Μετάβαση στο περιεχόμενο

κορονοιός/sms/μετακινήσεις.


dimitris GM

Recommended Posts

ίσως κ η καλύτερη περίπτωση εφαρμογής ψηφιακής διακυβέρνησης, στο δ. αθηναίων έκαναν ηλεκτρονική εφαρμογή για το αρχείο και παίρνει ένα ένα τα σχέδια, για 2 άδειες έκανα 14 αιτήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos Ευχαριστώ.. Αν και μου χρωστάς μια ανάλυση περι αυτοαπασχολούμενων-ΕΕ..

@zazeng δλδ την Τ.Ε την ζητάς ανα σελίδα?

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει ΤΕ, ζητάς κάτοψη και στο είδος κάτοψης έχει και τις τομές, όψεις, καυσιμο, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, εκκο, φορολογικα :D

Περίπατος.....

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

να δούμε και πότε θα απαντήσουνε, από Αιγάλεω μου απαντήσαν αυθημερόν (σήμερα) αλλά μου έδωσαν ραντεβού 26/1!! ο περισσός πολύ οργανωμένος, ραντεβού σε 3 μέρες από το μέηλ, τα πας στο φωτοτυπάδικο, τα αφήνεις εκεί και τα επιστρέφει ο φωτοτυπάς!

Link to comment
Share on other sites

 

36 minutes ago, laxanos said:

Ευχαριστώ.. Αν και μου χρωστάς μια ανάλυση περι αυτοαπασχολούμενων-ΕΕ..

@laxanos, και καταλαβάινω ότι από τις 2/12 που ρώτησες

  

On 12/2/2020 at 2:40 PM, laxanos said:

Eμείς στο έντυπο που συμπληρώνουμε είμαστε αυτοαπασχολούμενοι ή ΕΕ?

έχεις να πας σε δουλειά ... και κυκλοφορείς μέσα στο άγχος και την αγωνία της παρανομίας μέσα από στενά και απόμερους δρόμους .. και ξαγρυπνάς με το ερώτημα  ... "είμαι αυτοαπασχολούμενος ή ελεύθερος επαγγελματίας?" 😁

Θα σου πω τι έχω καταλάβει ξεθάβοντας διάφορα από τις σημειώσεις μου.
Είναι καταλαβάινω μάλλον όρος κυρίως που επικρατεί στην αγορά.
Και κυρίως ο όρος "αυτοαπασχολούμενος" έχει να κάνει κυρίως με την ασφαλιστική νομοθεσία ενώ ό όρος "ελεύθερος επαγγελματίας" (ελευθέριο επάγγελμα) έχει να κάνει με την φορολογική νομοθεσία, αλλά και μετά την κατάργηση του παλαιού ΚΦΕ έμεινε ως καταλοιπο η ένοια του ελευθέριου επαγγέλματος και "αντικαταστάθηκε" σταδιακά με αυτή του "αυτοαπασχολούμενου" χωρίς να περιλαμβάνει μόνο αυτούς.

Τα ελευθέρια επαγγελματα (και συνεπώς οι ελεύθεροι επαγγελματίες) κατονομάζονται ρητά στον πρώην ΚΦΕ(ν.2238/94, άρθρο 48, παράγρ. 1, μεταξύ αυτών τα  "... αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ...".
Ολοι οι άλλοι είναι ατομικές επιχειρήσεις, ή ΟΕ, ΑΕ, κλπ

Επομένως όσα επαγγέλματα δεν κατονομάζονται στην ανωτέρω παράγραφο, δεν εμπίπτουν στην έννοια του "ελεύθερου επαγγελματία" και δεν έχουν κυρίως την έννοια της "πνευματικότητας/καλλιτεχνικότητας" αλλά κυρίως η εργασία είναι χειρονατκτική και είναι επιτηδευματίες που ασκούν επαγγελματική δραστηριότητα ατομικά. Δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες οι π.χ. οικοδόμοι, ελαιοχρωματιστές, μοδίστρες, ηλεκτρολόγοι, ταξιτζήδες, οδηγοί, .... και λοιπόι μοναχικοί είναι ατομική επιχείρηση.

Αυτοαπασχολούμενος είναι ο εργαζομένος που εργάζεται στην δική του επιχείρηση, δηλαδή "απασχολείται" από τον εαυτό του. [Κάπως περίεργα ακούγεται !!! εεεε ??] Η έννοια δείχνει τον τρόπο που κάποιος απασχολείται.

Επομένως αυτοπαπασχολούμενος μπορεί αν είναι ενδεικτικά:
-- ένας επιχειρηματίας ο οποίος διευθύνει την επιχείρηση του με τη βοήθεια υπαλλήλων
-- ο κλασικος «ελεύθερος επαγγελματίας» παραπάνω, όπου για να εξασκήσει το επάγγελμά τους, είναι υποχρεωμένος να τηρεί κανονισμούς και κώδικες δεοντολογίας και υποβάλλεται σε διαδικασίες εξετάσεων για την εγγραφή του σε διάφορα δημόσια μητρώα 
-- ένας βιοτέχνης, ένας έμπορος, ένας αγρότης, παραδοσιακές μορφές αυτοαπασχόλησης που συχνά εργάζονται μαζί με την οικογένειά τους.

Οπότε μπορούμε να πούμε θεωρώ, ότι ισχύει σε γενικές αυτό που σου ανέφεραν στην προηγούμενη σελίδα οι συνάδελφοι.
 

Edited by georgegaleos
  • Like 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

-- ο κλασικος «ελεύθερος επαγγελματίας» παραπάνω, όπου για να εξασκήσει το επάγγελμά τους, είναι υποχρεωμένος να τηρεί κανονισμούς και κώδικες δεοντολογίας και υποβάλλεται σε διαδικασίες εξετάσεων για την εγγραφή του σε διάφορα δημόσια μητρώα 

 

Άρα εμείς πάμε λογικά εδώ ώς αυτοαπασχολούμενοι λόγω ΤΕΕ! Πραγματικά το είχα απορία το συγκεκριμένο γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα σαφή διαχωρίσμό....Και το είχα απορία απ όταν στο ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ μου έγραφε ώς ιδιότητα αυτοαπασχολούμενος. Μάλλον καθότι προήλθαμε απο το ΤΣΜΕΔΕ κατόπιν εγγραφής στο ΤΕΕ.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

@laxanos, αρχικά εφόσον ανήκεις (που όντως ανήκεις) στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα που σου έγραψα, είσαι "ελεύθερος επαγγελματίας". _

Αν επιπλέον, δεν έχεις εργοδότη αλλά δουλεύεις σε δική σου δουλειά, με την έννοια του ότι μπορείς να επιλέγεις τις δουλειές σου, να εργάζεσαι ως ανεξάρτητος, να είσαι αφεντικό του εαυτού σου, είσαι και "αυτοαπασχολούμενος".

Είσαι δηλαδή, "Ελεύθερος επαγγελματίας-Αυτοαπασχολούμενος"

Οπότε με την λογική που έχουν στήσει την πλατφόρμα είτε "ελεύθερος επαγγελματίας" επιλέξεις είτε "αυτοαπασχολούμενος", θεωρώ δεν υπάρχει πρόβλημα, ... τουλάχιστον στο να μπορεί να ξεχωρίσει τις έννοιες το όργανο που θα σε ελέγξει.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου το περιγράψω πιο αναλυτικά.

 

Edited by georgegaleos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι κι απ' τα δύο κι όποιου τ' αρέσει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.