση του που δεν είναι αρκετή. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Επίσης, το καμπαναριό έχει κατασκευαστεί το 1975 δεν γνωρίζω με τη άδεια ή διαδικασία. 

Συνεπώς, νομίζω πως μόνη νόμιμη λύση είναι η κατεδάφιση του. Βγάζω έγκριση εκτέλεσης εργασιών για κατεδάφιση παίρνοντας πρώτα βεβαίωση ετοιμόρροπου από την πολεοδομία και ακολουθώντας τις οδηγίες που θα μου δώσει ή μπορώ κατευθείαν να βγάλω την έγκριση εκτέλεσης εργασιών με την διαδικασία που προβλέπει ο ν.4495/2017 καλώντας μόνο τον ελεγκτή δόμησης στο τέλος της κατεδάφισης; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλησπέρα. Ενημερωτικά, και αγια να διαφωτίσω τους συναδέλφους που προσπάθησαν να με βοηθήσουν μέσω το φόρουμ έχω να σας πω τα εξής. 1 χρόνο και βαλε μετα απο την αιτηση μου στην αρμοδια ΥΔΟΜ (υποστελέχωση και πολλές αιτήσεις η αιτία της καθυστερησης αραγε?), αυτη εκανε μια αναλυτικότατη έκθεση που επιβεβαιώνει το επικίνδυνο διαφορων τμηματων του κτιρίου και διαταζει τον Δήμο να κανει ενέργειες, μεταξυ των οποίων αν αποκλείσει την πρόσβαση κατω από αυτό. Φυσικα ο δήμος δεν είχε κανει τίποτε (αποκλεισμός με κορδελα εννοώ) παρότι περασε πανω από μηνας απο την ενημέρωση του απο την υδομ.  Ελλάδα 2022.........

 

παρατήρηση

βάζε τονισμό στο κείμενο σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του φόρουμ

Didonis

Edited by mderv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.