Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ για πολυκατοικία


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Fade2Black said:

Άρα η επιδότηση των μη κοινόχρηστων παρεμβάσεων δεν επηρεάζεται από το εισόδημα του ιδιοκτήτη του από ότι καταλαβαίνω. Γεγονός που μου γεννάει τη δεύτερη απορία. Έχω οικογενειακό διώροφο με σύσταση οριζοντίου για τα δύο διαμερίσματα, άρα μπορεί να θεωρηθεί χρήση πολυκατοικία. Ο χρήστης αν το βάλει στο πρόγραμμα σαν δύο ξεχωριστές αιτήσεις παίρνει 45% επιδότηση (χωρίς τα bonus covid premium κλπ), ενώ η χρήση της πολυκατοικίας δίνει 60. Επομένως τον συμφέρει καλύτερα να το βάλει ως πολυκατοικία. Το αντιλαμβάνομαι σωστά;

Σωστά το αντιλαμβάνεσαι!!! Έχω υπόψην κάμποσες αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Το ερώτημα βέβαια είναι πόσοι από αυτούς που θα κάνουν αιτήσεις πολυκατοικίας Α έχουν βάσιμες ελπίδες να ολοκληρώσουν Χ+1 αιτήσεις εντός του χρόνου διαθεσιμότητας κεφαλαίων με δεδομένο οτι θα έχουν να ανταγωνισθούν και όσους κάνουν αίτηση τύπου Β, που απαιτεί μόνο μια αίτηση για τις κοινόχρηστες δαπάνες. Εγω προσωπικά το έχω ξεκαθαρίσει και γραπτώς σε ενδιαφερόμενους ότι θεωρώ την πιθανότητα επιτυχίας κοντά στο 0%. 

5 ώρες πριν, Fade2Black said:

 

  • Τι γίνεται αν μπει η αίτηση των διαμερισμάτων και όχι της πολυκατοικίας;
  • Τι γίνεται αν μπει η αίτηση της πολυκατοικίας και όχι του ενός ας πούμε διαμερίσματος; Συμμετέχει το διαμέρισμα που δεν μπήκε στο πρόγραμμα, στις κοινόχρηστες παρεμβάσεις με δική του συμμετοχή; Και αν δεν θέλει (φαντάζομαι εκεί εμπλέκεται η συναίνεση).

Ο οδηγός αναφέρει ρητά ότι είτε μπαίνουν όλοι είτε κανείς. Αγαπημένο τους βιβλίο πρέπει να είναι οι τρεις σωματοφύλακες. . . 

 

Έχω και εγώ κάποιες απορίες επί του θέματος. Τηλεφώνησα στο helpdesk αλλά δεν ήξεραν. . . Αν κάποιος έχει την καλοσύνη να απαντήσει με βάση την προηγούμενη εμπειρία του ΕΚΟ ΙΙ θα βοηθούσε πολύ. 

1. Το ΠΕΑ δηλωνεται στην αίτηση της πολυκατοικίας ή στην αίτηση των διαμερισμάτων; 

2. Το Έντυπο Παρεμβάσεων (παραρτημα ΙΙΙ) θα είναι ένα κοινο για όλους ή πρέπει να δημιουργηθεί ένα για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία;

3. Απαιτείται κοινόχρηστος λογαριασμός πολυκατοικίας ή μόνο ΑΦΜ; 

4. Αναφέρει ο οδηγός οτι οι κοινόχρηστες δαπάνες επιμερίζονται με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας. Ένα ποσοστό συνιδιοκτησίας ανήκει σε κατάστημα με ανεξάρτητη είσοδο, λογικά αυτό δεν συμμετέχει και δεν επιμερίζονται δαπάνες. Θα πρέπει το ποσοστό συνιδιοκτησίας των διαμερισματων να ανοιχθεί στο 100% (αφαιρουμενου του ποσοστού του καταστήματος) ή απλά θα αφήσω στον πίνακα ένα συνολικό ποσοστό < 100% και θα χρησιμοποιήσω αυτό ως βάση καταμερισμού;

Edited by Ena paidi koitaei t astra
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πελάτης πήγε στην εφορία για την έκδοση ΑΦΜ διαχείρισης πολυκατοικίας και ο υπάλληλος της τοπικής ΔΟΥ τον έδιωξε με την αιτιολογία ότι το κτήριο είναι κάτω από 500 τ.μ.

Υπάρχει σχετική διάταξη;

Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Σωστά το αντιλαμβάνεσαι!!! Έχω υπόψην κάμποσες αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Το ερώτημα βέβαια είναι πόσοι από αυτούς που θα κάνουν αιτήσεις πολυκατοικίας Α έχουν βάσιμες ελπίδες να ολοκληρώσουν Χ+1 αιτήσεις εντός του χρόνου διαθεσιμότητας κεφαλαίων με δεδομένο οτι θα έχουν να ανταγωνισθούν και όσους κάνουν αίτηση τύπου Β, που απαιτεί μόνο μια αίτηση για τις κοινόχρηστες δαπάνες. Εγω προσωπικά το έχω ξεκαθαρίσει και γραπτώς σε ενδιαφερόμενους ότι θεωρώ την πιθανότητα επιτυχίας κοντά στο 0%. 

