Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κορονοιός/sms/μετακινήσεις.


dimitris GM

Recommended Posts

Εγω που θελω να παω να ριξω μερικα σουτακια σε μια ΑΔΕΙΑ μπασκετα (κυριολεκτικα μονος μου) θα ειμαι παρανομος?

Λεω να το ρισκαρω...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι επιτρέπεται η άθληση σε εξωτερικούς χώρους και έως 3 άτομα συμπεριλαμβανομένου του προπονητή. Βέβαια και αυτό κατάφεραν και το μπέρδεψαν προσθέτοντας μετά:  "σε ατομικά και μόνο αθλήματα όπως αντισφαίριση (τένις), τοξοβολία, ιστιοπλοΐα, ποδηλασία και τα υπόλοιπα που έχουν ήδη ανακοινωθεί."

Γενικώς η απόσταση ανάμεσα στο πνεύμα και στο γράμμα του νόμου είναι αρκετά δυσδιάκριτη και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ο ελέγχων θα κάτσει να μπλέξει με τέτοιες ερμηνείες και νομολογίες...Τα ταμεία πρέπει να γεμίσουν ενόψει επιδομάτων-βοηθημάτων που πρέπει να δωθούν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

[1] Εγινε ορθή επανάληψη της ανακοίνωσης του Υπ.εργασίας

που είναι αυτό, αν μπορείς να βάλεις το λινκ σε παρακαλω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Οι πολλαπλές βεβαιώσεις είναι καλή ιδέα ακόμα και για το ίδιο καθεστώς απασχόλησης, πχ μια για το πρωινό και μία για το απογευματινό οκτάωρο, σε περίπτωση που το ωράριο της εταιρείας είναι ασαφές. Για να μην προκαλείς δηλαδή τα όργανα με ένα τεράστιο εύρος και σε πρήζουν για εξηγήσεις ή και πρόστιμα. Βγάζεις δύο και ανάλογα την ώρα ή το μέρος επιδεικνύεις την κατάλληλη.

Αυτό με τα αθλήματα είναι μάλλον το παραθυράκι για να μπορεί να βγαίνει ο κόσμος βόλτες απεριόριστα, όπως φυσικά και η έξοδος για σουπερμάρκετ. Ως ελ/επ λογικά και μεις μπορούμε να κυκλοφορούμε όσο θέλουμε. Πήγα πχ να ξαναμετρήσω εκείνο το τοπογραφικό που δουλεύω τώρα τελευταία.. ή να ελέγξω μια παλιά οικοδομή μου για υγρασίες.. δικαίωμά μου δεν είναι; Ή να πάρω παρατηρήσεις για μια έρευνα που θέλω να δημοσιεύσω σε περιοδικό..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Largy said:

που είναι αυτό, αν μπορείς να βάλεις το λινκ σε παρακαλω

Είναι στις Ανακοινώσεις στην σελίδα της ΕΡΓΑΝΗ, αλλά εκεί που έχουν βάλει το εικονίδιο των Ανακοινώσεων (πάνω δεξιά κάτι που μοιάζει με κάρτα sim !!! )

image.png.9440d0395865a21e1b54224ee2af7a77.png μάλλον είναι ως να να μην υπάρχει ...

Είναι η Ανακοίνωση της 6/11/2020 που αναγράφει "

"Ανακοίνωση για ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ για την διευκόλυνση των πολιτών"

Και αν δεν λειτουργεί υπάρχει και σε άλλες έγκυρες σελίδες π.χ εδώ

Και αν και αυτή δεν λειτουργεί το ανεβάζω και ως συνημμένο.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ – ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ – ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με την δήλωση εργανη είναι ότι σε καλύπτει για μετακίνηση σε δύο περιφερειακές ενότητες. Το αναφέρει και στο pdf που ανέβασε ο Γιώργος στο ακριβώς προηγούμενο μήνυμα.

" 3. Με τις Βεβαιώσεις Άδειας Κυκλοφορίας που εξάγονται από το ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ καλύπτονται και οι εκτός των ορίων περιφερειακής ενότητας μετακινήσεις για λόγους εργασίας."

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και περισότερες από δύο (όσες θες) στην ίδια βεβαίωση ... στις σημειώσεις (εννοείται όχι χειρόγραφα, αλλά πριν την εκδόσεις τις γράφεις στις σημειώσεις)

Το αναφέρει στις οδηγίες:

ScreenShoot_07-11-2020_00001.jpg.4a4a463e6708c45bfa5e3cde334b0862.jpg

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

άρα αν δεν σκοπεύει κάποιος να κινηθεί εκτός νομού, η βεβαίωση τύπου Α είναι αρκετή...

Βέβαια έχουν ένα θέμα και οι δύο βεβαιώσεις όσον αφορά τον χρόνο..

Εγώ πχ που φεύγω από το γραφείο πολλές φορές και 02:00, τι ώρες να βάλω... κατέληξα να βάλω

00:00    π.μ.     και       12:00 π.μ.
12:00    μ.μ.     και       12:00 μ.μ.


 

Link to comment
Share on other sites

και ειπε ο Βαγγελακος ο λαστιχάς, βλεποντας τα μιλιουνια να περνουν προς την λαική.....

-δλδ τωρα που εμειναν οι μισοι παγκοι,  δεν θα στριμωχνονται διπλασιοι μπροστα σε καθε παγκο???

[δικαιωθηκε  δυο ωρες αργοτερα...]

https://www.zougla.gr/greece/article/8esaloniki-ikones-sinostismou-gia-akomi-ena-savato-sti-laiki-tis-voulgari

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το φεκ είναι αυτό. Βλέπω ότι ούτε η παραμονή σε πάρκα επιτρέπεται (σελ 54593), το αναφέρω γιατί για άγνωστο λόγο είδα από το πρωί σε κάποια ειδησεογραφικά σαιτ να κυκλοφορεί ότι "αυτή η καραντίνα θα είναι πιο λαιτ, επιτρέπεται να πας σε πάρκο" και επίσης αυτό που ειπώθηκε και το πρωί για την άθληση (σελ 54592) :

"Επιτρέπεται η λειτουργία ανοικτών αθλητικών εγκαταστάσεων και μόνο από ομάδες έως 3 ατόμων,συμπεριλαμβανομένου του προπονητή, χωρίς την παρουσία θεατών προς τον σκοπό άθλησης μέσω ατομικών αθλημάτων".  Άρα προς το παρόν ξεχνάμε τα σουτάκια στο, έστω και ερημικό, ανοιχτό της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.