Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικίνδυνο κτήριο, διαδικασίες


mderv

Recommended Posts

Kαλησπέρα. Μια ερώτηση παρακαλω επι διαδικασιών επειδη δεν ασχολούμαι με δημους-πολεοδομίες κτλ.

Υπάρχει ένα  εγκατελλειμένο κτίριο σε δήμο της  του περιοχής της Αθήνας (οχι στον δημο Αθηναιων) απο το οποίο πέφτουν σοβάδες και έχει και ενα ετοιμορρόπο στεγαστρο που προεξέχει πάνω απο το πεζοδρόμιο. 

Ο δήμος δεν έχει δική του πολεοδομία (η υπηρεσια δομησης αν έτσι την λενε τωρα). Έκανα ένα πρωτοκολλημένο εγγραφο στον δήμο  ως μηχανικός ζητώντας αποκλεισμό του πεζοδρομίου και να κάνει τις απαράιτητες διαδικασίες για τα επικίνδυνα κτίρια. Ο δήμος δεν έκανε τίποτα απολύτως, ουτε καν απάντησε. Επιπλεόν  μου είπαν κάποιοι σχετικοί με λειτουργία δήμων, ότι δεν ειναι αρμόδιος ο δήμος αλλα η πολεοδομία (εφοσον ο δήμος δεν έχει πολεοδομία) και ότι αφου ως μηχανικός  έκανα έγγραφη δήλωση οτι είδα τετοιο ζήτημα, έχω καποια ευθύνη αν δεν το προωθήσω ο ίδιος στην σωστή αρχή. Στην περιπτωση που συμβεί κάτι.

Τραβηγμενο μου φάνηκε.

Εχετε κάποια άποψη για το σε ποιον έπρεπε να παω να κάνω την δηλωση αυτή και για το δευτερο που μου είπαν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, κάνε αίτηση στην αρμόδια Υδομ για αυτοψία λόγω επικινδύνου. Το πιο πιθανό είναι να σου επιβάλουν μέτρα ασφαλείας, κατεδάφιση των ετοιμόρροπων τμημάτων ή και μερική ή ολική επισκεύ του κτίσματος. Εν συνεχεία προκειμένου να προβείς στις συγκεκριμένες εργασίες, θα εκδόσεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών σύμφωνα με το αθρ. 29 του ν.4495/17.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mderv said:

.... ότι αφου ως μηχανικός  έκανα έγγραφη δήλωση οτι είδα τετοιο ζήτημα, έχω καποια ευθύνη αν δεν το προωθήσω ο ίδιος στην σωστή αρχή. Στην περιπτωση που συμβεί κάτι....

ισχύει.

(φυσικά ισχύει ότι και αυτοί ως Δημόσια αρχή έχουν ευθύνη αρκεί να το έχουν παραλάβει γραπτά)

 

Βρες σε ποια Αρμόδια ΥΔΟΜ υπάγεται το ακίνητο, κατέθεσε την αίτηση - γνωμάτευση σου και κράτα τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα λάβεις.

Στο αίτημα σου γράψε να σε ενημέρωσουν γραπτά (πχ με εμαίλ) για τις όποιες ενέργειες τους.

Όταν ξεκινήσει η πρώτη γραπτή ενέργεια της ΥΔΟΜ (καλή ή κακή) εσύ δεν έχεις πια άλλη ευθύνη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Να διευκρινίσω ότι δεν σχετίζομαι ως μηχανικός, επαγγελματικά με το εγκατελλειμένο κτιρίο.

Με απασχολούσε γιατι κι εγω και πολλοι συνανθρωποί μου περνουν αναγκαστικά απο εκει συχνά. Η αλήθεια ειναι οτι οι απαραδεκτοι του Δήμου ούτε καν μου απάντησαν παρότι το έλαβαν και γραπτα με αριθμο πρωτοκολλου και ηλεκτρονικά. Δεν μπήκαν καν στον κόπο να αποκλείσουν το πεζοδρόμιο με μια ταινία όπως τους ΄ζητησα μεχρι να γίνουν οι  διαδικασίες.

Αν ειχαν απαντησει τότε θα είχα στείλει το έγγραφο και στην ΥΔΟΜ την ίδια ώρα. Θα το κάνω  και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis73 said:

Γειά σου, κάνε αίτηση στην αρμόδια Υδομ για αυτοψία λόγω επικινδύνου. Το πιο πιθανό είναι να σου επιβάλουν μέτρα ασφαλείας, κατεδάφιση των ετοιμόρροπων τμημάτων ή και μερική ή ολική επισκεύ του κτίσματος. Εν συνεχεία προκειμένου να προβείς στις συγκεκριμένες εργασίες, θα εκδόσεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών σύμφωνα με το αθρ. 29 του ν.4495/17.

Πήρα την εντύπωση ότι δεν έχει σχέση με την ιδιοκτησία/ιδιοκτήτη, αλλά κάνει την κίνηση για βοήθεια στον τόπο, αλλά ίσως και να μην είναι έτσι αν μας το ξεκαθαρίσει (edit: nvm απάντησε ήδη).

