Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ για πολυκατοικία


Recommended Posts

To Εγχειρίδιο για τις ΤΥΠΟΥ Α πολυκατοικίες στη σελ. 33 έχει να συμπληρώσουμε το πεδίο:

"Αριθμός Μετρητή Παροχής Ηλεκτρικής Ενέργειας Κοινοχρήστων Χώρων".

Θα μας τρελάνουν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να περάσω 2 πολυκατοικίες τύπου Α.

Έχω εκδώσει ΠΕΑ κ΄ έχω πληρωθεί.

Και οι 2 δεν έχουν κοινόχρηστο μετρητή ηλ. ρεύματος.

Είναι απίστευτα πράγματα αυτά που αντιμετωπίζουμε!!!😡

Ποιος θα μας προστατεύσει από αυτούς τους ανεκδιήγητους τύπους;

Σημ.: μέχρι κ' τις διευκρινίσεις που δόθηκαν προχθές, είχα να περάσω κ' 1 τύπου Β.  Μετά τις διευκρινίσεις, ο πελάτης την ακύρωσε συνολικά (με το δίκιο του) γιατί έχει υποβάλει αίτηση ως μεμονωμένο διαμέρισμα... Ευτυχώς, σε αυτήν είχα κάνει τη μισή δουλειά...

Edited by gsaraf
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση πολυκατοικίας με 4 ορόφους και σοφίτα. Τα 4 οροφοδιαμερισματα είναι νόμιμα, αλλά το ένα είναι ημιτελές και μη ηλεκτροδοτουμενο. Επιπλέον υπάρχει τακτοποιημένο διαμέρισμα σοφιτας και τακτοποιημένο διαμέρισμα pilotis με δική του είσοδο. Και τα δύο τελευταία είναι μη ηλεκτροδοτουμενα. Υπάρχουν δηλαδή 6 διαμερίσματα από τα οποία κατοικούνται τα 3. Στο ΠΕΑ ποιες επιφάνειες πρέπει να δείξω;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά αυτό: 

Σε αίτηση τύπου Α, ο μέγιστος επιλέξιμος προυπολογισμός ελέγχεται σε σχέση με την εξοικονομησθείσα ενέργεια για το σύνολο του κτιρίου ενοποιημένα, ή για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά;  

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά αυτό: 

Σε αίτηση τύπου Α, ο μέγιστος επιλέξιμος προυπολογισμός ελέγχεται σε σχέση με την εξοικονομησθείσα ενέργεια για το σύνολο του κτιρίου ενοποιημένα, ή για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά;  

Στις τύπου Α, υπάρχει όριο ανώτατου προϋπολογισμού 48.500 ανά διαμέρισμα. Το ποσό αυτό περιλαμβάνει και την αναλογία των κοινοχρήστων.

Η εξοικονομηθείσα ενέργεια είναι όμως του κτιρίου, δεν γνωρίζεις για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimPele said:

Καλησπέρα, έχω περίπτωση πολυκατοικίας με 4 ορόφους και σοφίτα. Τα 4 οροφοδιαμερισματα είναι νόμιμα, αλλά το ένα είναι ημιτελές και μη ηλεκτροδοτουμενο. Επιπλέον υπάρχει τακτοποιημένο διαμέρισμα σοφιτας και τακτοποιημένο διαμέρισμα pilotis με δική του είσοδο. Και τα δύο τελευταία είναι μη ηλεκτροδοτουμενα. Υπάρχουν δηλαδή 6 διαμερίσματα από τα οποία κατοικούνται τα 3. Στο ΠΕΑ ποιες επιφάνειες πρέπει να δείξω;

Το ημιτελές δεν βγαίνει στο πεα. Δεν νομίζω ότι μπορεί να μπεις, αλλά και να έκανες αίτηση δεν θα έπιανες τον στόχο για τύπου α

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, lloyd said:

Στις τύπου Α, υπάρχει όριο ανώτατου προϋπολογισμού 48.500 ανά διαμέρισμα. Το ποσό αυτό περιλαμβάνει και την αναλογία των κοινοχρήστων.

Η εξοικονομηθείσα ενέργεια είναι όμως του κτιρίου, δεν γνωρίζεις για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά.

 

14 ώρες πριν, engant said:

Κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά ανάλογα των τετραγωνικών του 

Επανέρχομαι στο ερώτημα του ελέγχου του μέγιστου επιλέξιμου προϋπολογισμού ως προς την εξοικονομειθήσα ενέργεια. Λέει ο οδηγός, σελ 47:

Ο ανώτατος επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων ανά αίτηση Ωφελούμενου (για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος αίτησης σε πολυκατοικία τύπου Α), δεν μπορεί να υπερβαίνει το γινόμενο του 1,2€ επί το σύνολο της εκτιμώμενης ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας (kWh) όπως προκύπτει από το Α΄ Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης.

Από το παραπάνω συμπεραίνω ότι ο έλεγχος γίνεται ανά διαμέρισμα. Όμως απο την άλλη δηλώνεται η εξοικονομούμενη ενέργεια για ολόκληρο το κτίριο, όπως ανέφερε ο lloyd. Μου διαφεύγει κάτι, ή πρόκειται όντως για αντίφαση;

 

Edited by Ena paidi koitaei t astra
Link to comment
Share on other sites

@Ena paidi koitaei t astra

Η ετήσια εξοικονόμηση πρωτ. ενέργειας δίνεται ανά τμ.

Θα την πολλαπλασιάσεις με το 1,2 και με τα τμ του διαμερίσματός σου.

Edited by lloyd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δίνεται ανά τμ αλλά το νούμερο που θα δηλωθεί στο σύστημα αφορά την συνολική εξοικονόμηση για ολοκληρη την πολυκατοικία. Η αντίφαση που βρίσκω είναι ότι με βάση την αναφορά του οδηγού, ο έλεγχος πρεπει να γίνει ανά διαμέρισμα, επομένως θα έπρεπε να δηλώνεται κάπου και η εξοικονόμηση ανά διαμέρισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.