Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ για πολυκατοικία


Recommended Posts

Προσωπικά, θα δηλώσω τον αρ. παροχής του ισογείου κ', εφόσον πάρει αρ. πρωτοκόλλου η αίτηση, την Τετάρτη θα στείλω τους ιδιοκτήτες να κάνουν αίτηση για κοινόχρηστο μετρητή...

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, gsaraf said:

Προσωπικά, θα δηλώσω τον αρ. παροχής του ισογείου κ', εφόσον πάρει αρ. πρωτοκόλλου η αίτηση, την Τετάρτη θα στείλω τους ιδιοκτήτες να κάνουν αίτηση για κοινόχρηστο μετρητή...

Επικοινωνησα με το help desk. Μου τόνισαν ότι δεν αναφέρεται ο οδηγός σε κοινοχρηστο μετρητή, αλλά στον μετρητή που τροφοδοτεί τα κοινόχρηστα. Μάλιστα μου είπε ότι το έχουν υπόψη γιατί υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Επίσης οτι δεν κάνει το σύστημα κάποιο έλεγχο μοναδικότητας για τον δηλωμένο μετρητή.

Επομένως θα είσαι εντάξει με το μετρητή του ισογείου και λογικά δεν θα χρειαστεί να βάλεις τους ανθρώπους σε ταλαιπωρία και έξοδα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Επικοινωνησα με το help desk. Μου τόνισαν ότι δεν αναφέρεται ο οδηγός σε κοινοχρηστο μετρητή, αλλά στον μετρητή που τροφοδοτεί τα κοινόχρηστα. Μάλιστα μου είπε ότι το έχουν υπόψη γιατί υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Επίσης οτι δεν κάνει το σύστημα κάποιο έλεγχο μοναδικότητας για τον δηλωμένο μετρητή.

Επομένως θα είσαι εντάξει με το μετρητή του ισογείου και λογικά δεν θα χρειαστεί να βάλεις τους ανθρώπους σε ταλαιπωρία και έξοδα

Έτσι θα γίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μακάρι να είναι έτσι...

Δεν μπορούσαν να το διευκρινίσουν από προχθές, αφού ήξεραν ότι θα υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις κ' επιπλέον αναιρούν τον οδηγό εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που τα χιλιοστά των διαμερισμάτων (σύνολο 4) είναι από την αρχική σύσταση και από τότε τα διαμερίσματα έχουν αλλάξει αρκετά (όλα πλήρως νομιμοποιημένα)? τα 3 από τα 4 έχουν μικρή αύξηση αλλά του τελευταίου ορόφου από 2 διαμερ/τα των 20, σύνολο 40, έχω τώρα ένα των 105 τ.μ.!!! Να βγάλω δικά μου θεωρητικά χιλιοστά? να αφήσω τα αρχικά? να το παρατήσω τελείως? έχεις κανείς καμιά ιδέα? Ανεβάζουμε πουθενά τη σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Bandit_84 said:

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που τα χιλιοστά των διαμερισμάτων (σύνολο 4) είναι από την αρχική σύσταση και από τότε τα διαμερίσματα έχουν αλλάξει αρκετά (όλα πλήρως νομιμοποιημένα)? τα 3 από τα 4 έχουν μικρή αύξηση αλλά του τελευταίου ορόφου από 2 διαμερ/τα των 20, σύνολο 40, έχω τώρα ένα των 105 τ.μ.!!! Να βγάλω δικά μου θεωρητικά χιλιοστά? να αφήσω τα αρχικά? να το παρατήσω τελείως? έχεις κανείς καμιά ιδέα? Ανεβάζουμε πουθενά τη σύσταση?

Δεν θα είναι αδικία ο έχων 105 τ.μ. να χρεωθεί κοινόχρηστες παρεμβάσεις μόνο για 40 τ.μ.;

Να βάλεις τα πραγματικά χιλιοστά, τα οποία μπορείς ανά πάσα στιγμή να αποδείξεις πως προκύπτουν, αφού είναι όλα νομιμοποιημένα.

Στον οδηγό δεν φαίνεται πουθενά να απαιτείται υποβολή Σ.Ο.Ι. Άλλωστε πάρα πολλές "οικογενειακές" πολυκατοικίες δεν διαθέτουν σύσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nick_61 said:

 

Στον οδηγό δεν φαίνεται πουθενά να απαιτείται υποβολή Σ.Ο.Ι. Άλλωστε πάρα πολλές "οικογενειακές" πολυκατοικίες δεν διαθέτουν σύσταση.

Βασει οδηγού όντως δεν απαιτείται. Αυτό αποκλείει να ζητηθεί αργότερα κατά τον έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Βασει οδηγού όντως δεν απαιτείται. Αυτό αποκλείει να ζητηθεί αργότερα κατά τον έλεγχο;

Όχι δεν αποκλείεται

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Βασει οδηγού όντως δεν απαιτείται. Αυτό αποκλείει να ζητηθεί αργότερα κατά τον έλεγχο;

Αφού δεν το ζητάει ο οδηγός, πιστεύω ότι θα είναι "υπερβάλλων ζήλος" να ζητήσουν Σ.Ο.Ι. 

Νομίζω όμως ότι δεν τους αφορά και τόσο πώς προκύπτουν τα χιλιοστά, αφού είναι "εσωτερικό" θέμα της πολυκατοικίας πως θα μοιρασθούν οι κοινόχρηστες δαπάνες.

Άλλωστε αφενός μεν υπάρχει η έμμεση αποδοχή από την απόφαση της συνέλευσης (Παράρτημα ΙΙ), αφ'ετέρου δε στην περίπτωση της τύπου Α, στην διαδικασία υποβολής της αίτησης ζητείται η άμεση αποδοχή από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων για να προχωρήσει η αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.