Edited by gktpgeue
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mderv

Στα όσα ανέφεραν οι συνάδελφοι έχω να προσθέσω, και παράλληλα να σου εφιστήσω την προσοχή, ότι τα μέτρα ασφαλείας θα πρέπει να ληφθούν από τον ιδιοκτήτη και τον μηχανικό του και όχι από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Hangman said:

@mderv

Στα όσα ανέφεραν οι συνάδελφοι έχω να προσθέσω, και παράλληλα να σου εφιστήσω την προσοχή, ότι τα μέτρα ασφαλείας θα πρέπει να ληφθούν από τον ιδιοκτήτη και τον μηχανικό του και όχι από την πολεοδομία.

Ευτυχως δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο. Ουτε ιδιοκτήτης, ουτε μηχανικος του ιδιοκτήτη. Γειτονας ειμαι.  Το κακο ειναι ότι πας να κανεις ενα καλο για να μην χτυπήσει κανείς (παιδακια που πανε σχολειο περνουν καθε πρωι απο κατω) και στο τελος  οπως ανεφερε ο Didonis παραπανω μπορει να βρεθεις μπλεγμένος επειδή δεν το πρωτοκολλησες στην σωστη υπηρεσία. Υπαρχει βεβαια μια περιπτωση ο Δημος να έκανε τις παραιτητες ενεργειες χωρις να με ενημερώσει και απλα να μην ελήφθησαν μετρα προστασίας λογω αδιαφορίας ή μη ευρεσης ιδιοκτήτη????. Λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο συνάδελφε.

Ο Δήμος δεν είχε ασχοληθεί λογικά. Εσένα, όμως, ως τι να σε ενημερώσει; Αφού δεν είσαι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε ο μηχανικός του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στέκομαι στην πληροφορία ότι από τη μία δεν ασχολείσαι με δήμους και πολεοδομίες, άρα γενικά όχι με οικοδομές. Τότε τι εννοείς ότι έστειλες έγγραφο ως μηχανικός και επίσης τι εννοούν αυτοί ότι πρέπει να δώσεις γνωμάτευση ως μηχανικός; Μπορεί να υπογράφει τέτοια έντυπα ένας που δεν διαθέτει κωδικό δραστηριότητας και σφραγίδα σχετική με οικοδομικά έργα και να θεωρούνται έγκυρα; Έτσι για το νομικό της υπόθεσης.

Δηλαδή δικαιούσαι-υποχρεώνεσαι σαν μέλος ΤΕΕ ή ακόμα και σαν σκέτος απόφοιτος του πολυτεχνείου να ασχολείσαι ή και να φέρεις ευθύνη για οτιδήποτε σχετικό με την επιστήμη σου που υπέπεσε στην αντίληψή σου;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgios_m said:

Εγώ στέκομαι στην πληροφορία ότι από τη μία δεν ασχολείσαι με δήμους και πολεοδομίες, άρα γενικά όχι με οικοδομές. Τότε τι εννοείς ότι έστειλες έγγραφο ως μηχανικός και επίσης τι εννοούν αυτοί ότι πρέπει να δώσεις γνωμάτευση ως μηχανικός; Μπορεί να υπογράφει τέτοια έντυπα ένας που δεν διαθέτει κωδικό δραστηριότητας και σφραγίδα σχετική με οικοδομικά έργα και να θεωρούνται έγκυρα; Έτσι για το νομικό της υπόθεσης.

Δηλαδή δικαιούσαι-υποχρεώνεσαι σαν μέλος ΤΕΕ ή ακόμα και σαν σκέτος απόφοιτος του πολυτεχνείου να ασχολείσαι ή και να φέρεις ευθύνη για οτιδήποτε σχετικό με την επιστήμη σου που υπέπεσε στην αντίληψή σου;

Ειμαι δομοστατικος με 20 εμπειρία σε μεγάλα και μικρά εργα  στην Ελλάδα και το εξωτερικό (κτιριακά και τεχνικά), εχω κανονικά σφραγίδα και ανοιχτά βιβλία. Απλά  η φύση των εργων που αναλαμβάνουμε μαζι με τους συνεργάτες στην εταιρεία στην οποία εργάζομαι είναι τέτοια που  τυχαινει , σχεδόν, να μην περνώ ούτε απ έξω απο την πολεοδομία. Αντε να εχω παει 2 φορές να λυσω απορίες κ ενστασεις του Στατικου της πολεοδομίας (οταν υπήρχε αυτη η διαδικασία ακόμη).  Οπότε οι γραφεικορατικές διαδικασίες μου είναι άγνωστες. Κανονικότατα ξέρω  προφανώς να  γνωματέυσω την επικινδυνότητα ενός κτιρίου. Αντιλαμβάνομαι αυτο που θες να πεις γιατι το συναντώ συχνά. Καλός μηχανικός είσια αν ξέρεις να κρινεις την ποιότητα του σοβά η την ευθύτητα των πλακιδίων και αν ξέρεις ΓΟΚ/ΝΟΚ και τις διαδικασίες των αυθαιρέτων και του κτηματολογιου κτλ.Τα άλλα (στατικές μελέτες) δεν γεμίζουν το μάτι, ουτε συναδέλφων τελικά. Ολα αυτά  τα  θα θεματα ΓΟΚ/ΝΟΚ, κτηματολογιο, ρύθμιση αυθαιρέτων δικων μου υποθέσεων, ναι τα διευθετώ με συναδέλφους που ασοχλούνται με (ή και με) αυτά και τα οποία δεν υποτιμώ καθόλου ώς γνώση και ως επαγγελματική κατέυθυνση

Edited by mderv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.