Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος ΣΔΟΕ


giannist

Recommended Posts

Θέτω ένα ερώτημα σε συναδέλφους , που έχει τύχει να τους επισκεφθεί το ΣΔΟΕ στο γραφείο τους, για έλεγχο. Τί ακρβώς ελέγχουν και πόσο αυστηροί μπορεί να είναι με τυχόν παραλήψεις η οτιδήποτε λάθος βρούν.

Να μήν ρωτήσω αν έχει τσιμπήσει κανένα προστιμο κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Με την απάντησή σου TheoTDM900 αφήνεις να εννοηθεί ότι μάλλον δεν γίνονται τέτοιοι έλεγχοι σε γραφεία.

 

κι όμως...

Το πόστ έγινε με αφορμή πρόσφατο έλεγχο από ΣΔΟΕ σε συνάδελφο στην επαρχία.. τον ξεψαχνίσανε , τιμολόγια ,βιβλία,τα πάντα, εκτός απο τον Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

Με την απάντησή σου TheoTDM900 αφήνεις να εννοηθεί ότι μάλλον δεν γίνονται τέτοιοι έλεγχοι σε γραφεία.

 

κι όμως...

Το πόστ έγινε με αφορμή πρόσφατο έλεγχο από ΣΔΟΕ σε συνάδελφο στην επαρχία.. τον ξεψαχνίσανε , τιμολόγια ,βιβλία,τα πάντα, εκτός απο τον Η/Υ

 

Δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα.....λέω αυτό που λένε σχεδόν όλοι....

 

και εκπλήσσομαι που το ακούω ....επαρχία κιόλας ?? :roll: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι επαρχία. Μιλήσαμε τηλεφωνικά γιατί εγώ είμαι στην άλλη άκρη. Ο συγκεκριμένος είναι νέος μηχανικός ,ασκεί το επάγγελμα του μελετητή περίπου 4 χρόνια . Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι αφού τον ψάχνανε τόσο εξονυχιστικά ,πώς και δεν ανοίξανε τον Η/Υ. Έκεί είναι και το μεγάλο πρόβλημα φαντάζομαι για αρκετούς . Ευτυχώς οι παρατυπιες που του εντόπισαν ήταν ασήμαντες και δέν είχε κάποιο πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι αφού τον ψάχνανε τόσο εξονυχιστικά ,πώς και δεν ανοίξανε τον Η/Υ.

 

Μπορεί να μήν ήξεραν τα ψάζουν στον Η/Υ (δέν είναι όλοι τους αρμόδιοι και ειδικοί σε αυτό), ή να έψαχναν κάτι άλλο.

 

Έχω ακούσει για κλήση για έλεγχο στην εφορία,

έχω ακούσει για αυτοψία στο χώρο, με την έναρξη του επαγγέλματος,

ποτέ όμως για αιφνιδιαστικό έλεγχο.

 

Ίσως ο έλεγχος να ήταν καθαρά δειγματοληπτικός, και ο φίλος σου να ήταν ο "άτυχος", ή να έκαναν το έλεγχο για να διασταυρώσουν κάτι άλλο, π.χ. κάποιο τιμολόγιο προμηθευτή του και επ' ευκαιρίας να έψαξαν μπάς και βρούν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.