Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ για πολυκατοικία


Recommended Posts

Συνάδελφοι επειδή με έχιε προβληματίσει το θέμα ένταξης πολυκατοικίων στο πρόγραμμα, θα ήθελα να κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία να ενημερώσει κατά πόσο είναι εφικτό να επιδοτηθούν πολυκατοικίες του '70 (πχ 15 διαμερίσματα, 3 όροφοι) για άνοδο 3 κατηγορίες (αίτηση τύπου Α) χωρίς να γίνει θερμομόνωση τοίχων.

Δηλαδή απο κοινόχρηστες παρεμβάσεις μόνο αναβάθμιση ανελκυστήρα, φωτισμού, θερμομόνωση δώματος και αντικατάσταση κουφωμάτων κλιμακοστασίου και σε μερικά διαμερίσματα αντικατάσταση κουφωμάτων και τοποθέτηση κλιματιστικών.

Μήπως χωρίς θερμομόνωση τοίχων δεν είναι δυνατή η ένταξη στο πρόγραμμα επειδή δεν θα υπάρχει άνοδος 3 κατηγοριών;

Τελικά με το θέμα της συναίνεσης για θερμοπρόσοψη σε διαμερίσματα (αίτηση τύπου Α) τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν πληρώνουν για το ΠΕΑ; Έτσι όπως τα περιγράφετε είναι δύσκολο... Το θέμα της συναίνεσης ακόμη ισχύει αλλά περιμένουμε μήπως γίνει κάποια τροποποίηση. Ας κάνουν ως τύπου Β μόνο.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί τόσο το θέμα της συναίνεσης όσο το τεχνικό κομμάτι, δηλαδή επειδή πρέπει να γίνει ΠΕΑ σε όλο το τμήμα που χρησιμοποιείται ως κατοικία, αν με παρεμβάσεις σε μερικά διαμερίσματα απο τα 15 μπορεί να έχω άνοδο 3 κατηγορίες.

Το άλλο θέμα για τις αιτήσεις τύπου Β που δεν απαιτεί άνοδο 3 κατηγορίες είναι αν ο προυπολογισμός εξαρτάται και αυτός απο την εξοικονομούμενη ενέργεια (1,2 €/kWh/m2 ) ή είναι ανεξάρτητος.

πχ αντικατάσταση ανελκυστήρα 10.000€, έστω και αν εξοικονομεί μόνο 0,1€/kWh/m2 ;

Link to comment
Share on other sites

Για την αίτηση διαμερίσματος πολυκατοικίας (όχι αίτηση τύπου Α) και αντικατάσταση κουφωμάτων+θερμοπρόσοψη στο μπαλκόνι απαιτείται συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; Και αν ναι, κατά πλειοψηφία;

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετική με τα παραπάνω:

Αν το έχω καταλάβει σωστά, για αίτηση πολυκατοικίας τύπου Α θα πρέπει να υποβληθεί μία αίτηση για την πολυκατοικία και ξεχωριστές αιτήσεις για κάθε διαμέρισμα.

Στο παραπάνω παράδειγμα, αυτό σημαίνει 16 διαφορετικές αιτήσεις.

Τί θα γίνει αν μία ή περισσότερες από αυτές τις αιτήσεις δεν προλάβει να υποβληθεί (λόγω εξαντλήσεως πόρων πχ);

Ακυρώνεται όλο το έργο;

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, vagom said:

Μία ερώτηση σχετική με τα παραπάνω:

 

Αν το έχω καταλάβει σωστά, για αίτηση πολυκατοικίας τύπου Α θα πρέπει να υποβληθεί μία αίτηση για την πολυκατοικία και ξεχωριστές αιτήσεις για κάθε διαμέρισμα.

 

Στο παραπάνω παράδειγμα, αυτό σημαίνει 16 διαφορετικές αιτήσεις.

 

Τί θα γίνει αν μία ή περισσότερες από αυτές τις αιτήσεις δεν προλάβει να υποβληθεί (λόγω εξαντλήσεως πόρων πχ);

 

Ακυρώνεται όλο το έργο;

 

Ναι, έτσι την πάτησα εγώ στο προηγούμενο εξοικονομώ.

Πήγα να περάσω πρώτη την πολυκατοικία (άπληστος) και μέχρι να κάνω όλα τα βήματα είχαν εξαντληθεί οι πόροι - στην περιοχή μου, Δ. Μακεδονία, όλο το πράγμα τελείωσε σε 35min.

...και φυσικά δεν πρόλαβα να περάσω τίποτα άλλο...

Edited by TBD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημερα. 

Για  αιτηση  πολυκατοικίας Τύπου Β ,  ποιους  χωρους  βάζουμε  στο Α ΠΕΑ ?  Δηλαδή  μπαινουν μόνο οι κοινόχρηστοι (κλιμακοστάσιο ) ή γίνεται  ενεργειακό για όλη την οικοδομή ( και οι χώροι των κατοικιών ) ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.