Φαντάζομαι όπως και στις έως τώρα αιτήσεις θα πρέπει να αναλάβει άτομο και αίτηση. Το θέμα είναι τι γίνεται αν μπουν τα διαμερίσματα και όχι η αίτηση της πολυκατοικίας.

Ο οδηγός αναφέρει ρητά ότι είτε μπαίνουν όλοι είτε κανείς. Αγαπημένο τους βιβλίο πρέπει να είναι οι τρεις σωματοφύλακες. . .

Αν ισχύει άκυρο το προηγούμενο που έγραψα. Τραγικό απλά. 

 

3 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

 

Έχω και εγώ κάποιες απορίες επί του θέματος. Τηλεφώνησα στο helpdesk αλλά δεν ήξεραν. . . Αν κάποιος έχει την καλοσύνη να απαντήσει με βάση την προηγούμενη εμπειρία του ΕΚΟ ΙΙ θα βοηθούσε πολύ. 

1. Το ΠΕΑ δηλωνεται στην αίτηση της πολυκατοικίας ή στην αίτηση των διαμερισμάτων;

Χωρίς να το ξέρω επίσημα θεωρώ ότι αν η πλατφόρμα είναι όπως μέχρι σήμερα θα πρέπει η αίτηση κάθε διαμερίσματος να συνδέεται με ένα ΠΕΑ, άρα αυτό της πολυκατοικίας.

2. Το Έντυπο Παρεμβάσεων (παραρτημα ΙΙΙ) θα είναι ένα κοινο για όλους ή πρέπει να δημιουργηθεί ένα για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία;

Ένα για κάθε ιδιοκτησία μου είπαν από το helpdesk σήμερα. Τα 3,4 άγνωστα.

 

Υπάρχει ενδεχόμενο να βγει demo της πλατφόρμας για πολυκατοικίες ή κάποιος νέος οδηγός επ' αυτού όπως έχω ακούσει;

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εξοικονομώ που έκανα αίτηση για πολυκατοικία (και δεν πρόλαβα βεβαίως να ολοκληρώσω) πρόταση παρεμβάσεων έκανε συνολικά μόνο ο εκπρόσωπος πολυκατοικίας και την αποδέχονταν το κάθε διαμέρισμα.

Edited by TBD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Panos_ said:

Συνάδελφοι, πελάτης πήγε στην εφορία για την έκδοση ΑΦΜ διαχείρισης πολυκατοικίας και ο υπάλληλος της τοπικής ΔΟΥ τον έδιωξε με την αιτιολογία ότι το κτήριο είναι κάτω από 500 τ.μ.

Υπάρχει σχετική διάταξη;

Γνωρίζει κανείς;

Εαν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και απόφαση γενικής συνέλευσης των συνιοδιοκτητών, θα έπρεπε να προχωρήσει σε έκδοση ΑΦΜ. Στην Ελλάδα και ειδικά στις εφορίες ο κάθε **** μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αν του έλεγε ο πελάτης σου να του δώσει γραπτώς με όνομα και υπογραφή ότι δεν μπορεί να εκδοθεί ΑΦΜ, μπορεί και να το σκεφτόταν ξανά. 

 

16 ώρες πριν, Fade2Black said:

 

Υπάρχει ενδεχόμενο να βγει demo της πλατφόρμας για πολυκατοικίες ή κάποιος νέος οδηγός επ' αυτού όπως έχω ακούσει;

Όταν πήρα στο help desk μου είπαν ότι δεν ήξεραν και ότι ανέμεναν και αυτοί διευκρινίσεις. Από την Πυθία μάλλον. . . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2οροφο με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, χωρίς Κανονισμό, ένας κ' μοναδικός ιδιοκτήτης.

Η ΔΟΥ Καλλιθέας εξέδωσε ΑΦΜ, ενώ η ΔΟΥ Ηλιούπολης, όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsaraf said:

2οροφο με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, χωρίς Κανονισμό, ένας κ' μοναδικός ιδιοκτήτης.

Η ΔΟΥ Καλλιθέας εξέδωσε ΑΦΜ, ενώ η ΔΟΥ Ηλιούπολης, όχι.

Για το ιδιο ακίνητο; Μηπως απλά στην Ηλιούπολη του ειπαν ότι η περιοχή δεν είναι στην αρμοδιότητα τους;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι διαφορετικά ακίνητα, το καθένα στην αρμόδια ΔΟΥ.

Η ΔΟΥ Ηλιούπολης υποστηρίζει ότι η πολυκατοικία πρέπει να έχει πάνω από 2 ορόφους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.