Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός σε ΟΤΑ


ΔΑΝΑΗ

Recommended Posts

]καλησπέρα σε όλους,

είμαι πολ. μηχανικός σε ΟΤΑ, νεοδιοριζόμενη ενώ πριν δούλευα σε ΟΤΑ με σύμβση για 4 χρόνια κάνοντας μελέτες και επιβλέψεις έργων άτυπα, με την Τ.Υ.Δ.Κ. να υπογράφει. Εκεί που ήμουν ασχολούμουν και με οτιδήποτε άλλο είχε να κάνει με ευρωπαϊκό πρόγραμμα, ή με Πρόγραμμα που έχει να κάνει με Υπολογιστές όπως Συζευξις κλπ. το παίδί για όλες τις δουλειές δηλαδή... εδώ που είμαι τώρα και είμαι μόνιμη ήλπιζα να γίνω επιβλέπουσα για ν ασχολούμαι μόνο με έργα κάνοντας προγραμματική σύμβαση με Τ.Υ.Δ.Κ . αλλά δήμαρχος ακι Τ.Υ.Δ.Κ κάνουν την πάπια με αποτέλεσμα να μην κάνω τίποτα απλά να συντονίζω κάποιες διαδικασίες, δημοπρασίες, συμφωνητικά βαρεμάρα δηλαδή, πρόκειται και για μικρό δήμο και δεν έχει τίποτα. Όσοι συνάδελφοι είναι επιβλέποντες σε Δήμους τι με συμβουλευούν να κάνω, να το κυνηγήσω να γίνω επιβλέπουσα με όλες τις ευθύνες ή να το αφήσω και ότι γίνει με κίνδυνο ατέλειωτης βαρεμάρας...

Πόσο εύκολο είναι να μπλέξεις με την επίβλεψη με δικαστήρια?

Link to comment
Share on other sites

να το κυνηγήσω να γίνω επιβλέπουσα με όλες τις ευθύνες ή να το αφήσω και ότι γίνει με κίνδυνο ατέλειωτης βαρεμάρας...

Πόσο εύκολο είναι να μπλέξεις με την επίβλεψη με δικαστήρια

Το να είσαι μηχανικός σημαίνει να αγαπάς τη κατασκευή ασχέτως αν δουλεύεις στο δημόσιο ή στο ιδιωτικό. Το να είσαι απλά ένας διοικητικός είναι καθαρά θέμα επιλογής τι εσύ θέλεις να κάνεις .. Εγώ στη θέση σου δεν θα το επέλεγα η δουλειά μας αν και δύσκολη ή "επικίνδυνη" είναι πολύ δημιουργική. εγώ έχω φίλους που και στο δημόσιο δουλεύουν πολύ και είνια και καλοί. Τώρα η επίβλεψη και τα δικαστήρια είναι ένα ρίσκο όπου και να δουλεύεις (είτε ιδιωτικό έιτε δημόσιο) απλά πρέπει να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιο καλά μπορείς και να ψάχνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

amair, έχεις δίκιο, απλά όταν δε δουλεύεις σε οργανωμένη τεχνική υπηρεσία και είσαι μόνος στον κλάδο σου, δεν είναι τόσο εύκολο, και να έχεις και τον κάθε δήμαρχο να σε πιέζει συνέχεια για πράγματα που δε γίνονται...όπως και αν έχει όμως έχεις δίκιο, αν βαριέσαι ση δουλειά που κάνεις είναι θάνατος, καλύτερα να 'εχεις ενδιαφέρον και ρίσκο,

τα ξαναλέμε. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και να έχεις και τον κάθε δήμαρχο

Πάντως να ξέρεις ότι είναι πιο εύκολο να πεις όχι όταν έχεις δικιο (και είσαι μόνιμος...) με τον καιρό θα πείσεις για τις ικανοτητες σου. Να ξέρεις ότι αυτοί που δεν έχουν άλλους μηχανικούς σε έχουν και πιο πολύ ανάγκη (όχι εσένα δηλαδή,... αλλά την υπογραφή σου). Οπότε ίσως μπορείς να έχεις άποψη στους όρους του παιχνιδιού.

