Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

κορονοιός/sms/μετακινήσεις.


dimitris GM

Recommended Posts

δημοσιευθηκε μια κατασταση επιτρεπομενων μετακινήσεων, με SMS. μονον

κατ' αρχας, εχει αλλαγες σε σχεση με την παλαιοτερη του Μαρτιου [?] εστω και αν καποια σαιτς επιμενουν να δειχνουν την παληά. [εβαλε τα σουπερ μαρκετ που δεν ειχε ...απαγορευσε τις μετακινησεις μετα τις 9 ακομα και μετα  σκυλου...]

το θεμα ειναι οτι

δεν εβαλαν τη δυνατοτητα σημειωματος για οσους δεν ξερουν  ή δεν θελουν να χρησιμοποιησουν τα SMS.

[ενας εχει αυριο το εξης δρομολογιο.

μεταφορα εγγονών στο σχολειο, προγραμματισμενη επισκεψη σε γιατρο ...μετα στο φαρμακειο...μετα  ψωνια μετα να παρει τα εγγονια]

Πρεπει να στείλει 5 SMS, το λιγωτερο. [ευτυχως τα τσιγαρα ειναι απεναντι απο το φαρμακείο...😁]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και η τυπωμένη ή χειρόγραφη βεβαίωση κίνησης. Απλώς προβάλλεται η επιλογή του sms, χωρίς να γνωρίζω το λόγο.

Edited by Hangman
Link to comment
Share on other sites

για τους ιδιωτες δεν υπαρχει καμμια προβλεψη

Μονον για ελευθερους επαγγελματιες και εργαζομενους.

https://www.ieidiseis.gr/ellada/item/65589-apagorefsi-kykloforias-to-entypo-metakinisis-pos-symplironetai

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Ισχύει και για μη επαγγελματίες.

Παράθεση

Όπως τονίζεται από τον σχετικό οδηγό της Πολιτικής Προστασίας «σε κάθε μετακίνηση πρέπει οι πολίτες να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο καθώς και συμπληρωμένο έντυπο βεβαίωσης κίνησης (εκτυπωμένο ή χειρόγραφο) ή το SMS επιβεβαίωσης, για να το επιδείξουν σε περίπτωση ελέγχου».

Edited by Hangman
Link to comment
Share on other sites

α] αργα το πρωί διευκρινισθηκε οτι  ισχυει το "σημειωμα  εξοδου"

β]Στη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες, δεν επιτρέπεται το take away, το drive through και η παραλαβή πακέτων. Επιτρέπεται μόνο το delivery.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν εγώ είμαι έξω από το κατάστημα και δεν μπω μέσα να παρω τον καφέ μου και άρα να συν-διαπραχθεί το έγκλημα του take-away, και πάρω τηλέφωνο να μου φέρει τον καφέ στην πόρτα του καταστήματος/cafe τότε δεν συνδιαπράτεται έγκλημα αφού λαμβάνει χώρα το φαινόμενο του delivery. Θεωρώ ορθά το καταλαβαίνω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

χμ...

δεν μπορεις καρντια μου...😆

 

Δεν εχεις "κωδικο" για μεταβαση στη μπουγατσα προς παραλαβη..."πακετου..."

Μονο σπιτι μπορεις, να περιμενεις τον ντελιβερα...

[συναναμεταξυ μας, με τον τροπο αυτο,  δεν σου επιτρεπει τις ασκοπες βολτες...αρα ούτε την κυκλοφορια...]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dimitris GM said:

Μονο σπιτι μπορεις, να περιμενεις τον ντελιβερα...

στην βόλτα του ζωντανού ... δεν παίζει δηλαδή να μου φέρει delivery τη μπουγάτσα ... εκεί που το ζωντανό ανακουφίζεται .... ή έχει μουλαρώσει και δεν λέει να περπατήσει άλλο ... 

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

στην βόλτα του ζωντανού ... δεν παίζει ...

 

δεν παίζει σλέει.....

από έδρα σε Οίκο λέει το φιρμάνι....

 

Δεν προσδιορίζει όμως ορισμό Οίκου. Οπότε

Κουβάλα ενα μεγάλο Πιθάρι και δηλώνεις σαν το Διογένη κάτοικος Πιθάρι ....

Εναλλακτικά δηλώνεις άστεγος και κοιμάσαι στο παγκάκι όπου το παραλαμβάνεις .....

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.