Μετάβαση στο περιεχόμενο

κορονοιός/sms/μετακινήσεις.


dimitris GM

Recommended Posts

4. Οι μετακινήσεις δικηγόρων, συμβολαιογράφων και δικαστικών επιμελητών συνοδεύονται από τη σχετική φόρμα που καλύπτει τις μετακινήσεις ελεύθερων επαγγελματιών με την επισήμανση ότι για λόγους εργασίας αυτές οι τρεις κατηγορίες, δηλαδή δικηγόροι, συμβολαιογράφοι και δικαστικοί επιμελητές, μπορούν να κινούνται και εκτός της περιφερειακής ενότητάς τους για λόγους εργασίας.

 

εδω οι διευκρινισεις

https://www.zougla.gr/greece/article/diefkrinisis-tis-gp-gia-ti-metavasi-se-dikastikes-arxes-dikigorous-ke-simvoleografous

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εμείς τελικά είναι βεβαιο ότι μπορούμε να πάμε σε μία αυτοψία, επιθεώρηση κλπ? Η λογική έλεγε ότι δεν θα επιτρεπόταν αφού θα πρέπει να μπουμε στο σπίτι του αλλου μέσα,  λογω διασπορας ιου κλπ. Μηπως επιτρέπεται μόνο γραφείο σπίτι? Δηλαδή σε μια επιθεώρηση σε μία άλλη περιοχή τι θα γράψω στο έντυπο? Για κάθε τετοια δουλειά θα φτιάχνω ένα ξεχωριστό?

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση βλάβης ή γενικά μη ύπαρξης κινητού, υπάρχει η επιλογή της χειρόγραφης δήλωσης. Έχεις φόρμες στην τσέπη και συμπληρώνεις επί τόπου. Νομίζω πως μάλλον μια εικονική δυσκολία είναι όλο αυτό για να σε πείσει να μη βγαίνεις άσκοπα. Πλην ακραίων συνδυασμών ατυχίας, νομίζω θα πρέπει να πηγαίνεις προκλητικά γυρεύοντας αν καταλήξεις να φας το πρόστιμο. Το πραγματικό πλαίσιο μετακίνησης είναι πάρα πολύ χαλαρό. Θα μπορούσε πχ να έχει όριο αδειών εξόδου, συγκεκριμένους χρόνους, χιλιομετρικές αποστάσεις κλπ.

Δε το βρίσκω λογικό να μην επιτρέπεται να μπεις σε σπίτι για αυτοψία, για τον ίδιο λόγο που τελικά μπαίνεις και στο λεωφορείο ή τη σχολική αίθουσα ή το σουπερμάρκετ. Ακριβώς επειδή κάποιες συναθροίσεις είναι αναπόφευκτες, γινόμαστε λίγο πιο αυστηροί σε κάποιες άλλες, ούτως ώστε η συνισταμένη πιθανότητα να κρατηθεί χαμηλά. Παιχνίδι πιθανοτήτων είναι η μόλυνση. 100% ασφαλής δε γίνεται να είσαι, απλά κόβουμε ποσοστά όπου μπορούμε ώστε να μειωθεί η πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ταξιδέψεις αεροπορικώς για επίβλεψη έργου σε άλλη Περιφέρεια, το χαρτί από ΕΡΓΑΝΗ ειναι οκ??

Χρειάζεται κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Έχε και κανένα έντυπο που να αποδεικνύει ότι είσαι ο επιβλέπων καλού-κακού μαζί (έντυπο άδειας, έναρξη έργου στο ΙΚΑ κλπ)...σταύρωσε τα και ξεκίνα.:grin:

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Έχε και κανένα έντυπο που να αποδεικνύει ότι είσαι ο επιβλέπων καλού-κακού μαζί (έντυπο άδειας, έναρξη έργου στο ΙΚΑ κλπ)...σταύρωσε τα και ξεκίνα.:grin:

Θα σας πω Πέμπτη που γυρνάω, τι γίνεται στα αεροδρόμια

Link to comment
Share on other sites

άμα θες να πας θα πας, την μπαταρία φρόντισε να την έχεις φορτισμένη, άμα μπερδέψεις με την αστυνομία άντε να ξεμπερδέψεις μετά

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει παραγγελία απο το e-shop. Τα e-shop point τους είναι ανοικτά όπως και στην προηγούμενη καραντίνα, και φαντάζομαι νομικά καλύπτονται ως σημεία παράδοσης courier. Η παραγγελία έφτασε στο κατάστημα, αλλά ζήτησα να μου σταλεί με μεταφορική δική τους ή συνεργαζόμενη με αυτούς courier γιατι θεωρώ οτι κανένας κωδικός 1-6 δεν καλύπτει εμένα σε περίπτωση που περιμένοντας σε ουρά έξω απο το κατάστημα παραλαβής πέσω σε έλεγχο. Π.χ ο κωδικός sms 2 είναι για είδη πρώτη ανάγκης και σε περίπτωση που αυτά δεν μπορούν να παραδοθούν στο σπίτι. Αρα αν πας απο κει να παραλάβεις παραβιάζεις 2 περιορισμούς:

1) τα προϊόντα αυτά δεν είναι 1ης ανάγκης (τρόφιμα κτλ)

2) τα προϊόντα μπορούν να παραδοθούν σπίτι (με courier)

τι λέτε εσείς? 

Link to comment
Share on other sites

  • λειτουργουν,
  • Καταστήματα πώλησης τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού μόνο για τις υπηρεσίες ηλεκτρονικού ή τηλεφωνικού εμπορίου με παράδοση κατ’ οίκον (e-shop κτλ.), καθώς και τις υπηρεσίες πληρωμής λογαριασμών, ανανέωσης υπολοίπου, επισκευής και αντικατάστασης κινητών συσκευών.
  • Υπηρεσίες ηλεκτρονικού ή τηλεφωνικού εμπορίου με παράδοση κατ’ οίκον (e-shop κτλ.)

αρα....θα περιμενεις τον..."ντελιβερά..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει τεσταρει κανεις τη μετακίνηση μετά τις 9 το βράδυ; Εγώ ξεμένω αργα στο γραφειο και το σαββατο πολλες φορές. Στη βεβαιωση εργανη εβαλα ωρες 7-11 το βραδυ και εχω ξεπερασει πολλες φορες τις 9 αλλα δε σταματησα ποτε σε μπλοκο. Εχει κανεις αναλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.