Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κορονοιός/sms/μετακινήσεις.


dimitris GM

Recommended Posts

 αμα βγαλετε ακρη γενικα τι συμπληρωνουμε πειτε παιδια. Νομίζω εξαφανισθηκαν απο gov κλπ οι εντυπες τύπου Α και εμειναν μόνο μέσω εργανη?

Αυτο με τίς 2 περιφερειακές ενόητητες?

Link to comment
Share on other sites

Από την ΕΡΓΑΝΗ φρεσκότατο ... σαν φούρνος ακούγεται !!!

Οδηγίες Συμπλήρωσης Υπεύθυνης Δήλωσης Βεβαίωσης Άδειας Κυκλοφορίας

και για περίπτωση που η ΕΡΓΑΝΗ δεν λειτουργεί το ανεβάζω και ως συνημμένο.

Αυτό που με συνεπήρε είναι κυριολεκτικά η ονομασία που έχουν δώσει  MoveCertificate ... ola ta lefta!!!! αλλά και το v1 !!!

Το τυπώνω ... το κάνω κορνίζα ... πλέον έχω και "MoveCertificate" !!!

 

MoveCerificate_Odhgies_v1.pdf

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που κάποιος θα εχει αντιμετωπίσει στην πρωτη καραντινα... Συνεργαζομαι με χωρο εργασιας δίχως σταθερή ωρα προσέλευσης και αποχώρησης. Θα μου χορηγηθεί βεβαίωση για μετακίνηση στην οποια αναγράφεται ωρα προσελευσης και αποχώρησης. Τι δηλωνεται εκεί?

Α) Οι ακραίες ωρες προσέλευσης και αναχώρησης (νωρίτερο-αργότερο)

Β) χρειαζονται ακριβής ώρες?

Ρωταω δλδ τι γίνεται σε περίπτωση που δηλωθεί προσευλεση 9 και γινει ελεγχος 11 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς πώς είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά π.χ. συνεργάζεσαι τώρα με ένα τεχνικό γραφείο χωρίς να είσαι μισθωτός εκεί? ή κατάλαβα λάθος? το πιο λογικό μου φαίνεται να μπουν οι ακρότατες ώρες..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, laxanos said:

Ερώτηση που κάποιος θα εχει αντιμετωπίσει στην πρωτη καραντινα... Συνεργαζομαι με χωρο εργασιας δίχως σταθερή ωρα προσέλευσης και αποχώρησης. Θα μου χορηγηθεί βεβαίωση για μετακίνηση στην οποια αναγράφεται ωρα προσελευσης και αποχώρησης. Τι δηλωνεται εκεί?

Α) Οι ακραίες ωρες προσέλευσης και αναχώρησης (νωρίτερο-αργότερο)

Β) χρειαζονται ακριβής ώρες?

Ρωταω δλδ τι γίνεται σε περίπτωση που δηλωθεί προσευλεση 9 και γινει ελεγχος 11 ?

Έντυπο Α ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός συμπληρώνεις. Αυτό καλύπτει κάθε  δραστηριότητα. Δεν μπορείς να γράφεις αναλυτικά που πας και τι κάνεις ανά ώρα. Γράψε όπως ήδη αναφέρθηκε ένα εύρος ωρών από 9 το πρωί μέχρι 9 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν από ότι είδα στην Εργάνη μόνο με στοιχεία Taxinet  δεν μπαίνω Μου ζητά κάτι ακόμα με παράθυρο και με πετά έξω Μου γράφει ότι έχω ΑΜΕ αλλά δεν έχω ... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα περσινά δεδομενα,

αν υπάρχει εργοδότης που μπορεί να δώσει μια βεβαίωση, είναι πιο ισχυρή από το έντυπο του ελ. επ. Του ελ. επ μπορεί να του ζητήσουν να πει την ιστορία του, ενώ εσένα όχι.

Σαν ωράρια βάζεις τα ακραία πιθανά ωράρια προσέλευσης - αποχώρησης.

