Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ-Αυτονομώ για πολυκατοικία


Recommended Posts

1 ώρα πριν, gsaraf said:

Ναι, μπορεί να κάνει 2 αιτήσεις αν είναι μέρος αίτησης πολυκατοικίας.

 

Ωστόσο, χρειάζομαι τη γνώμη σας όταν στη σύσταση περιγράφονται μελλοντικοί όροφοι.

Δηλαδή θα υποβληθούν αιτήσεις για όλα τα υπάρχοντα διαμερίσματα, αλλά εκ των πραγμάτων δεν συμπληρώνεται το σύνολο των χιλιοστών του οικοπέδου.

Τι προτείνετε σε αυτή την περίπτωση, προκειμένου να ωφεληθούν το bonus 10%;

Οι παρεμβάσεις αφορούν το κτήριο όπως είναι σήμερα. Κάνε ανακατανομή των χιλιοστών των υπαρχόντων διαμερισμάτων, ώστε να αθροίζουν 1000.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι γιατί θα παλαβώσω 🤔

Δεν έχω αναλάβει προσωπικά πολυκατοικία και προσπαθώ να βοηθήσω ένα συνάδερφο που πήγε να κάνει εξυπηρέτηση και "έμπλεξε" και με τη σειρά του "έμπλεξε" κι εμένα :)

Στον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό (ΜΕΠΔ) κάθε διαμερίσματος, στο 1,2*τα γνωστά, συμπεριλαμβάνονται και τα κοινόχρηστα; Αν ναι, πως υπολογίζω; Βλέπω τις παρεμβάσεις του διαμερίσματος + ό,τι του αντιστοιχεί βάση χιλιοστών και πρέπει να είναι <= ΜΕΠΔ ? Παρακαλώ απαντήστε μου διότι αν πάει έτσι βλέπω προϋπολογισμό διαμερίσματος πχ 10000€ και άλλα 10000€ κοινόχρηστα βάση χιλιοστών και για να μην μακρυγορώ δεν βρίσκω το λόγο γιατί να προχωρήσουν...

Και κάτι ακόμη: στα κοινόχρηστα πληρώνουν όλο το ποσό σε ό,τι τους αντιστοιχεί βάση χιλιοστών ή το 30% αυτού;

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!

ΥΓ. Αυτό που σκέφτομαι σαν λύση είναι να τους πω να μην κάνουν το ασανσέρ μήπως μεταφέρουν αυτό το ποσό σε μονώσεις κ.λπ.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΕΠΔ βγαίνει με τον γνωστό τρόπο που ανέφερες. Εκεί συμπεριλαμβάνονται και κοινόχρηστες παρεμβάσεις για αιτήσεις τύπου Α.

Τώρα για την πληρωμή ακολουθείς τον ίδιο μπούσουλα. Αν έχεις επιδότηση π.χ.70% τότε τα ίδια κεφάλαια θα είναι 30% για όλες τις παρεμβάσεις ανεξάρτητα αν είναι κοινόχρηστες οι μη.

Το ερώτημα είναι πως κατατίθενται τα ίδια κεφάλαια και από ποιο λογαριασμό.

Εγώ επειδή δεν πήρα απάντηση ούτε από εδώ ούτε από άλλα φόρουμ αλλά ούτε από το υπουργείο έσπασα τα ίδια κεφάλαια σε κοινόχρηστες και μη παρεμβάσεις και τους έβαλα να κάνουν 2 ξεχωριστά ποσά κατάθεση στην τράπεζα, για να μην μου λένε αυριο-μεθάυριο ότι έπρεπε π.χ. τα ίδια κεφάλαια των κοινόχρηστων να φύγουν από τον λογαριασμό κοινοχρήστων...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.