Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια δήλωση στον 4178 , που το είχα τότε δυστυχώς κατηγορία 4. Το διορθώνω τώρα σε κατηγορία 5 καθ ότι δεν είχε καθόλου οικοδομική άδεια. Το πρόστιμο είναι πληρωμένο , όμως παρατηρώ τώρα ότι το ποσοστό ανταπόδοσης του ΤΕΕ 40 ευρώ δεν τα είχανε πληρώσει τότε...πάω να τα πληρώσσω τώρα αλλά δεν δέχεται την πληρωμή.

Α! να πρόσθεσω ότι έχουμε κλικάρει προς έκδοση οικοδομικής άδειας η οποία έχει και εκδοθεί από τότε.

Τι να κάνω για να πληρωθεί το ΤΕΕ και να προχωρήσω από αρχική υποβολή σε υπαγωγή και μετά σε οριστική...?

Link to comment
Share on other sites

Δίχως ποσοστό ανταπόδοσης τότε μιλάμε για δήλωση χωρίς υπαγωγή αλλά με αρχική υποβολή! 
Περίεργο ζήτημα. Ισως μια λύση είναι να περαστεί στον 4495 αλλά αμφιβάλλω αν και αυτό μπορεί να γίνει 
σήμερα καθώς εφόσον είναι σε αρχική υποβολή η δήλωση χωρίς ανταποδοτικό δε θεωρείται υπαγμένη στο
νόμο. Θα πρότεινα να μιλήσεις με το ΤΕΕ μήπως σου προτείνουν κάποια λύση. Πάντως μου κάνει εντύπωση
το ότι έχει κλειδώσει η πληρωμή του ανταποδοτικού. Σε περιπτώσεις, βέβαια από μεταφορά απο 4014, 
ανταποδοτικά πληρώθηκαν και μετά τη λήξη του 4178...Ισως σε αυτές δεν "κλείδωνε" γιατί δε θεωρούνταν 
νέες δηλώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, laxanos said:

Δίχως ποσοστό ανταπόδοσης τότε μιλάμε για δήλωση χωρίς υπαγωγή αλλά με αρχική υποβολή! 
Περίεργο ζήτημα. Ισως μια λύση είναι να περαστεί στον 4495 αλλά αμφιβάλλω αν και αυτό μπορεί να γίνει 
σήμερα καθώς εφόσον είναι σε αρχική υποβολή η δήλωση χωρίς ανταποδοτικό δε θεωρείται υπαγμένη στο
νόμο. Θα πρότεινα να μιλήσεις με το ΤΕΕ μήπως σου προτείνουν κάποια λύση. Πάντως μου κάνει εντύπωση
το ότι έχει κλειδώσει η πληρωμή του ανταποδοτικού. Σε περιπτώσεις, βέβαια από μεταφορά απο 4014, 
ανταποδοτικά πληρώθηκαν και μετά τη λήξη του 4178...Ισως σε αυτές δεν "κλείδωνε" γιατί δε θεωρούνταν 
νέες δηλώσεις. 

Μήπως θα μπορούσα να το αφήσω κατηγορία 4 μια που έχει πλέον οικοδομική άδεια και τότε να δεχθεί το ποσοστό αντεπόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι φταίει αυτό. Δοκίμασέ το πάντως....το θέμα είναι να πάει η δήλωση σε υπαγωγή!Στην ΥΔΟΜ τι πήγες? το 5 σελιδο της αρχικής 
λογικά

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, laxanos said:

Δε νομίζω οτι φταίει αυτό. Δοκίμασέ το πάντως....το θέμα είναι να πάει η δήλωση σε υπαγωγή!Στην ΥΔΟΜ τι πήγες? το 5 σελιδο της αρχικής 
λογικά

ναι. και τώρα που  το σκέφτομαι δε ζήτησαν από τους πελάτες μου να πληρώσουν πρόστιμο ανέγερσες - διατήρησης. Δεν ξέρω αν έχει σημασία να αναφέρω ότι πρόκειται για εκκλησία , η οποία μάλιστα τώρα πια έχει γίνει και δωρεά στν ενορία της περιοχής και έχει ολοκληρωθεί και η όλη διαδικασία συμβολαιογραφικά από όσο γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Ανέγερσης και διατήρησης δε ζητείται όταν πρόκειται για διαδικασία μέσω συστήματος αυθαιρέτων....

Προφανώς η ΥΔΟΜ δεν έλεγξε ποτέ ότι δεν έγινε υπαγωγή αλλά αρχική υποβολή της δήλωσης και πληρωμή μόνο του παραβόλου! 
Το ότι είναι εκκλησία ίσως διευκολύνει τα πράγματα....

Μίλα με το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, laxanos said:

Ανέγερσης και διατήρησης δε ζητείται όταν πρόκειται για διαδικασία μέσω συστήματος αυθαιρέτων....

Προφανώς η ΥΔΟΜ δεν έλεγξε ποτέ ότι δεν έγινε υπαγωγή αλλά αρχική υποβολή της δήλωσης και πληρωμή μόνο του παραβόλου! 
Το ότι είναι εκκλησία ίσως διευκολύνει τα πράγματα....

Μίλα με το ΤΕΕ...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.