Δεν υπάρχει πρόβλημα να σε πετύχουν μια ενδιάμεση ώρα έξω, αρκεί να μην έχεις κάνει κοπάνα, σε περίπτωση που τηλεφωνήσουν στο αφεντικό για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Είτε [1] μέσω ΕΡΓΑΝΗΣ είτε Χειρόγραφη Βεβαίωση τύπου Α΄ υπογεγεγραμένη από τον ενδιαφερόμενο για:
Αυτοαπασχολούμενους/Ελ. Επαγγελματίες & Επιτηδευματίες

Είτε μέσω ΕΡΓΑΝΗΣ είτε Χειρόγραφη Βεβαίωση τύπου Α΄ υπογεγεγραμένη από τον εργοδότη για:
Μισθωτούς

-----------------------------------------

Οπότε αν κάποιος είναι ή/και Αυτοαπασχολούμενος ή/και Ελ. Επαγγελματίας ή/και  Επιτηδευματίε ή/και μισθωτός μπορεί θεωρητικά να έχει 4 έντυπα γαι να κυκλοφορεί ανάλογα την περίσταση με χρήση κάποιου(-ων) εντύπων [είναι θέμα πραγματικών γεγονότων ποιο(-α) έντυπο(-α) θα χρησιμοποιήσει.]

διότι όποιος νύχτα περπατεί, πέτρες και ... 300€ ποινή αλλά και 10 χρόνια φυλακή ..πατεί.

Δηλαδή αν κάποιος ε΄χει τις παρακάτω ιδιότητες, έιναι:

και πολιτικός μηχανικός (=αυτοαπασχολούμενος)

και έχει μια ατομική επιχείρηση κάβα ποτών (=ελ.επαγγελματίας)

και είναι εταίρος σε μια εταιρεία κατασκευής στρογγυλών, πλακές, φωσφοριζέ κορδονιών για παπούτσια (επιτηδευματίας)

και εργάζεται βραδυνές ώρες στην γραμματεία εταιρείας security (ως μισθωτός που δεν τον έχει θέσει ο εργοδότης του σε αναστολή εργασίας),

και δεν τον έχει χωρίσει ακόμη η γυναίκα του διότι τα έσοδα δεν πάνε χαμένα ... αλλά και τα ... έξω(ναααα)δα ... είναι ακόμη ανεβασμένα/λειτουργικά 

τότε θα μπορεί ενδεικτικά να έχει π.χ. 4 βεβαιώσεις (ή και περισσότερες) και ανάλογα τα πραγματικά γεγονότα θα κάνει χρήση της(-ων) βεβαίωσης(-ων).

Αν για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. αλλαγή ωραρίου, η περιοχής, κλπ) χρειαστεί άλλη βεβαίωση ανάλογα την περίπτωση εκδίδεται νέα.

[1] Εγινε ορθή επανάληψη της ανακοίνωσης του Υπ.εργασίας και δόθηκε η δυνατότητα και γαι την Βεβαίωση τύπου Α, διότι μάλλον θα μπούκωνε η ΕΡΓΑΝΗ αν έβγαιναν σε ένα βράδυ τόσα εκκατόμυρια βεβαιώσεις υποχρεωτικά από ΕΡΓΑΝΗ και μάλλοον ήταν και χρονικά δύσκολο ...

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα μπούκωνε , είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δεν τις είχαν προβλέψει , ιδιαίτερα εμας τους μηχανικούς που δεν πάμε μόνο γραφείο - σπίτι , αλλά και σε οικοδομές, όπως και τους ιδιοκτήτες εταιρειών κατασκευής , που με τα στοιχεία του ΑΜΟΕ , δεν άνοιγε καθόλου η εισαγωγή γιατί κόλλαγε το "περίπτωση" .

Ετσι γυρίζουμε στα παλιά με την τύπου Α , την οποία έχω κρατήσει από την Ανοιξη ...😎

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.