Φαντάσου να είσαι επιβλέπουσα σε ιδιωτικά έργα και άλλες εντολές να δίνεις εσύ στα μαστόρια και άλλα να λέει ο "εργολάβος"....

Link to comment
Share on other sites

θέλει προσπάθεια είναι η αλήθεια, είναι και η ΤΥΔΚ στη μέση που δε με βλέπει ως συνάδελφο αλλά ως ανταγωνιστή, έχω στείλει ήδη ερώτημα σε άλλη συζήτηση αλλά μιας και μιλάμε, μου είπες ότι έχει φίλους στο Δημόσιο, μήπως έχεις ακούσει τίποτα για προγραμματική σύμβαση μεταξύ ΤΥΔΚ και ΟΤΑ για να έχω το δικαίωμα επιβλεψης και μελέτης? δε μπορώ να βρω ένα υπόδειγμα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω. Με τη σύμβαση αυτή ουσιαστικά διατίθεσαι στην ΤΥΔΚ για τα έργα του Δήμου σου. Δηλαδή την ανάθεση εκπόνησης μελετών και επιβλέψεων την κάνει ο προϊστάμενος της ΤΥΔΚ. Ουσιαστικά για τα έργα προϊστάμενο θα έχεις αυτόν της ΤΥΔΚ και όχι το Δήμαρχο. Διαρχία καταλαβαίνεις τι σημαίνει....

Θα προσπαθήσω να τη βρω και θα την ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νομοί που οι ΤΥΔΚ συνεργάζονται με τους μηχανικούς των Δήμων σε μελέτη και επίβλεψη και άλλοι που δεν έχουν καμμιά σχέση. Η προγραμματική σύμβαση απο μόνη της δε θα κάνει τίποτα. Πρέπει να σου αναθέσει ο προιστ της

ΤΥΔΚ. Υπάρχει ένας άγραφος κανόνας που λέει ότι μελετάς το επιβλέπεις. Αν έχεις επίβλεψη μπορεί να πιεστείς απο το δήμο στις πιστοποιήσεις. Νομίζω πως το πιο καλό είναι να κάνεις μελέτες και να αφήνεις την επίβλεψη στην ΤΥΔΚ. Τουλάχιστο για αρχή. Εξάλλου να πας μια μελέτη υπογεγραμμένη από εσένα δε νομίζω να σου αρνηθεί θεώρηση. Αν ναι τότε ρώτα την περιφέρεια.

Γενικά σπάνια κυνηγάνε το μελετητή του δημοσίου. Να προσέχεις όμως στατικά, τοπογραφικά - ιδιοκτισιακά κ.α.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνάδελφοι σε δήμους που υπογράφουν χωρίς να εχουν κάνει προγραμματική σύμβαση με τυδκ. νομίζω οτι δεν ειμαι καλυμμενη ετσι, οπως ειπα και πριν μονη μου το ψαχνω, οι μηχανικοι της τυδκ δε θελουν να αναλαβω τιποτα...καταλαβαινουμε γιατι...αυτο που λες για τις πιστοποιησεις εχεις δικιο, και για τα ιδιοκτησιακα ιδίως σε μικρους δημους,

 

με ανησυχούν οι καταγγελίες κυρίως από δημότες ή από τυχόν επόμενη δημοτική αρχή που θα ψάχνει να βρει τα άπλυτα του προηγούμενου...και ο προηγούμος τα ρίξει στο μηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς τόσο πολύ. Απλά προσπάθησε να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, όποια και αν είναι. Οι εικασίες και τα σενάρια δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση. Στο τέλος θα παραλήσεις και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Εξάλλου κάτσε λίγο εκεί και επιδίωξε μια μετάταξη σε πιο αξιόλογη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.